Každý, kto pracuje pre Organizáciu Spojených národov, je povinný zachovávať mlčanlivosť. To si veľmi dobre uvedomuje i tlmočníčka Sylvia Broomeová (Nicole Kidman). No keď sa stane náhodnou svedkyňou vražedného sprisahania, nedokáže len tak nečinne sedieť so založenými rukami, čakať na „veľký tresk“ a poslušne mlčať – rozhodne sa konať! Nie je jej totiž ľahostajné, že bezcharakterní politici bez akýchkoľvek škrupúľ plánujú vraždu vysokého afrického vládneho hodnostára a následný puč! Aj Sylviin život je v bezprostrednom ohrození, pretože o tom, čo vie, sa v relatívne krátkom čase samozrejme dozvedia i prominentní atentátnici spomedzi členov OSN. Poriadne vystrašená a šokovaná mladá žena sa preto obráti na FBI, ktorá na tento háklivý prípad nasadí agenta Tobina Kellera (Sean Penn). No ten – a nielen on – Silviin príbeh nepovažuje za práve dôveryhodný... (TV Markíza)

Superpero

Dobrý thriller s celkem nápaditým scénářem kterému ke konci dojde dech. Sydney Pollack vsadil na klasiku a film natočil "pěkně postaru" takže žádné adrenalinové honičky ani přetuněné zvukové efekty se nekonají (vůbec to není na škodu). Tlumočnice je prostě poctivá oldschoolová thrilleřina a k takové potřebujete hodně schopné herce, jakými Nicole Kidman a Sean "kamenná tvář" Penn určitě jsou. Tím víc je opravdu škoda tý hyperklišoidní scény na konci s přehrávající Nicole (znáte to jak klaďas míří hlavnímu hajzlovi bouchačkou do ksichtu?). Kromě toho, ale žádné velké výhrady nemám. ()

Phobia

Nerada píšu komentáře k malinko nadprůměrným filmům, co nejsou vyloženě špatné a nezaslouží si tedy jedovatou slinu, ale zároveň promarnily potenciál, nějak se jim nepodařilo nasáknout šťávu a výsledkem je nemastná, neslaná, rozpačitá podívaná. A to je přesně případ "Tlumočnice", příliš povrchní a naivní na politický thriller, málo napínavé na thriller vůbec, chvílemi zbytečně užvaněné, stopáž mohla být klíďo-píďo o půl hoďku kratší a Nicole Kidman ani Seanu Pennovi jsem jejich postavy nevěřila, do daných rolí mi kdovíjak neseděli. Na druhou stranu, úplná nuda to nebyla a malý přesah k zamyšlení by se taky našel. Mírné zklamání - jako když čekáte ohňostroj a ono kolem proběhne jen pár děcek s prskavkama... 65% ()

Xmilden

Sydney Pollack si na závěr kariéry mírně napravil reputaci po dvou nepovedených romantických limonádách a vrátil se k žánru, který mu sluší nejvíc. Tlumočnice není zrovna dechberoucí podívanou a obsahuje snad jen jednu akční scénu, která vyvrcholí výbuchem autobusu, ta stojí za to. Zbytek se potácí často spíše v průměru a konec se blíží snad až hlemýždím tempem. Duo Kidman/Penn hraje nezpochybnitelně na jedničku. O tom nemůže být sporu. K nim se ovšem nikdo moc nepřidává a scénář také nepůsobí nejchytřejším dojmem. Divák správně vytuší jakou asi bude mít úlohu Jesper Christensen a stejně tak ohromí i fakt že přestože agentovi Kellerovi před 14 dni tragicky zahyne žena, jeho nejlepší terapií je vrátit jej zpět, aby mohl pobíhat po New Yorku se zbraní v ruce. 60% ()

Jara.Cimrman.jr

"OSN - spousta různých jazyků a smysl uniká." Umím cizinecky dost dobře na to, abych odhalil připravovaný atentát na velvyslance z planety K-PAX plánovaný ve svahilštině s ruským přízvukem. Přesto si nechám vše pro sebe, protože je za tím vším určitě CIA, která již má v rukou nezvratné důkazy o tom, že ten atentát spáchám já. Jenže Silvia neumí ani diskrétně odvrátit uši ani udržet pusu zavřenou a rozpoutá tím sled událostí, který disponoval ohromným potenciálem a bohužel ho nevyužil. Jak to teď vysvětlím svým chlupům na zádech, které byly svědomitě připraveny vstávat napětím? ()

becki_tu

Pro čtyřhvězdičkové hodnocení mluví bezesporu skvělé herecké výkony Nicole Kidman a Seana Penna, pro tříhvězdičkové hodnocení mluví naopak několik hlušších míst a dost průhledný scénář, který po hříchu, ač se jedná o thriller, moc napínavých a překvapivých zvratů nenabízí. Ale abych zase jen nekritizoval. Pro hovoří také velmi zajímavé politické téma OSN vs. diktatura v afrických zemích, takže se všemi plusy a minusy to nakonec vidím přeci jen na slušných 70%. ()

• Nicole Kidman uviedla, že osvojiť si juhoafrický akcent bol najťažší prízvuk, aký musela zahrať počas celej svojej kariéry. (Arsenal83)
  • Název fiktivního státu Matobo je ve skutečnosti názvem národního parku v Zimbabwe. (cze.Oi)
  • Nicol Kidman má ve svém bytě zarámovanou fotografii od světoznámého českého válečného fotografa Antonína Kratochvíla. (theSaint)

Politika Sydneyho Pollacka

Politika Sydneyho Pollacka

05.04.2007

Sydney Pollack se politickým thrillerům rozhodně nevyhýbá, což dokázal i jeho předposledním filmem Tlumočnice, který se odehrávala na horké půdě OSN. Po tomto snímku si odpočinul dokumentem o svém… (viac)