Návrat pana Ripleyho

• USA Ripley Under Ground (viac)

Barry Pepper hraje psychopata Toma Ripleye, který padělá umělecká díla přisuzovaná mrtvému malíři, kterého se snaží udržet ještě "naživu". Když jeden milovník umění (Dafoe) objeví jeden z padělků, Ripley přijde na tiskovou konferenci převlečený za mrtvého malíře, aby prokázal, že jeho díla jsou pravá. Nepodaří se mu ho však přesvědčit, tak ho pozve domů a zavraždí. Vše nabere nepříjemně rychlý spád, když policie vedená detektivem Websterem (Wilkinson) přijde hledat zmizelého muže. (oficiálny text distribútora)

Dextwer

Naštěstí jsem si film pustil bez předešlé kontroly ČSFD a jeho hodnocení. Trošku nerozumím nízkému hodnocení a jsem si jist, že zrovna tohle je jeden z mála případů, kdy i všemohoucí ČSFD není objektivní v kvalitě snímku a snímek je hodně podceněn. Těžko říct, proč si hodnotící zasedli zrovna na tento snímek Návrat pana Ripleyho. Každopádně film není špatný, zápletka je zábavná a zamotaná a Barry Pepper je klasický klíďas, známý z filmů Zachraňte vojína Ryana, Zelená míle.▐ Moje hodnocení: 70% ()

Košoun

Tyhle filmy o hajzlících, plné černého humoru, mám moc rád. Příjemná podívaná, kterou nepokazil ani český dabing. Můj první film o Ripleym a už se těším na další... (Btw. zdejší "oficiální text distributora" je největší zmatek a polovýmysl, usekat jejich copywritterovi ruce a zahrabat je pod rajče!) ()

peiton

Po bravúrnej snímke Talent pána Ripleyho a ešte bravúrnejšom výkone M.Damona toto len s ťažkosťou predýchať.Tento počin nebol správnym ani v nápade,obsahu nieto ešte v jeho zrealizovaní.Malo to byť solo jedného človeka z dvoma tvárami a fakt,že do úmrtia maliara boli zainteresovaní viacerí,stráca tým snímok na celkovej atmosfére a originalite námetu.Barry Pepper mi ako psychopat rozhodne neprišiel,min.skôr ako milý psychopat.Ak by si z Willem Dafoe (len tak mimochodom-mihol sa tam len krátko) vymenili úlohy,snímok by razom dostal inú príchuť či farbu.Akoby literárny agent povedal ,,Bol to brak". ()

Antek

Staromódně střižený thriller bez samoúčelných fines, který sice působí na první pohled až moc chladně, ale možná že to je právě účel. Postavu Toma Ripleyho mám rád (ne že by to byl takový sympaťák, přeci jen je to sociopat), protože ztělesňuje typ (nutno říct, že extremní) současného člověka. Člověka ženoucího se jenom za splněním svých potřeb, bez ohledu na cenu a důsledky svého konání. V podání Matta Damona šlo o jakési zrození, Barry Pepper vstupuje do fáze dospělosti. Ripley je už zkušený šarlatán, který si na svůj život zcela navykl a nedokáže jej změnit. Jenomže pak ... pak přijde láska. A Tom si uvědomuje, že je tu něco, co chce víc než kdykoli předtím ... Ono chladné vyznění filmu (bezkrevnost) bych nevyčítal bezradnosti režiséra, ale vyzdvihl ji jako účel. Na celý děj (geniálně jednoduchá struktura příběhu, jak ji umí jenom Patricia Highsmith) pohlížíme právě Ripleyho očima. Tedy nezúčastněně a ryze pragmaticky. Jediné výjev, v kterém je cit, je vyobrazení Tomova objektu lásky. Je vykreslena jako anděl (jako jediná naděje), přesně tak, jak ji vidí Ripley. Ostatní jsou jenom póvl, karikatury a překážky k cíli. Minghella podal svůj Talent na talíři pro fajnšmejkry, Cavani pojala svou Hru čistě precizně a Spottiswoode nám poskytl pohled bez emocí. Každý jinak, každý skvěle. ()

aLPaC

Kolikrát, hlavně zpočátku, jsem nevěřícně koukal, co se děje a jak divně postavy reagují na vzniklé situace. Ale je fakt, že mě to bavilo a prvních cca 30 minut je doslova výborná černá komedie. Postupem času, kdy už zůstává vlastně jen Barry Pepper a ostatní postavy ustoupí do pozadí, to však přestává být vtipné, začíná to nudit a i ten závěr mě docela naštval. ()

• Film sa dostal do kín až tri roky po skončení produkcie. (m.a.t.o.)
  • Ian Hart, ktorý vo filme stvárňuje Bernarda Saylesa, prepožičal hlas Tomovi Ripleymu v adaptácii všetkých piatich Ripleyho románov, ktoré boli vysielané v roku 2009 na BBC Radio Four. (m.a.t.o.)