Pán času

• Veľká Británia Doctor Who
Veľká Británia, (2005–2024), 155 h 17 min (Minutáž: 42–88 min)

Réžia:

Graeme Harper, James Strong, James Hawes, Joe Ahearne, Charlie Palmer (viac)

Predloha:

Charles Dickens (kniha)

Peter Capaldi, Matt Smith, David Tennant, Jodie Whittaker, Ncuti Gatwa, Christopher Eccleston, Billie Piper, Karen Gillan, Arthur Darvill, Catherine Tate (viac)

ReneeS

Na první pohled se může zdát, že Doctor je jen excentrický chlápek s modrou budkou, který věčně běhá kolem a vyžívá se v katastrofických situacích všeho druhu. Ale každý další díl mi prozrazuje, že Doctor je mnohem víc. Když akceptujete, jak absurdně všechno na první pohled vypadá, zjistíte, že tu postavu nejen milujete, ale je vám ho neskutečně líto. ()

Mikah

Na sci-fi moc nejsem, ale chtěla jsem viděla alespoň několik prvních řad, abych věděla, o co vlastně jde, když o Dr. Who tolik lidí básní. Nečekala jsem, že během dvou měsíců zhlédnu celých dosud natočených osm řad a potom budu netrpělivě čekat na další. Zpočátku jde spíše o krátké příběhy v jednotlivých epizodách, ale postupně se celými řadami začnou táhnout komplexní zápletky, které seriálu dodávají na celistvosti a napětí. Je zajímavý nápad, že Doktor po smrti mění jak podobu, tak i povahu, protože díky tomu jeho postava nikdy nepřestane nudit. Má oblíbená sestava je jednoznačně Doktor v podání Matta Smithe + Amy + Rory. ()

zdepapepa

Silly and/but sweet. Tak bych mohl shrnout každý díl, který jsem viděl. Utvrdila mě v tom kromě novodobých dílů i vidění těch ze staré éry, u kterých je ta 'silliness' více zřejmá. Což neznamená, že by to bylo špatné, suspension of disbelief je mocný nástroj. Pomáhá tomu i druhé přídavné jméno z věty na začátku textu, protože co epizoda, to nějaké poselství nebo emočně vypjatý závěr - u lidí vede díl Vincent and the Doctor, já preferuji závěr The Doctor Dances. I přes všechnu tu kýčovitost a 'silliness', just that once, everybody lived. Jinak je to klasická cestovatelská vesmírná sci-fárna, tolik oblíbená pro svou žánrovou různorodost a nevyčerpatelnou zásobu námětů, i když (pochopitelně) podezřele mnoho jich končí v Británii. Všichni hlavní herci a herečky mají něco do sebe, ale z doktorů a companionů je u mě jasný top Matt Smith a duo Karen Gillan a Arthur Darvill. ()

novoten

Byl to vesmír, který jsem nechtěl a nepotřeboval znát. S triky jak z Červeného trpaslíka, s historií, do které se proniká jen velmi těžko a s pověstí kousku „pro celou rodinu“, za kterou se dá schovat leccos. Je proto úsměvné, že jsem si kdysi pustil epizodu Rose s tím, že jsem měl v té době největší náladu jen na „něco britského“, případně „něco dobrodružnějšího.“ Navíc tohle není univerzum jen tak ledajaké. Je to obrovský kus fandomu, do kterého se dá skočit na mnoha místech a všechna mají svá pro i proti. I s odstupem považuji právě výše zmíněnou epizodu za ideální start, protože brzy po ní přijdou pro seriál příznačné vzpomínky na všechny možné minulé nepřátele, ale zároveň i jejich opětovné představení. Opětovné proto, že Doctor se svou Tardis poprvé rozhodně nepřistál v roce 2005, ale hluboko v šedesátkách. I tam jsem se zkoušel vydat, ale dnes už to jde jen těžko. Nejde totiž jen o pár ani o pár desítek epizod s takřka nulovými triky a bizarními maskami. Ten Doctor, který se vysílal od roku 1963, měl téměř sedm stovek dílů a zdaleka ne všechny (období) stály za to. Ať už kvůli černobílé kombinaci, nebo kvůli více než úsměvné výpravě, nebo klidně jen protože doba se nenávratně změnila a některé epizody se ani nedochovaly. Ať už měl ale hlavní hrdina tvář staršího mudrlanta, kudrnatého ztřeštěnce nebo zasněného blondýna, vážím si té jinakosti a vývoje a od každé regenerace (nejoddanější fanoušek pozemšťanů přece nemůže jen tak lacině zemřít) jsem si něco ochutnal. Ať už v podobě pár epizod nebo přečtení neuskutečněných scénářů. Ale to ústřední období pro mě začíná právě až ve chvíli, když velký fanoušek Russel T. Davies zkusil oživit svůj oblíbený seriál a rozpoutal horečku všech fanoušků sci-fi, vesmíru, časoprostoru, romantiky, napětí a dobrých seriálů. To období, kdy mi slova jako Gallifrey, Tardis, Dalekové nebo sonický šroubovák přivodily mrazení v zádech a za následek měly vlnu, kdy jsem četl jakoukoli novinku o nových epizodách, komiksy, povídky, romány a doma pečlivě uchovával právě jeden takový šroubovák, mám dodnes v paměti jako kouzelné a s drobnými proměnami a přestávkami trvá dodnes. A přestože na sebe série navazují, je jich už tolik, že se o nich rozepisuji raději v profilech jednotlivých sezón, občas i u jednotlivých epizod, protože „speciálů“ jsou dnes již desítky, nejčastěji vánočních, ale i novoročních, narozeninových, podzimních a různých dalších a do jednoho komentáře už se moje výkřiky zkrátka a dobře nevejdou. Uvědomuji si, že kdo seriál zná a má rád, ten se teď možná potutelně usmívá a půjde si pustit nějakou svoji oblíbenou humornou nebo naopak uslzenou scénku. A ano, uvědomuji si i to, že kdo seriál nezná, ten nechápe, co jsem to právě napsal. Ale právě někomu takovému nejvíc závidím, že si teď může pustit nejen Rose, ale později i Doomsday, Blink nebo Heaven Sent, bát se Ticha, sledovat stíny v knihovně, těšit se, kdy se objeví River Song, milovat Rose, Amy nebo Claru, pochopit kult kolem Davida Tennanta a zkrátka nevědět, co bude dál a jen se těšit. U málokterého seriálu jsem tak často byl malým klukem. () (menej) (viac)

jh666

Kde začít. Shrnuto do jedné věty nejlepší sci-fi seriál na světě. Nebo také nejlepší evropský seriál. Když jsem se odhodlal konečně i pustit první díl (obnovené řady), seriál mě neskutečně uchvátil. Christopher Ecclestone a jeho "fantastic" jsou prostě nezapomenutelní. Navíc skvělá společnice Rose Tyler. Navíc, když se objeví kapitán Jack Harkness, člověk je v sedmém nebi. Ale pak přijde konec řady, Jack zůstane v budoucnosti a Doktor zregeneruje. Jenže David Tennant si člověka získá už během první minizody. Jeho živelné herectví je neskutečné. Navíc hlášky "Allons-y" a "What!" jsou balzám pro uši. Přichází další nepřátelé, ale odchází nám Rose. Nejdříve jí na jeden speciál nahradí výborná Donna, ale pak přijde Martha Jones, která bohužel na Rose nestačí a je z moderních společnic nejslabší. Třetí série má ale jiné přednosti, a sice finále, kdy se vrací kapitán Jack a na scénu přichází Vládce. Finále neskutečné, ale čtvrtá řada, kdy se vrací Donna Noble ho překonává a ve finále se vrací všichni moderní společníci, společně proti Dalekům. Jejich společné řízení TARDIS je jedním z vrcholů seriálu. Pak přichází závěrečné Tennantovské speciály. První klasika, ale pak ve Vodách Marsu desátý Doktor definitivně zešílí a blíží se konec. A sice Konec času, který je nejlepším (dvoj)dílem seriálu. Pak se ale musíme rozloučit v minutách agónie s Davidem. Na scénu přichází Matt Smith coby jedenáctka. Nebudu říkat zda je lepší nebo horší, je prostě jiný. Pravda, se sířením se s odchodem Davida mi pomáhá Amy Pond, ale i Rory Williams je sympaťák. S šestou řadou navíc přichází otitulkované minizody, z nichž musím zmínit emotivní Poslední noc. Přichází sedmá řada a loučení se s Amy a Rorym v Andělé obsazují Manhattan a emotivní Roryho loučení s otcem v P.S. (nepochopím, že to není normálně natočené). Ale nemůžeme smutnit dlouho, protože přichází Clara Oswald, nemožná dívka. Seriál nám významně potemní, což je jediná chyba, takřka úplná absence humoru. Snad se to zlepší. Osmá série zlepšení skutečně přinesla. Atmosféra je možná ještě o něco temnější, ale vrátil se i humor. Navíc Peter Capaldi je naprosto skvělý. Jediný, kdo s ním u mě ještě soupeří je David Tennant. Velk překvapení byl u mě vývoj Clary. Ačkoli jsem jí měl rád už v minulé sérii, v téhle jsem si jí doslova zamiloval. K epizoda samotným. Až na dvě výjimky (Into the Dalek a hlavně Kill the Moon) jsou senzační. Hlavně Mumm in the Orient Express a Flatline jsou božské. Pro mě druhá nejlepší série. ()

Galéria (4 841)

• V Maďarsku se seriál vysílal pod názvem Ki vagy, Doki?, což znamená "Kdo jste, doktore?" (Pallushi)
  • Dalekové jsou již od svého výskytu v původním seriálu Doctor Who (od r. 1963) terčem humoru kvůli své pomalosti, "pepřenkovému" vzhledu a typické hlášce "Exterminate!" ("Vyhladit!"). (P. J. D.)
  • V epizodě Kdo se bojí Chloe v čase 18:38 a v epizodě Smith a Jonesová v čase 37:00 používá Doktor (David Tennant) vulkánský pozdrav "Žijte dlouho a blaze", poprvé z důvodu, že chce jen ukázat, že ho umí, a podruhé se s tímto pozdravem loučí se svou budoucí společnicí Marthou (Freema Agyeman). (Evra)

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Temný případ nabírá posily

Temný případ nabírá posily

24.09.2022

Jedna z hlavních tváří seriálu Deadwood John Hawkes, bývalá hvězda seriálu Doctor Who Christopher Eccleston a nesnesitelná teta z Harryho Pottera herečka Fiona Shaw se nově připojují k obsazení… (viac)

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner