Komedie O rodičích a dětech chce navázat na nejlepší tradice české filmové komedie. Vtipné dialogy, výjimečné herecké výkony a humor spojující diváky napříč generacemi. Příběh filmu vychází ze zdánlivě banální situace. Syn (David Novotný) jde na procházku se svým otcem (Josef Somr)... Syn je zralý čtyřicátník a žije spokojeně se svou přítelkyní. Otci je přes sedmdesát. Je bývalý vědec-biolog. Klasický intelektuál v dobrém slova smyslu. Zdánlivě jediné, co tyto dva muže spojuje, je to, že se jdou jednou za měsíc společně projít Prahou. Nicméně jsou svázáni poutem čtyřiceti let společného života. V brilantně vedeném dialogu se před námi odkrývají dějiny dvacátého století a všechny absurdity s ním spojené. Odhalují se ta nejhlubší místa lidských vztahů. Odtajňují se staré resty, trápení a radosti. Na scéně se objeví Vnuk, o kterém Syn neměl přes dvacet let ani tušení. A některé chyby se opakují znovu a znovu... Vladimír Michálek patří k nejoceňovanějším tvůrcům střední generace českých filmařů. Mezi jeho filmy patří: Amerika (1994), Zapomenuté světlo (1996, ocenění Český lev ve dvou kategoriích), Je třeba zabít Sekala (1998, získal mj. ocenění Český lev za nejlepší film roku), Anděl Exit (2000, Český lev za nejlepší umělecký počin), Babí léto (2001, ocenění Český lev ve 4 kategoriích). (oficiálny text distribútora)

viperblade

Michálek mi už počtvrté udělal radost a z toho potřetí je to radost za plný počet. O rodičích a dětech je film, který neubíhá, on plyne. Tak krásně plyne, že vám místy přijde, jako byste se dívali na řeku. Sem tam bouřlivou, ale po většinu času tichou, upřímnou a otevřenou, která vám chce vyprávět, kde všude byla a co všechno zažila. A já se k tomuto vyprávění určitě rád někdy vrátím. 100 %. ()

Spooner

Překvapivě velmi příjemný film, který dokazuje, že i dnes se dá u nás natočit kvalitní film o rodinných vztazích. Dialogy, na kterých celý film stojí, jsou trefné, s jemným humorem a trochou té životní pravdy. A na člověka to většinou opravdu funguje, i když ta stopáž je na můj vkus pro tento film malinko delší. Herecké obsazení také nezklamalo, jenom ten Kostelný mi tam nějak nesednul. Jeden z těch lepších českých filmů poslední let, ale Michálek už přece jenom natočil i lepší. 70% ()

gudaulin

O rodičích a dětech zapadá do současného trendu nežánrových snímků založených na dialozích a věnovaných mezilidským vztahům. Od stávajícího českého (pod)průměru, ale film odlišuje řemeslná kvalita, věrohodnost zmíněných dialogů a zobrazených vztahů. Na druhou stranu Michálek už natočil lepší kousky a některé motivy, jako např. sice očekávaná, nicméně problematická milostná scéna mezi hrdinovým synem a jeho partnerkou, mě jednoduše iritovaly a především jsem Luboši Kostelnému přes veškerý jeho talent a hereckou snahu nevěřil jeho postavu. Je zkrátka na puberťáka poněkud odrostlý. Celkový dojem: 75 %. ()

kikuka

"Gény sú gény a ty si moja, " hovorievala moja maminka. Možno preto a možno aj preto, že soboty cirka raz za dva týždne,ale častejšie raz do týždňa chodím na obed k dedkovi a ujovi mi O rodičích a dětech sadol. Boli to dialógy "zo života" a predsa nevyznievali konštruovane, hoci by vydali na niekoľko dní. Ich kondenzácia spolu s nenápadne príjemne plynúcou panorámou uličiek, lúk a lesoparkov Prahy a Michálkovou pevnou réžiou dáva dokopy príjemný film, jemne melancholický, tak trochu cynický, ale najmä trefný. ()

honajz

Film, který asi pochopí spíše ti, kteří mají nějaký vztah k rodičům a už je sem tam napadá, že by se s nimi brzy nemuseli vídat. Všechny ty dialogy zdánlivě vypadají o ničem, ale přitom v nich je celý život, všechny sny, ukřivděnosti, banality, kdy třeba jen jeden výprask dokáže ovlivnit život člověka na dalších 30 let (ano, u této situace je pointa filmu, nikoliv u odhalení syna ze Slovenska). http://www.dvdextra.cz/dvd-recenze/o-rodicich-a-detech.html. ------- Režisér Vladimír Michálek má nesporný talent a s výjimkou Andělu Exit dokázal u každého svého projektu režisérské kvality. Stejně tak u této adaptace knihy Emila Hakla. FILM Snad je zbytečné opakovat, že Vladimír Michálek dokáže to, co málokterý současný český tvůrce - držet jednu linii příběhu, držet pravidla žánru, a vůbec potažmo natočit žánrový film. Navíc velice dobře vede herce a má cit pro použité záběry i hudbu. A stejně tak v příběhu otce a syna (David Novotný a Josef Somr) na procházce Prahou, tedy jejím okrajem (kolem Tróji a Holešovic, řekl bych) dokáže vytvořit zajímavou atmosféru a z pouhých dialogů napínavou hádanku, na jejíž rozluštění si divák musí chvilku počkat. I když rozluštění - on je to film o životě a skutečně o vztazích rodičů a dětí, resp. otců a synů. A tady žádné rozluštění nečekejte. Jak říká jedna z postav příběhu - lidé dělají stále stejné chyby a nic nového se neděje už dvě miliardy let. Otec a syn tedyprocházejí jedno odpoledne, stejně jako každý měsíc, Prahou, jejími zákoutími a zajímavými místy, skrytými pohledům běžných turistů, a vedou dialog zpočátku povrchní, sklouzávající stále však více k detailům a hlavně vzájemné upřímnosti. A oba se dozví jeden o druhém věci, o nichž doposud neměli ani tušení a leckdy je překvapí, jak jedna hloupá náhoda ovlivnila třicet let jejich života... Jejich vzájemný dialog je dovysvětlováván flashbacky a "rušen" příběhovou linií synovy přítelkyně, linií, jež sice působí poněkud neústrojně, ale je důležitá pro samotný závěr (i když ne tak překvapivá, jak asi tvůrci doufali). Možná i samotné vyznění celého dne a celého rozhovoru mohlo mít zajímavější, nebo spíše nadějnější vyústění, avšak i průběh rozhovoru jako takový patří mezi velmi napínavě zpracované části, filmařsky dovedně natočené. Celkově se nedá ubránit v jistých fázích srovnání s Velkou rybou Tima Burtona, avšak v milejším podání a tak nějak vtipnějším, někdy více komičtějším, než tragičtějším. Navíc flashbacky do let minulých nepostrádají potřebný nadhled i smysl výpovědi. Skutečně celkově příjemný film, jenž se uzavře samotným koncem, a přesto tušíme, že tohle ještě stále není konec... DVD Škoda, že DVD nedostalo větší možnosti. Po vložení disku se spustí protipirát, trailery na filmy Rolling Stones, Iluze lásky, Svědkem zločinu, reklama, v hlavním menu pak ještě jsou upoutávky na další dva plus tři filmy. Kromě obrazu v anamorfním formátu, zvuku v DD 5.1, českých a anglických titulků nabízí DVD už jenom dva bonusy, a to trailer a netradiční film o filmu (27:58) s GB titulky, širokoúhlý a originálně pojatý. Ale přece jenom by i záběry z natáčení, nebo detailnější rozhovory, zvláště s autorem knižní předlohy, zněly zajímavěji. () (menej) (viac)

• Hospoda, kde syn (David Novotný) a otec (Josef Somr) poobědvají, je legendární restaurace Na Slamníku, v ulici Wolkerova v Dejvicích. V interiéru vypadá stejně jako ve filmu. (sator)
  • Ve filmu si zahrál spisovatel Ivan Landsman jako pán se psem před Šlechtovou restaurací a v závěru filmu jako podivín sedící na stromě. (sator)
  • Natáčeno v Lázních Mšeno, Martině, Praze - Dejvicích, Troji, Císařském ostrově a Stromovce. (M.B)

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr

16.10.2022

Česká kinematografie v neděli přišla o jedno z velkých hereckých jmen, ve věku osmaosmdesáti let totiž odešel známý český filmový a divadelní herec Josef Somr. Mnozí diváci si na něj vzpomenou jako… (viac)