Ako už názov Viditeľný svet napovedá, film na pozadí samotného príbehu tematizuje sledovanie či voyérstvo ako fenomén súčasného moderného sveta. Na jednej strane súvisí s médiami, ktoré toto všetko umožňujú a vytvárajú v nás akýsi hlad po informáciách, súkromí a intímnostiach iných ľudí, ale predovšetkým je to mnohokrát naša vlastná prázdnota, ktorú treba čímsi zaplniť, a neschopnosť žiť svoj vlastný život či  zaoberať sa samým sebou.
Oliver dlhodobo sleduje mladú rodinu, ktorá obýva byt v náprotivnom paneláku – jej členmi sú muž, žena a dve deti. Idealizuje si ich životnú situáciu a zo začiatku obdivuje ich šťastie a zdanlivú rodinnú pohodu. Postupne však zisťuje, že navonok prezentovaný stav vecí je veľmi vratký a ľahko ovplyvniteľný. Pokúša sa teda – najskôr náhodne, potom celkom zámerne – ovplyvňovať ich život. (STV)

kaylin

Ten film se strašně moc chce tvářit jako psychologický thriller, ale jednotlivé postavy jsou stejně jen pouze karikatury. Nějak nechápu, proč by někdo měl vůbec milovat Trojanovu postavu, protože je prostě divná a divně se chová celou dobu. Nesnaží se na nikoho něco hrát, prostě je děsivý introvert neustále. Proč by mu měl někdo důvěřovat? Strašně mi to šustí papírem. Ale určitá atmosféra se tomu vzít nemůže. ()

rakovnik

Musím se přiznat, že na tento film jsem původně ani nešel, ale chtěla tomu shoda náhod, že jsem ho shlédl. Ze začátku jsem se bál těžké nudy, film mi připomínal místy "Žraloka v hlavě", kterého jsem přímo protrpěl. Dlouhé záběry bez jediného slova, hvězda filmu Ivan Trojan měl ve scénáři snad dvě věty... Čili v první polovině dá se říci psychologický film, který ale nejde do hloubi postav, a to ani té hlavní. Posléze se film rozjíždí do celkem slušného thrilleru a moje zaujetí stoupalo. Bohužel opadlo na konci, protože závěr mě rozhodně neuspokojil. A nejvíc mně vadí, že nevím, na co má slepec dalekohled :D PS: ve svém hodnocení odpouštím několik nelogičností a chyb v příběhu. ()

Pucimka

Petera Krištúfka inspirovala současná tendence narušování a hlídaní soukromí. Převážná část filmu se odehrává ve sterilním (Ikeou vybaveném) minimalistickém prostředí Oliverova bytu, které krásně souzní s jeho podobnou, jedním směrem upřenou, myslí. Pravě v tomto jednoduchém prostředí, obyčejného slovenského sídliště na sebe strhávají pozornost hlavní postavy. Sledujeme jejich psychologický vývoj, žádající si skvělé herecké výkony. Možná si i přeji, aby jednou Trojan zklamal a nezvládl svou roli, protože jeho vychvalováním bych už jen opakovala. Film není žánrově jen psychologický, jsou v něm samozřejmě oblíbené česko-slovenské prvky tragikomična. To může vadit některým divákům, které tím odvádí od hlavního příběhu. Ale milovníci suchého humoru si přijdou na své. A také pokud se vám líbily filmy Okno do dvora a Following, snímek určitě nezklame. ()

salalala

Asi budu výjimka, ale mě to přišlo docela dobré. Atmosféru to má od začátku do konce a nesklouzne to ke karikování. Je ale pravda, že nebýt tam Trojan, nestojí to za moc. On ten film vytáhl jednoznačně. Sám ho utáhne a vytváří děsivou postavu, ze které skutečně jde strach. Pár věcí je tu nevysvětlených (pistole, proč střílel na dálnici, motivace sousedky), myslím ale, že si to nezaslouží tak jednoznačně odsoudit. Podle mého svěží vítr do našich vod, na kterém je znát taková poctivá autorská práce se vším všudy. Tudíž i to, že Krištúfka nikdo nekrotil a neřekl mu, co by udělal jinak. Za zmínku stojí i povedená kamera a solidní hudba. Po delším rozležení v hlavě musím hvězdu ubrat, protože těch chyb je tam opravdu až moc. 60% ()

ivet.ka

Film se strašně spoléhá na Ivana Trojana, na kterého je toho prostě moc. Nemůže být ve filmu jedinou fungující postavou. Psychologický film - to mi připadá trochu jako výsměch, protože žádnou propracovanou psychologii postav jsem nezaznamenala. Viditelný svět má rozhodně skvělý nápad, ale absolutně se nepodařilo dotáhnout ho do konce, takže spíše sledujeme, jak snímek zabředává do čím dál větší absurdity. A to je opravdu škoda... Přečtěte si celou recenzi. ()

• Režisér a zároveň scenárista tohoto snímku vycházel při sepisování námětu z okamžitého nápadu, který se objevil během posezení s přítelkyní na balkóně a položení otázky, co se asi děje za těmi okny okolo. [Zdroj: Cinema] (Terva)