Druhý muž

• Slovensko Iný muž (festivalový názov) (viac)

Peter a Lisa žijú roky v pevnom manželskom zväzku. Ona je úspešná dizajnérka obuvi, on vedie vlastnú firmu. Lisa práve slávnostne predstavuje svoju aktuálnu kolekciu. Pri večeri je však nesvoja, vyhýbavá. Kladie manželovi otázky ako „Myslíš, že dvaja ľudia môžu žiť spolu po celý život? Nikdy si sa nechcel vyspať s inou ženou?“. Peter sa pokúša nájsť odpovede na ceste do Talianska. Tam sa zoznámi so šarmantným Ralphom, ktorý je Lisinin milenec. Ale Ralph má vlastné tajomstvá.

Dráma o klasickom ľúbostnom trojuholníku, ktorý výrazne presahuje obvyklú šablónovitú tému cudzoložstva. Príbeh sa rozvinie a skúma podstatu neprvoplánovej žiarlivosti, ale aj straty a odpustenia. Napätie sa stupňuje. Vzniká zvláštna emocionálna a estetická kombinácia túžby a posadnutosti. (oficiálny text distribútora)

blazenka

Antonio Banderas v roli záhadného cizince, po jehož totožnosti pátrá Liam Neeson a mezi nimi stojí krásná Laura Linney - tak by se dal stručně shrnout obsah. Pro Lauru mám odjakživa slabost a Liam je velkým hercem. Antonio svým hereckým umem příliš nezaujme, ale na tuto roli se vcelku hodil. Tedy sumasumárum 55%. ()

JohnSmith

Zjistit po smrti manželky, že měla milence, musí být další rána. Odpustit a zapomenout nebo to dát sežrat aspoň milenci? Neeson se rozhodl pro druhou variantu a postupem času zjistil, že ten milenec je vlastně ubožák, co si jen na něco hraje. To je snad ještě horší zjištění. Neeson standardně dobrý, Banderas neskutečně slizký, ale tak to asi mělo být, aby nebudil moc velké sympatie. ()

Wormboy

Liam Neeson je skvely herec a da sa mu zozrat skutocne vsetko. Pribeh o muzovi, ktory po smrti svojej manzelky zistuje, ze tato viedla "druhy" zivot, je sice zaujimavy, avsak spracovanie v tomto pripade daleko zaostava za hereckymi kvalitami dajme tomu ustredneho dua. Problem je predovsetkym v scenari, ktory Neesona nuti robit veci, ktore by clovek v obdobnej situacii len ztazka vykryval, pricom zlom prichadza niekde okolo prvej sachovej partie, kde realnost ustupuje do pozadia a vynaraju sa len zbytocne otazky...skoda, potencial tu bol velky, vysledok je viac nez rozpracity. 2,5/5* ()

marvan

Režisér se pustil do látky, které evidentně neporozuměl a tak těžko čekat, že tomu bude rozumět divák. V tomto případě doporučuji sáhnout po Schlinkově knižní předloze, rovněž autora románu Předčítač, jehož úspěšná filmová podoba zřejmě vedla producenty k názoru, že půjde o sázku na jistotu. Schlink je záludný v tom, že píše jednoduše, ale o složitých věcech a velmi přesně váží význam slov (ostatně je to povoláním právník). Pouhým opisem děje knihy nelze vystihnout její obsah. Zdá se mi, že Eyre vůbec rád sahá po námětech, které přesahují jeho schopnosti (Iris, Zápisky o skandálu), pro které je spíš přítěží než přínosem. ()

Mauric

Pokud bych měl najít filmy, které jsou nejméně podle mého očekávání, tak bych na tento film nemohl zapomenout. Bohužel se jedná pouze o zklamání. Ústřední trio hraje sice na výbornou (Liam je nepochybně největším kladem tohoto díla), ale vytáhnout mě ze znuděné letargie se mu nepodařilo. Konečný pokus o nečekaný zvrat se koná v rytmu ukolébavky a je navíc těžce předvídatelný, takže tento film zapadne rychle mezi ostatní, kde je jediným kladem herecké obsazení. ()

• Film sa natáčal v Londýne (Hounslow), Ely (Anglicko, Veľká Británia) a v Miláne a pri jazere Como (Taliansko). (Arsenal83)