Pachuť pomsty

• USA Cold in July (viac)

Podivné zvuky, které se jedné vlahé texaské noci v roce 1989 rozléhaly domem, způsobily, že Richard Dane (Michael C. Hall – TV seriál Dexter) vypálil do hlavy bezohledného zloděje Freddyho několik nábojů. Přestože ho za jeho čin místní oslavují, Richard se brzy musí bát o bezpečí vlastní rodiny, protože se ve městě objevuje Freddyho otec, bývalý trestanec, Ben (Sam Shepard – Zabít tiše), který touží po pomstě. Všechno v poklidném městečku najednou není, jak se na první pohled zdá. Richard se nedobrovolně ocitá v temném světě plném korupce a násilí, ve kterém se bude muset postavit těm nejnepravděpodobnějším protivníkům. Ve fi lmu, který podle románu Joea R. Lansdalea natočil režisér Jim Mickle (Takoví jsme), se dále představuje Don Johnson (Nespoutaný Django). (Bontonfilm)

Spooner

Tak tohle mi až nečekaně sedlo. Scenáristicky výtečně vystavěný snímek s přemírou drsného chlapáctví, jenž z "obyčejné" story o pomstě vyústí až v takřka moderní western. To pomalé tempo mi do tohoto stylu vyprávění až nečekaně sedlo, a když se v jedné scéně vždy sešli dohromady Hall, Shepard a Johnson, tak jsem se bál, že mi přemírou charismatu vybouchne televize. Pomalé, drsné, nekompromisní a rozhodně ne pro každého. Společně z Zulu největší překvapení tohoto roku. ()

bourec

Tenhle film byl první film pana Mickleho, kterej sem viděl. Napoprvé mě to bavilo, dokonce sem byl překvapenej. Je to ovšem nezávislej film, a proto to tak vypadá. Žánrovej mišmaš a podivnost, což ovšem u tohodle rejžy není nic divnýho, a překvapujícího. Dnešní projekce už ovšem ukázala, že zase tak velká prda to není. A ta fotka, byl záměr, nebo chyba, nebo nesmysl ve scénáři. Kdo ví. 50%. ()

Marze

Film se zprvu, ale asi tak jen prvních deset minut, podobá klasickému psychothrilleru à la Mys hrůzy, ve kterém otec musí chránit svou rodinu před útoky vyšinutého jedince, který se chce pomstít. Brzo však tuto linii opustí a i když zůstává částečně v poloze revenge thrilleru, mění se na něco mezi buddymovie a na jižanskou gotiku a neo-noir. Cold in July zůstane zdařilým multižánrovým snímkem, který se vám úspěšně dostane "pod kůži". O tom, že nejde o pouhý zdařilý "úlet artového režiséra", svědčí i příznivé kritické ohlasy na zahraničních databázích Rotten Tomatoes a Metacritic a také uvedení na festivalu Sundance a zvláštní uvedení na jedné ze sekcí Canneského festivalu. Cold in July by vás proto nemělo nechat chladnými nejen v červenci. ()

hroubek

Od prvního dílu Dextra považuji Michaela C. Halla za skvělého herce, který dokáže zahrát cokoliv, a když jsem nedávno viděl trailer na Cold in July, tak jsem věděl, že to chci vidět. Trailer mě luxusní atmosféru a ta se také přenesla do filmu. O Jimu Micklem jsem nikdy neslyšel, ale teď si jeho jméno budu pamatovat. Sedlo mi jakým způsobem vypraví film. Tempo není strhující(snad krom závěru), je to pomalejší a krasně a na atmosféře vystavěné. A když si myslíte, že jste tvůrce prokoukli, tak se stane něco nového a jedem od znovu. Tady jsem měl malinko problém, jelikož tady je příběh fakt pomalejší, ale od přehrání videokazety, jsem ani dýchal a netrpělivě jsem sledoval co se bude dít. Michael C. Hall je skvělý herec a tady svoji postavu zvládl na výbornou. Umírněný výkon, návaly emocí, strach, zbabělost to všechno Hall výborně prodává jeho civilní výkon se mi hodně líbil. Sam Shepard jen co vkročí na scénu, tak máte z něho špatný pocit, je to takový ten typ, který má vlastní pravidla, a když ho naštvete, tak špatně skončíte. Don Johnson nemá chybu, jeho postava dodá v těch slabších scénách film u šťávu a jeho vtípky trochu odlehčí atmosféru před tím co musí přijít. Tady u tohoto filmu čím méně víte tím lépe pro Vás, a prakticky stačí vědět, že film má hodně luxusní atmosféru podpořenou skvělou hudbou. Cold in July je hodně napínavá podívaná, které složitější, než se na první pohled může zdá a překvapí. ()

Aljak

Spočiatku skvelé, no potom to akosi skĺzlo do priemernosti. Prvá polovica bola naozaj veľmi slušná, najmä tým svojim mierne mysterióznym charakterom. No ako náhle trojica mužov vzala spravodlivosť do vlastných rúk, tak už to stratilo to svoje čaro. Najväčšou záhadou však pre mňa zostáva, kde sa v druhej polke filmu stratili všetci policajti? Zatiaľ čo v prvej polke sa zjavili pri každej príležitosti (dokonca aj keď ich tam nebolo treba), potom už zrazu nikde nič. Naozaj divné, nie? Teda aspoň mne sa to tak zdalo. Potom sa nečudujme, že kriminálnici mali raj... A ešte jedno nechápem. Prečo sa Richard po tej prvej traume z toho, že niekoho zabil, vlastne púšťal do takejto nebezpečnej "misie", kde mu vlastne išlo o život a pritom sa ho to vôbec netýkalo? Film ako celok, akurát tak na 3*. ()

• Film se natáčel v Texasu a Kingstonu v New Yorku. (rafix)
  • Autor knihy Joe R. Lansdale ve filmu ztvárnil cameo roli kněze na hřbitově. (Jardismo)

Kariérní posun pro režiséra Země kůlů

Kariérní posun pro režiséra Země kůlů

25.01.2015

Jim Mickle si dlouhodobě buduje pověst kvalitního žánrového režiséra atmosférických nízkorozpočtových filmů. Země kůlů, We Are What We Are a naposledy jižanská noirová kriminálka Cold In July ho… (viac)