Jerry Welbach (Brad Pitt) je takový mladý, sympatický povaleč, který se nehrne ani do života ani do práce. Ovšem i on se dostal do situace, kdy nezbývá než zapomenout na lenost a rozhodnout se pro menší zlo. Jeho gangsterský šéf ho posílá do Mexika pro jakousi starou, bezcennou zbraň, zvanou Mexičan, a dá mu nevybíravě najevo, že přivezení bambitky je pro něj poslední šancí na spolupráci. Půvabná, ale nesmírně hašteřivá přítelkyně Samantha (Julia Roberts) neméně tvrdě a nekompromisně žádá, aby s tou svojí "partou grázlů" už definitivně skoncoval. Jerry volí zdánlivě pohodovější a klidnější řešení a vydá se na jih. Zpočátku se mu cesta, ve srovnání s "italským soužitím", jeví jako zábavný výlet do neznáma, jenže záhy zjistí, že "vážných" zájemců o Mexičana je hned několik. Všichni intrikují, umí perfektně střílet a jeden má navíc u sebe Samanthu jako rukojmí... (oficiálny text distribútora)

pakobylka

Láska - stravující, neústupná a svárlivá, téměř nesnesitelná ... mrtvoly - nespolehlivé, zlomyslné a bezohledné, čile se množící v průběhu děje ... a konečně PISTOLE - jedinečná, nepředvídatelná a trochu marnivá ... je si dobře vědoma své důležitosti, když vstupuje do děje se svým PŘÍBĚHEM. Absurditu jednotlivých scének podtrhuje lehce zmatený a těžce nepravděpodobný děj - a ironický humor, ledabyle přetřený nesmyvatelným černým nátěrem. Výsledek je nadprůměrně zábavný a překvapivě kompaktní. ()

ForGump

Mexičan je hezky natočená bída, kterou způsobuje scénář, který stojí za prd. Nefunguje to skoro vůbec, ani jako komedie, ani jako krimi. Za mě to fungovalo jen v dialozích Robertsové a Gandolfiniho a to je slabá útěcha. Samozřejmě pokud máte rádi Brada Pitta a jeho modré svítící oči tak vás to potěší, fanoušky Hackmana varuju, aby nechodily na svého oblíbeného herce, který je tam hezkých 5 minut. A vlastně celý film nestojí skoro ani za shlédnutí. 30% ()

Odpadlik

Klasická ukázka toho, že ani dvě hvězdná jména nemusí znamenat dobrý film. Pohled na Bradovu hezkou tvář ani nijak výrazná Julie bohužel nezachrání slabý a místy nesrozumitelný příběh. Neubránil jsem se občas dojmu, že ani herci jednu chvíli neví, co vlastně hrají. A tak jedinou výraznou postavou byl pro mne ten herec co hrál Leroye, strčil totiž Pitta i Robertsovou do kapsy. Za něj je ta první hvězdička, druhá je za občasný fórek a za pro mne exostické exteriéry Mexika. ()

Hebča

Nečekala jsem od toho nic zvláštního, ale tak trochu jsem počítala s tím, že to bude aspoň příjemná oddechovka pro sobotní večer, která pobaví, i když nenadchne. Ale ono to ani nebylo vtipné! To je pak docela náročné dokoukávat komedii do konce, když se člověk ani nezasměje. Nedejbože, že by to režisér nezamýšlel jako komedii, to by pak byla škoda slov. 26.11.2006 ()

Aleee89

Mno nevím... spíše bych řekla: romantická komedie trochu jinak. Nebo taky sólo pro dva herce a pistoli... Ten film nebyl bůhvíjaký, znám teda lepší... Julia a Brad mi ale do rolí docela sedli, příběh taky docela pěkně běžel. Takový nadprůměrný film, který rozhodně nedosahuje kvalit mých oblíbených filmů, ale na druhé straně film, na který se opravdu dá dívat a nudit se ani nebudete. ()

• James Gandolfini ztratil pro roli téměř 20 kg. Váhu musel kvůli dalším závazkům zase nabrat. (Partina)
  • Natáčelo se v Real de Catorce a San Luis Potosi v Mexiku, v Las Vegas v Nevadě a v Los Angeles v Kalifornii. (Terva)
  • V roce 2001 byly natočeny celkem dva filmy, kde si společně zahrál Brad Pitt i Julia Roberts. Kromě filmu Mexičan to byl také snímek Dannyho parťáci (2001). (mentos.)