Do krádeže kľúča svätého Petra sú zapletení traja ľudia: zlodej Viliam, podvodníčka Emília a Tobiáš, ktorý je v tom ale úplne nevinne. Pri preťahovaní o ulúpené veci skončia všetci traja v zámockom rybníku pri vodníkovi - ako dušičky. Keď sa ocitnú pred nebeskou bránou, svätý Peter ich pošle späť na zem, aby v stanovenej lehote našli jeho kľúč, inak prídu do pekla. Pátranie ich zavedie na zámok, kde ich čaká okrem krásnej princeznej a dobrotivého kráľa stretnutie so zradnými kancelármi a ich preradnými plánmi. Výpravnú koprodukčnú rozprávku podľa scenára Petra Hudského nakrútil Karol Janák v krásnom prostredí Zvíkova, na zámku Sychrov v Slavoniciach. (RTVS)

flanker.27

Pohádka celá o předstírání a napodobování. Filip Březina a Lukáš Příkazský v rámci děje předstírají nápadníky, ale již mimo samotný děj Sabina Remundová předstírá v roli dvorní dámy svou matku, Petr Nárožný po devadesáté osmé předstírá, že je senilní král (přičemž znovu vzbuzuje otázku, kdy asi tak takoví králové počnou potomka), David Novotný napodobuje všechny, kdo před ním hráli zištné a pokoutné rádce/ministry/kancléře/správce, Sára Korbelová předstírá, že je hezká princezna a tvůrci pomocí "svatopetrského" motivu napodobují Anděla páně a vůbec že stvořili zábavnou pohádku pro štědrý večer, u které se vám neklíží oči. Varovným signálem je opět orámování Třemi oříšky a králem, který jednou Byl, k tomu kroku česká televize sáhne vždycky, když je výsledný produkt ještě horší než obvykle. Osobně bych to pouštěl pacientům ústavu pro léčbu insomnie, protože spánek je to jediné, co mi to celou dobu přinášelo. Vidím, o co se tvůrci pokouší, ale zoufale jim to nejde. Všechno už tu bylo mnohokrát a lépe. Dialogy jsou chabé, postavy jsou zase neživotné splácaniny několika atributů, kterými konkrétní role (princeznu, krále, kancléře, vodníka) obdařili jinde, aniž by k nim dodali aspoň špetku opravdovosti, "vtipné scény" postrádají vtip a tvůrci asi ani nevidí rozdíl mezi filmy, ze kterých čerpají a ve kterých to fungovalo a tím, co sami stvořili. Ale asi nám chtěli taktně připoměnout, za co příští rok ČT utratí zvýšené koncesionářské poplatky. ()

Wysch

Asi už taková štědrovečerní klasika, kterou si rodina pustí při rozbalování dárků a absolutně ignoruje, co se děje na obrazovce. V takovým případě se to dá zkousnout, řekl bych, celkem obstojně. Slabej scénář, prkenný herecký výkony za pár peněz, nulová produkce, zkrátka klasika posledních let. Bohužel mám slabost pro Bereniku, a tak jedno srdce <3 spešl pro ni a druhá * pro Příkazkýho, kterej si to tak trochu užil, řekl bych. ()

argenson

Jestliže pořád pojedeme ve schématu, že každej král musí bejt senilní dement, to se pak těžko v 21. století vysvětluje smysl existence monarchie, která je přitom jak známo v Evropě stále nejstabilnější státní zřízení.  Líbil se mi motiv nebeského klíče, kterej umí otevřít všechny zámky na světě, ale s tímhle tématem se dalo pracovat víc a líp. A když máme tolik krásných památek, které si vystačí samy o sobě, nechápu opět nutnou digitální bramboračku Zvíkov-Žleby-Sychrov. Ale v kontextu pohádek posledních let je tohle docela príma kousek, to zase jo. ()

kajas

Štědrovečerní pohádku České televize měl již téměř tradičně na svědomí režisér Karel Janák, bohužel se ale znovu ukázalo, že Korunní princ se asi jen tak znovu konat nebude. Pozitivem jsou rozhodně neokoukané tváře v hlavních rolích (Filip Březina jako muzikant Tobiáš a Sára Korbelová jako princezna Viola), scénář ale nepřichází s ničím příliš originálním, a tak pouze spojuje motivy z výrazně povedenějších pohádek, jako je Anděl Páně (křesťanské relikvie a postavy) nebo Bambitka (dvojice zlotřilých rádců). A jakkoli si vážím pana Nárožného, jeho neustálé obsazování do role otců sotva plnoletých princezen už nelze brát ani jako špatný vtip. 3* s přivřenýma očima. ()

otík

Štědrovečerní pohádka roku 2023. Není potřeba pohádku odsuzovat, tak špatná zas nebyla. Ale jednoznačně se jedná o nejslabší štědrovečerní pohádku Karla Janáka. Problémem je scénář, který je fakt marný. Svatý Petr se prochází po světě, dává si v místní hospůdce pivečko a při jedné z těchto piatik mu ruka šmátralka ukradne klíč od svaté brány. Problém to není, protože ji dokáže otevřít šperhákem (pardon, páčidlem), ale pro dva zlodějíčky a jednoho dobráka, který se k nim náhodou nachomýtl, to znamená problém - klíč ztratili, pro jistotu se utopili a před nebeskou branou jim sv. Petr dal na výběr: buď klíč vrátí do osmi dnů nebo půjdou do pekla. Tři hrdinové se tedy vrátí do lidské podoby, přidají se k nápadníkům místní princezny, odhalí nekalé úmysly podlých rádců a jak jinak, polepší se, život si zachrání a vše skončí dobře. Je velká škoda, že známým hercům jsou psané slabé dialogy, sem tam ani není co hrát či mluvit, kamera je přitom velmi dobrá, technicky je to paráda. Vtípek v podobě obsazení Novotného s Remundovou jako páru stejně jako v Kukačkách zůstal zcela nevyužit, král pana Nárožného je příšerně starý, princezna je prezentována jako chytrá, ale vůbec se tak nechová. Vznikla tak zcela průměrná pohádka, která je dobrá, ale rozhodně to není pecka pro hlavní vysílací čas na Štědrý den. ()

• Pohádka byla nejsledovanějším pořadem Štědrého dne. Vidělo ji na 2,3 milionů diváků starších 15 let. (SONY_)
  • Když na konci spadne princezna (Sára Korbelová) do vody, po vytažení je celá mokrá, ale po přijetí ke břehu má šaty suché. Navíc má náhle na nohou punčochy, což při vytažení z vody neměla. (Archivář)
  • Natáčelo se na zámku Sychrov, na hradě Zvíkov a ve městě Slavonice. (raininface)