Paranormal Activity 2

• Česko Paranormal Activity 2 (viac)

Nevěřili byste, jak strašidelné můžou být záběry z průmyslových kamer. Když před třemi lety debutující režisér Oren Peli představil horor, kde tyto záběry tvořily základní obrazovou složku, málokoho napadlo, že Paranormal Activity vstoupí do historie. Nicméně stalo se. Film za patnáct tisíc dolarů jich vydělal bezmála 200 miliónů, čímž se stal co do návratnosti investic jedním z nejúspěšnějších filmů všech dob. Navíc je považován za hororový vrchol, protože tuhle duchařskou historku ustojí jen ti skutečně nejotrlejší. Hlavní roli mají znovu hrát kamery, které mají znepokojeným majitelům ukázat, co nekalého se děje v jejich domově, když klidně spí. Lze předpokládat, že děsivější domácí video si lze představit jen těžko. O hrůzyplnosti filmu svědčí už to, že po stížnostech diváků přestala některá americká kina zařazovat do reklamních bloků jeho upoutávku... V prvním díle tvůrci využili osvědčenou metodu pseudoreálných záběrů, když záznam kamery prezentovali jako nalezený materiál. Do stejné řeky podruhé vstoupit logicky nemůžou, ani nechtějí, přesto Oren Peli tvrdí, že klíč k uchopení příběhu, který použili, nabízí mnohem děsivější možnosti. A protože příběh je až do premiéry filmu přísně střeženým tajemstvím, nezbyde než se přesvědčit na vlastní smysly. Přejeme vám příjemné spaní... (oficiálny text distribútora)

Madison

K intenzívnemu hororovému feelingu nepotrebujem hordy umelej krvi a úchylných zombíkov, celkom si vystačím s duchárskym strašením a mrazivou atmosférou. Ale musíme si priznať, že narozdiel od jednotky, sa tu vyskytuje podstatne menej napínavých scén a na plnej čiare víťazí zbytočné kecanie a lamentovanie. Na to, že film stál až 3 milióny (!!!), je minimálne klaustrofobický a pravdupovediac, úplne zbytočný. ()

Morien

Z nějakých nepochopitelných důvodů jsem touto sérií poměrně fascinovaná a vždycky jednou za čas mě popadne nutkání zařídit si celý jeden večer a následující noc tak, že se podívám na všechny díly po sobě, nechám to na sebe působit, trošku se pobojím a potom si medituji o tom, jak by šlo tento typ snímku vylepšit tak, aby se přesunul z kategorie "wtf" do oblasti "omg" (V rámci nastavené terminologie prosím čtenáře komentáře, aby kategorii "omg" vnímali jako pozitivní.) Největší problém tohohle filmu je, když vezmu v potaz návaznost na první díl, že nepracuje s diváckým očekáváním už předpřipraveným původní hrůzou, a buduje si celý vesmír znovu úplně od začátku. Také myslím příliš počítá s diváckým soucitem vůči postavám, který se naopak u takového formátu nedostavuje takřka vůbec. Tvůrci by měli být mnohem sebevědomější a také bezohlednější k postavám i divákovi. To, že film získává strukturu pravidelným opakováním záběrů ze všech kamer, je podle mně plus, problém je ovšem v tom, že ty záběry jsou naplněny špatným obsahem bez výraznější filmařské rozvahy. Myslím si, že v rámci této metody by se dalo mnohem lépe pracovat s mezerami mezi záběry a s výběrem toho, co ukážu, a co ne. Příprava promyšleného filmu by ale zabrala mnohem víc času a toho se asi studiu nechce riskovat, protože očividně vaří z první vody, dokud je found-footage v kurzu. ()

genetique

Moje očakávania boli po veľmi dobre zvládnutej jednotke pomerne veľké, ale už počas sledovania prišlo aj veľké sklamanie. Tvorcovia sa ani len neunúvali trošku viac si nad príbehom potrápiť hlavičky. Do finálnej podoby pretlačili úplne prelisovaný dej, tie momenty, ktoré robili jednotku tak zaujímavou, boli úplne prvoplánovo prekopírované a tak už nezostávalo nič, len občas sa vyľakať na niektorých celkom dobrých momentoch prekvapenia a slušnými hudobnými motívmi. Postavy a ich zmýšľanie a správanie sa úplne vymykalo realite a triezvemu úsudku a rovnako sa mu vymyká aj vedomie, že už teraz vniká tretia časť. 50%. ()

Davies182

Podivná (hlavně) česká nechuť vůči tomuto snímku mi může být ukradená. Jako fanoušek Muldera a Scullyové mám od dětství rád vše, spojené s duchařinou, takže mě ani tento na první pohled podprůměrný počin nenechal dlouho chladným. Je to strašidelné, mysteriózní, a roztomile z toho běhá mráz po zádech (takovým tím způsobem, že je po skončení titulků nutné pohybovat se po bytě pouze s kompletně rozsvícenými pokoji), takže za mě: proč ne? Dokud se člověk u filmu nenudí a v podstatě jen trne hrůzou z toho, co vyvede nezbedný démon v nočních záběrech prům. kamer příště, tak si nestěžuji. Polibte mi pánvičku, ale těším se na trojku. BTW perfektní psí herec. ()

-bad-mad-wolf-

Bezzubá recyklace jedničky s několika světlými místy (dvířka v kuchyni - !!!), z níž se mi první dvě nervózní třetiny paradoxně líbily více, než "akční" závěr. Problém vězí i v tom, že jedničku mám trochu radši s alternativním závěrem (policie), s nímž by ovšem dvojka nemohla existovat a už vůbec by nemohla nabízet poněkud laciné hororové finále, které si s dosavadním tajemným konceptem filmu moc netyká. Co nás čeká ve trojce? ()

• Výroba druhého dílu začala v květnu 2010 a trvala pouhé tři týdny. Natáčelo se ve čtvrti Woodland Hills v Los Angeles. (Hal_Moore)
  • Z prvních čtyř dílů série je tu nejvíce kamer (6). (t.mon)
  • První díl stál 11-15 tisíc amerických dolarů. Druhý skoro 3 miliony amerických dolarů. (darek kartac)

Cusack a Jackson versus apokalypsa z mobilů

Cusack a Jackson versus apokalypsa z mobilů

06.11.2013

A opět tu máme adaptaci románu Stephena Kinga, tentokrát jednoho z jeho novějších kousků, apokalyptického hororu Cell (česky vyšlo jako Puls). Kniha vyšla v roce 2006 a od té doby se marně pokoušela… (viac)