Reklama

Reklama

1942

(festivalový názov)
  • Čína Yi jiu si er (viac)
Trailer

Obsahy(1)

Po katastrofálním letním suchu vypukl v Číně v provincii Henan během zimy 1942 hladomor. Na hranicích Henanu navíc stojí japonská armáda, která se chystá na ofenzivu. Čínská vláda však před problémem zavírá oči a je připravena provincii obětovat. Kvůli hladu a blížící se válce tak oblast opouštějí stovky tisíc lidí, aby se pokusily přežít jinde. Bez vlastních zásob a organizované centrální pomoci se však jejich pouť za spásou mění na cestu do záhuby. (Sykon)

(viac)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (32)

Maynard. 

všetky recenzie používateľa

Zajímavý čínský velkotonážní film, ve kterým je použito mraky komparzistů... To oceňuji. Co už je krapet horší, tak bojový scény, především nálety - tam je hodně cejtit a vidět, že je to na počítači. 2 Světová byla krutá na všech kontinentech, ale nevím, esi si umím představit něco horšího, než vidět umírat vlastní děti hladem a vláda na tebe píchá, rači zásobuje armádu. Krutej příběh, kterej se stal, ale mně nikterak nezasáhnul... ()

toffy 

všetky recenzie používateľa

Ono je to vcelku slušne natočené až na to, že ten príbeh sa akosi nijak neskončil a to je pre mňa dosť problém. Za 145 minút sa toho dalo stihnúť oveľa viac. Prostredie krásne (z tej biedy vám až zima bude) kamere nemám čo vytknúť, dialógy miestami trápne, ale na to som už pri činskych a japonskych filmoch zvyknutý. Škoda toho konca, mohlo to byť za 5* ()

Reklama

Eleanor05 

všetky recenzie používateľa

Pokud se na to chystáte dívat jako já, kvůli Andrienovi Brodymu, nedělejte to - je tam jen asi ve 3 scénách! Zbytek filmu prožijete s desítkou postupně ubývajících postav, které umírají na nedostatek potravy, zatímco jdou do nějakého města, jehož název si nepamatuji. S výbornými Flowers of War se to nedá ani srovnat. Je to nuda a asi žádná ze scén nestojí za zapamatování. 1* jsem nedala jenom proto, že se tvůrci snažili zachytit kus své vlastní historie a nebylo to nikterak trapné, ale zkrátka jsem se u toho ani trochu nebavila... ()

Volodimir2 

všetky recenzie používateľa

Druhá Čínsko – Japonská vojna trvala od roku 1937 až do 1945. Čína viedla obrannú vojnu až do 12.12.1941 kedy vyhlásila vojnu Japonsku a jeho spojencom. Tým sa ocitla po boku svojich spojencov USA, Veľkej Británie a Sovietskeho zväzu a tak sa táto miestna vojna stala svetovou. V Čine je 23 provincii a provincia Che–nan je najväčšou, leží v okolí Žltej rieky a vo vojnových rokoch 1938 až 1945 bola obsadená a pod správou Japoncov. Film mapuje 3 katastrofy v tejto provincii, obdobie sucha, nálet kobyliek a Japonskú agresiu. Hovorí príbeh 30 miliónov ľudí, ktorí za jedlom prešli 1012 km za 106 dní počas ktorého zahynulo viac ako 3 milióny ľudí. Dej filmu sa prelína 3 pásmami. Útek civilistov za potravou, akým spôsobom sa zachovala vláda Chiang Kai – sheka a úloha korenšpodenta časopisu Time pri záchranných operáciách v prospech hladujúcich. V skutočnosti film poukazuje, ako sa ľudia správali v priebehu utrpenia a hladu. Čo všetko sa dá ponúknuť za jedlo, dokonca aj osobná sloboda ale aj tradičná čínska rodinná etika. Je to zároveň aj skutočnou udalosťou o vládnej korupcii, byrokracii s úžasným spôsobom vyrozprávanou históriou. Ide o výborný film, ktorý nás núti premýšľať o tom, čo je najdôležitejšie v živote ľudí keď čelia katastrofám. A nemusí to byť len vojna. ()

ti88na 

všetky recenzie používateľa

Číňania ma opäť nesklamali a znovu ma presviedčajú, že dokážu veľmi zručne točiť vojnové drámy a podať ich dosť surovo a realisticky, bez príkras. Toto však nie je len tak obyčajný vojnový film, vojna je len v pozadí. Film nám rozpráva o strašnom hladomore, ktorý donútil milióny ľudí opustiť svoje domovy, pričom vládna ignorácia spôsobila, že ich cesta bola lemovaná mŕtvolami ako míľnikmi. Film sa sústreďuje predovšetkým na dve veľmi odlišne rodiny, ktorých zlá situácia donútila zdieľať jeden osud. Miestami nám verne ukázal, že neuspokojovanie jednej zo základných fyziologických potrieb dokáže človeka zmeniť len v tvora bojujúceho o prežitie. Tento boj občas vytvoril komické situácie, pri ktorých ale nebolo veľmi do smiechu. Napriek tomu si niektorý dokázali zachovať ľudskosť a preukázať pomoc tým, že ponúkli niečo z toho mála čo im zostalo, alebo rovno samých seba výmenou za trochu pšenice. ()

Galéria (105)

Reklama

Reklama