Reklama

Reklama

Zmýšľanie vysokoškolského profesora Radissona čelí výzve zo strany nového študenta Josha, ktorý na rozdiel od neho verí, že Boh existuje.
Pre profesora filozofie Radissona (Kevin Sorbo) je náboženstvo nepríjemnou témou, pretože jeho matka – kresťanka – zomrela, keď mal dvanásť rokov, hoci sa modlil k Bohu a prosil ho, aby ušetril jej život. Aj tento zážitok ho motivoval k rozsiahlemu štúdiu filozofie, ktoré ho vynieslo medzi najlepších mysliteľov. V rámci svojich kurzov sa však téme náboženstva nemôže vyhnúť, ani keby chcel. Dilemu a svoj hnev na Boha rieši tým, že svojich študentov žiada, aby citovali Nietzscheho výrok „Boh je mŕtvy", pričom za odmenu ich z tejto témy neskúša. Keď sa tomuto prístupu vzoprie jeden z nových študentov menom Josh (Shane Harper), Radisson od neho požaduje dôkaz, že Boh nie je mŕtvy. Sľúbi mu, že jeho eseji nebude oponovať, no Joshova oduševnenosť a pevnosť jeho viery, ktorú demonštruje aj tvrdením, že neexistenciu Boha nemožno dokázať, predstavujú pre Radissona ťažkú skúšku nielen v profesionálnom, ale hlavne v osobnom živote. (Incantator)

(viac)

Videá (1)

Trailer 1

Recenzie (66)

Stanley 

všetky recenzie používateľa

Obávám se, že podobné tendenčně zaměřené materiály můžou při vší snaze o šíření "dobra a poznání" vyrábět paradoxně více nepřátel náboženství než kolik jich snad k víře můžou přivádět. Duel studenta s profesorem ukázkově demostruje klasický zásek, ze kterého se nám jako lidstvu ani po všech těch staletích nekonečných třenic stále nedaří vyrůst. Taková šaráda přitom nedokazuje nic o Bohu, jako leda o střetech našich různých představ o něm. Mění se jen metody, prostředky a pomůcky, které si k tomu v různých dobách, formách či podobách bereme na pomoc (v tomto případě aktuální poznatky z pole vědy, filosofie či teologie v rámci určitých dobových paradigmat). Film vlastně sám v sobě prozrazuje to, že za utkvětlou potřebou obhajovat ne-existenci Boha je vždy něco osobního, co zapříčiňuje lpění na svých názorech (viz Dawkingsův komplex). Tento film se bohužel proviňuje neférovostí ze snah o přetahování z jedné strany spektra víry na druhou, čímž může zatápět do kotle často se vyskytující nemoci víry (či nevíry), kterou je přesvědčení o vlastní pravdě. Takové přetahování přitom nepřináší záruku žádného kvalitativního skoku ke skutečnému hlubšímu Porozumění všech těch věcí, o kterých se s oblibou pojednává, když se o Bohu začne mluvit. Nutno však poznamenat, že jelikož žijeme v kultuře, v níž je mnoho neférově tendenčního z hlediska materialisticko-ateistického filosofického lobby, není se co divit, že vznikají takovéto produkty, které jsou tendenční duchovně-teisticky (zde navíc úzce křesťansky). Pozorný, nezaujatý divák, který se nenechá odradit ani svést zdejší předpojatostí si zde však může najít cestu přinejmenším k přiblížení poznání universálních hodnot lidství, což je bezpochyby vítaný užitek, jenž tento film může světu přinášet. ()

Rodriguez odpad!

všetky recenzie používateľa

Nikdy jsem nebyl nábožensky založený a tak těmhle filmům se snažím vyhýbat. Snímek musí diváka zaujmout a né že ani po 45 minutách bezcílně sedíte a marně přemýšlíte o čem že to vlastně je?! Proto ať se nikdo nezlobí, ale tohle hovno se jinak hodnotit ani nedá! Škoda a hlavně ztráta času u 112 minut! 0% ()

Reklama

Riddick77 

všetky recenzie používateľa

Premisa snímku není vůbec špatná, ostatně vychází z řady skutečných právních sporů, kdy došlo na půdě amerických univerzit k rozporování víry (zejména) studentů, což nakonec vyústilo v konfrontací u soudu (v tom se snímek odlišuje). Kdyby se tvůrci drželi relativně přijatelné optiky hlavního hrdiny, že ústředním problémem je svoboda volby, respektive její absence, pak by bylo vše v pořádku. Pořád by sice šlo v důsledku o binární kategorii "věříš - nevěříš", nicméně hodnotové znamínko by zůstalo ponecháno v pozadí - ostatně kdo může takto suverénně olejblovat tu či onu perspektivu (odpověď: jen ignorant). Bohužel, zejména v druhé polovině God's Not Dead selhává právě v aspektech volby a hodnocení, kdy jedna strana (navíc reprezentována spíše "tradičním a neoriginílním" odpadlíkem) je, zřejmě kvůli oné neschopnosti pochopit základní principy morálky a společenské etiky, stavěna do role zaslepených outsiderů a padouchů, zatímco ti, co dokázali zřít tu nezpochybnitelnou pravdu, mají jeden jako druhý nad hlavami svatozář (a to z nich takřka nevyhnutelně činí lepší a solidnější lidské tvory, teda pokud samozřejmě nevyznáváš jiného boha [ano, úmyslně s malým "b"]). Škoda, kdyby se scenárista neodhodlal onálepkovat hodnotovými znaménky jednotlivé strany, pak by mohl vzniknout mnohem zajímavější film. Takhle jsou některé scény, explicitně ta s autonehodou, výrazně rušivé, nevěrohodné a banálně manipulativní. I tak jsem se 2/3 stopáže solidně bavil. 4-5/10! ()

Melios 

všetky recenzie používateľa

Je mi jedno, čo si budete po tomto komentári o mne myslieť. Áno, som Kresťan. A verím v to ,že sa za mňa Ježiš obetoval, aby ma zachránil. To by som asi mal dať automaticky päť hviezd. Ale nedal som. Prečo? To hneď vysvetlím. Nie je to perfektný film. To ani zďaleka. Filmárom by som prepáčil amatérizmus, no čo im neospravedlním je ostré bodanie do ateistov a inovercov. Je pravda, že má film pekný námet - kresťan, ktorého skúša ateistický svet a snaží sa svetu filozoficky vysvetliť, kto je Boh ,(do konca filmu som vlastne nepochopil prečo by sa nejaký Kresťan dobrovoľne išiel trápiť na Filozofickú fakultu, keď asi každý vie aké "sekery" to učia), ale vážne bolo tak ťažké to nenatočiť miestami fanaticky? Ako je to pekný film, ale jediné, čo som si z myšlienky zobral bolo, že keď si Kresťan, si spasený a zachránený a ak si pohan potom sa budeš páliť v pekle na večnosť (nehovorím ,že to nie je pravda ,ale na, čo nás Boh učí byť ohľaduplný, tolerantný a dávať ľuďom nové šance, keď potom vznikne niečo ako tento film, ktorý má reprezentovať celú cirkev vďaka čomu v očiach nových "nasledovateľov" vyzerajú kresťania ako pokrytci). Fajn budem ignorovať celkovo klišé príbeh, generické rozdelenie postáv na zlých pohanov a dobrých kresťanov a pokúsim sa to brať inak. Bohužiaľ to nejde. Je to jednoducho priemerný kresťanský film, ktorý sa snaží podať SVOJE VLASTNÉ (a miestami divné) "prekrútené posolstvo", ktorý v tom návale filmov vôbec nevyčnieva. Nehovorím, že je zlé keď je film provokatívny, ale toto je už jednoducho cez čiaru. Postavy sú tiež zaujímavá téma. Odkiaľ berú tých hercov :D ? Veľmi ma prekvapilo, keď som zistil, že hlavnú postavu tú hra týpek, ktorý hral v nespočet seriáloch na Disney Channel. Kategóriou samou o sebe sú dejové chyby a absurdné finále, ktoré je vlastne len natočený živý koncert skupiny Newsboys. Mám ešte jednu otázku - uvedomuje si niekto na ČSFD (vrátane mňa), že komentáre k tomuto filmu sú asi tak užitočné ako názory Neo-nácka na oslavách štátneho sviatku Dňa víťazstva nad fašizmom? VERDIKT: God's Not Dead je nepodareným pokusom spraviť výborný kresťanský film s nevyužitým potenciálom, ktorý prerástol do pohŕdania svojimi blížnymi. Ak vás toto nedokázalo odradiť od dopozerania zbytku série, mňa teda áno. Preto filmu udeľujem za jeho myšlienku, námet a posolstvo priemerných 54% a subjektívnu Známku: C- ....Je na tomto filme niečo dobré? Shane Harper a soundtrack skupiny Newsboys?....asi...Ak, ale hľadáte nejaký podarený projekt podobnej kategórie za seba odporúčam film Do You Believe?, ktorý si ide nevyšlapanou cestou kresťanských filmov a nastoluje aj témy, ktoré nemusia byť pre všetkých príjemné. Tiež sa tam rado filozofuje (nie ako v God's Not Dead).... ()

Arsenal83 

všetky recenzie používateľa

Film má svoje predsudky, asi tak ako každý film orientovaný na nejakú skupinu. Je niekedy domýšľavý a možno niekedy zdanlivo nelogický. Na strane druhej cieľovku poteší, prinesie jej presne to posolstvo, ktoré má, za lacný peniaz zároveň podráždi presne tých, pre ktorých film určený nie je. Aj to je reklama. A tiež je pravda, že tí všetci, čo kričia Boh je mŕtvy, ako Nietsche, sami už mŕtvi sú, alebo ich to čoskoro čaká. Film má spracovanie možno nie najdrahšie, ale má v sebe aj silné scény, ktoré materialista v živote nepochopí a preto ho ani nemusí pozerať a rovno vrazí odpad. ()

Galéria (18)

Zaujímavosti (17)

  • Pri rozhovore s Robertsons používa Lisa svoj iPhone 4S ako zvukový záznamník, avšak mikrofón mobilu je otočený opačne. (Pat.Ko)
  • Keď sa Ayishin brat Fahid potajomky dostane do jej izby a vyberie jej iPod, na ktorom počúva Bibliu, vidíte, ako sa koncovka slúchadiel vytiahne, keď sa kábel natiahne a slúchadlá vyjdú z Ayishiných uší. V ďalšom zábere drží Fahid iPod a slúchadlá sú veľmi zreteľne zapojené do iPodu. Keď Ayisha znova leží na posteli, slúchadlá sú znova odpojené a ležia vedľa nej. (Pat.Ko)
  • Pieseň, ktorá sa hrá, keď Josh (Shane Harper) kráča do školy na začiatku filmu, zahral a napísal sám Harper. (Arsenal83)

Reklama

Reklama