Guy Trilby (Jason Bateman) je štyridsiatnik, ktorý náhodou objaví medzeru v pravidlách národnej súťaže v hláskovaní a rozhodne sa ju vyhrať. Rozhodcovia, namosúrení rodičia, ani premotivovaní ôsmaci nemajú šancu, pretože Guy nemilosrdne ničí ich sny o víťazstve. Keď sa reportérka Jenny (Kathryn Hahnová) pokúsi zistiť jeho skutočný motív, Guy naviaže nečakané spojenectvo s iným súťažiacim – nešikovným desaťročným Chaytanyom Coprom (Rohan Chand), ktorého Guyov škandalózny prístup ani náhodou nevyvádza z miery. (TV JOJ)

zdenny

Já jsem v tom moc až tak vtipného zase nespatřoval. Pokud ale chtěli tvůrci poukázat na trapnost soutěže ve spelování, dotud bych to chápal. Protože Amerika je známá svými stupidními soutěžemi, kde se vytvářejí hrdinové díky každé hovadině. Ať už se jedná o výše zmíněnou soutěž, nebo o naprosto nevkusnou a obscénní miss malých holčiček. Nevím, zda v Americe vznikl i Big Brother, ale nedivil bych se. Jinak pár vtipných momentů tento film měl. Celkově to ale byla v poslední době jedna z mnoha poměrně slaboduchých komedií. ()

rikitiki

Coby režisér je Jason Bateman kvalitní rutinér, coby dramaturg vybral hodně bizarní příběh a sám sebe obsadil do hlavní role velmi netypicky. Opustil svoji obvyklou škatulku hodných chlapíků, aby předvedl, že dokáže podat i poměrně nepříjemného maníka, zjevně trpícího kromě geniality také emoční nevyrovnaností a nedospělostí. Guy je sociopat, který je většinou na facku, ale taky k politování a sem tam dokonce i k pomilování. ___ Hlavní hrdina posedle a přitom neochvějně pokračuje v hláskovací soutěží bez ohledu na všeobecné opovržení a urážky, které vzbuzuje coby čtyřicátník soutěžící se školáky. Je evidentní, že Guy je nešťastný, svět lidských emocí je pro něj strašidelným labyrintem a on na něj nereaguje dětinsky, ale rovnou jako dítě. Vzdorovité, vzteklé, kopající kolem sebe a neohlížející se na následky. ____ Jeho na odiv vystavované opovrhování světem a záměrná uzavřenost, ale začnou pozvolna roztávat, když si vytvoří zvláštní vztah s osamělou novinářkou a tvrdošíjně optimistickým chlapcem, se kterým soutěží. Ti dva se spolu baví jako vrstevníci, protože i když je Guy čtyřicátník, pořád je ještě kluk, který možná poprvé v životě dostal příležitost vyblbnout se se stejně starým (emočně) kamarádem. _____ I když Guyův motiv pro účast v soutěži je zprvu chladně vykalkulovaný (a já ten důvod beru), nakonec se pro něj stala soutěž lekcí, kterou potřeboval. Konečně dospěl a může jít dál. ---- MOTIV mi připomněl moji oblíbenou scénu ze Simpsonových, když dospělý Homer vyhraje školní soutěž na vylepšení jaderné elektrárny, a když přebírá hlavní cenu, někdo z publika zakřičí: "Ale ta soutěž byla pro děti!" a Lenny na to: "Jo, a Homer jim to natřel!" /9. 2. 15./ ()

dobytek

Jasona Batemana jsem si už oblíbil jako herce a tentokrát mě potěšil i v roli režiséra. Natočil komedii na poněkud bizarní téma, kterym je soutěž v hláskování. Opravdu jsem nevěděl, co od toho mám čekat. Ale vylezla z toho výborná komedie plná černýho humoru a sarkasmu. Ke konci film teda trochu ztrácí dech, ale celkově to na 4 hvězdy dá. Bylo to ještě lepší než epizoda South parku s akustickou opicí, kde se taky soutěžilo v hláskování. ()

eraserhead666

"S jakým slovem jsi vyhrál?" "Byla to autofelace." "Takové slovo neznám, co to znamená?" "Samota." Jo, Bateman konečně v nějaké agresivnější roli. A ve výborné roli. Takový ten zkurvený hajzlík, kterého si zamilujete. Tímhle u mě postoupil o notně velký stupínek výše. Námět parádní, hrozná sranda, spousta (svým způsobem inteligentního) humoru. Dost jsem se nasmál. ()

papadoce

Kásting na dabingových hercov bol úplnou fraškou. Bateman dostal tak debilný hlas, že mi to posralo celý film. Inak nie zlý film, ale prišlo mi to, že sme sa až príliš komplikovanou cestou akože vtipnou dostali ku dramatickému záveru. Čím vlastne film chcel byť, lebo tu je klasifikovaný ako komédia ? ()

• Jason Bateman uvedl, že pozorně sledoval kariéru ostatních herců, kteří se dali na režisérství, například Bena Afflecka, George Clooneho. Režírovat film pro něj byla výzva a chtěl najít rovnováhu v herectví a režírování. (Mitin)
  • Ve filmu jsou v soutěži použita například slova "Floccinaucinihilipilification", což lze přeložit jako "bezcenný zvyk" nebo "bezcenná činnost", nebo "slubberdegullion", které znamená "bezcenný člověk", "opilý" nebo "alkoholik". (Terva)
  • Natáčení probíhalo v americkém městě Los Angeles. (Terva)