Transexuál Bree (Felicity Hoffman) šetří každý dolar, aby mohl zaplatit za vytouženou operaci, která z něj konečně udělá ženu. Jednoho dne zvedne telefon a dozvídá se, že jeho syn Toby sedí ve vězení v New Yorku. Neochotně se tedy vydává no New Yorku dostat kluka z vězení. Syna mu předají beze slova vysvětlení a Toby považuje tu divnou ženskou za potrhlou misionářku. Bree nevidí důvod, proč něco vysvětlovat a Toby chce co nejdříve zmizet do Los Angeles. Rozhodnou se tedy, že pojedou spolu, přičemž Bree má v plánu vysadit Tobyho u pěstounů. Začíná trans-americká cesta, která oběma připraví nejedno překvapení. (oficiálny text distribútora)

TroiMae

Když jsem to viděl poprvé, tak jsem dal pět hvězdiček. Ale když poznáte skutečné trans lidi a tohle téma a to, jak se posunulo, začne film působit jako horor a parodie. Jediný klad je, že (trans) ženu hraje (cis) žena. A uznávám, že Felicity Huffman je dobrá. Ale film není. Možná jako ilustrace toho, co všechno za buzeraci a svévoli musí trans člověk podstoupit pro svoje uznání. Potíž je v tom, že film to (a všechny postavy a jejich vztahy) zobrazuje jako frašku a karikaturu, než kritiku. Působí to celé jako „o nás bez nás“, kdy si mladý režisér natočí školní práci (nic dalšího nenatočil) a cissinci se na trans téma chodí dívat jako do ZOO a bojí se říct, že císař je nahý. Jako slohovka dobrý a režisér se snažil o upřímný počin. Jako road movie to ale vede do slepé uličky. To, jak se dané téma posunulo, je vidět v aktuální road movie o synovi a transmatce: Vzdálená/Landlocked. Zajímavé, že má nižší hodnocení než Transamerika. ()

leon_id

Netradicni road movie od rezisera Duncana Tuckera me velmi prekvapilo nejenom svym velmi netipickym tematem, ale taky skutecnosti, jak dokaze nevkusne liceni zmenit vcelku atraktivni herecku na trans...americkeho fermafrodita, u ktereho clovek fakt nevi a duma (pokud teda nejste pravidelnym divakem Desperate Housewives a pohlavi ustredniho predstavitele vam nekdo nepredhodi na stul v prubehu filmu) Film prijemne utika, sikovna maskerna a kamera tu odvedla slusny kus prace a hlavne Felicity Hoffman tu bravurne zvladnutou gestikulaci a mimikou opravdu predvadi vyborny vykon a ma tu nekolik peprnych hlasek takze ja se velmi bavil a vrele doporucuju :) ()

uiu

Film, který asi nesedne jen tak každému, zvlášť ne lidem s předsudky vůči transsexuálům. Bree, která se chystá na operaci, aby se z ní konečně i tělesně stala žena, se dozví, že má z minulého (tedy z mužského) života syna. Musí jet do New Yorku, aby jej dostala z vězení a po cestě zpět do Los Angeles se více seznamují. Ona se bojí říct, že je jeho otec, on je mladiství prostitut, co bere drogy a přesto se z nich stanou na určité úrovni nejlepší přátelé. Road trip plný komických i tragických situací a dokonalá herecká etuda Felicity Hoffman, které prostě uvěříte, že je bývalý muž už od první chvíle. Do toho skvělý Kevin Zegers, který si po tomto filmu zasloužil mou pozornost. Krásný film, který zahřeje u srdce a možná nás konečně naučí, vidět v lidech to, co nejde vidět na povrchu, ale co je uvnitř. ()

pytlik...

Poněkud méně uvěřitelný příběh, který psala patrně kočička s pejskem (transexuál, který má homosexuálního syna - narkomana a prostituta, sestru - (bývalou) alkoholičku a matku zmalovanou hůř jak velikonoční vajíčko) s poněkud více neuvěřitelnými dialogy, jako např. "močopudné - to znamená, že lítáš na záchod, a né na velkou". Zajímavosti: V epizodní roli podlého kradače aut se ve filmu mihla i Lucka Vondráčková, a dokonce ukázala i své vypracované tělo. Herečka hlavní role Felicity Hoffman prokázala velkou oběť filmovému umění. Kvůli jedné jediné scéně, kdy za autem vykonává malou potřebu, si neváhala nechat přišít penis od neznámého dárce, který měl dva, a tak jí jeden věnoval. Po skončení natáčení pak dlouho váhala, jestli se má této chlouby zbavit. Ale nakonec po dvou týdnech, kdy vůbec nevycházela ven z domu, si uvědomila, že musí dělat i užitečnější věci, než si jen pořád hrát, takže si ho zase nechala odoperovat. ()

ABLABLABLA

3-4* Moc mi nesedlo to pomalé tempo, kde se skoro nic nedělo. Asi jsem od toho čekala moc velkou pecku a trochu mě to zklamalo. Jinak bych nevěřila, jak můžou udělat hezkou herečku tak hnusným transexuálem. Měli jste vidět můj znechucený a bezradný obličej, když Toby ji aka svého otce políbil. Jinak čemu musím vzdát holt jsou herecké výkony.. ty to celé tlačí nahoru. Felicity Huffman i Kevin Zegers bravůrně zvládli charaktery svých postav a díky tomu podle mě tento film převyšuje jiné nudné road movie. Ale ty emoce se na mě prostě nepřenesly, necítila jsem je (teda něco jo, když se tam Kevin promenádoval polonahý, ale to asi nebylo záměrem filmu). ()

• Felicity Huffman přezdívala svému umělému penisu Andy. (Morien)
  • Filmovalo sa na mnohých miestach v americkom štáte Arizona, a tiež v štáte New York. (MikaelSVK)
  • První film produkovaný bratry Weinsteinovými po opuštění Miramaxu. (Matty)

18.01.2006

14.12.2005

16. února 2006 proběhne v Los Angeles 63. ročník slavnostního udělování cen Hollywoodské zahraniční tiskové asociace, Zlatých glóbů. Těm letošním zřejmě bude dominovat (alespoň, co se počtu nominací… (viac)