Po sedmi letech reprízování úspěšného divadelního představení se stejnojmenným názvem režisér Václav Marhoul převádí do filmové podoby vlastní scénář inspirovaný povídkami amerického spisovatele Raymonda Chandlera. Tomáš Hanák v něm představuje soukromého detektiva Phila Marlowa, tedy klasického hrdinu, romantického kovboje, který bere zákon do svých rukou v drsné prérii velkoměst. Je to poctivý a skeptický dříč, který se plahočí za svými případy, které řeší po mnoha omylech, často ztýraný, zmlácený zločinci, nezřídka i policií. V tomto světě násilí, nedůvěry a korupce je všechno prodejné. Všechno kromě jeho samého. Příběh je zasazen do prostředí města Los Angeles v roce 1937. Základní dějovou osou, tohoto jinak pro diváky vděčného komediálního a parodického žánru, je zprvu banální a chandlerovsky typické vyhledání pohřešované osoby. Celý případ je však samozřejmě daleko složitější a Marlowe postupně rozplétá celé zamotané klubko vztahů a motivů a to až ke zdárnému konci. (Warner Bros. CZ)

TV spot

Jara.Cimrman.jr

"Já jsem sváteční piják. Takovej, co jde na jedno a probudí se v Singapúru s plnovousem na bradě." Mazanýho Filipa jsem zcela a naprosto brilantně pochopil. Jenom jsem ho tak úplně nepochopil. Ale to se může stát ve světě plným Kidů, vypranejch džín, roztrženejch kušen hákem a hollywoodskejch sexbomb, ve kterým parchanti zabili Kennyho a Nigel Smith v něm prostě ebyl, eni a ebude. Mně tedy tento pozdrav z noirového Sklepa vždycky podezřele dobře zvedne náladu. A na to mám alibu. ()

Gimp

Filip ma jeden hlavni nedostatek, ktery shrnuli sami tvurci filmu cedulkou na aute hlavniho hrdiny - shit happens, shit still happens! Zkratka dej se dost vlece, reci Marlowa (Hanaka) se dost brzy omrzi. Hlavne proto ze jsou debilni - Chandlera jsem cetl a on je narozdil od Marhoula opravdu vtipnej a cool. Par scen je vazne dobrejch - treba u Velmy, u sefa blazince Steindlera, gangsteri... Jako celek ale rozpacite ()

Spooner

Ostře nabitá parodie s mála náboji.tak by se dal charakterizovat tento český snímek kterému chybí dobré nápady a o hodně více humoru.Je ale nutno podotknout že nebýt heců ve vedlejších rolích nebylo by na co se dívat.Takový Dušek,Liška,Preiss a Macháček své vedlejší role zvládly bravůrně a je radost se na ně koukat.Tomáš Hanák taky nic nezkazí ale žádnej zázrak to neni co si budem povídat.Zkrátka za 2 a půl. ()

Pítrs85

Filmu se nedá upřít nadhled, Marhoulovi zas dávka odvahy natočit v našich luzích a hájích něco takového. Herecky je to pecka, až je vám líto, že takovej Čtvrtníček nebo Macháček nedostanou víc prostoru. Hanák by mohl z fleku hrát v Halyvůdu. Cibulková by nemohla hrát v Halyvůdu, a z fleku už vůbec ne. Spousta khůl hlášek a dialogů. Ale stejně je to taková blbost... :-) ()

codeas

Stylem humoru připomíná Limonádovýho Joea !! Průměrná komedie, je vyvážena mnoha odkazy na slavné filmy, skvělé herecké výkony (ve kterém českém filmu z poseldních let, hrálo tolik dobrých herců ?) a hudba ke které není co dodat.... Film dostupný i pro nenáročné diváky, kteří neznají divadlo SKLEP - ten je v několika záběrech hodně připomínán... ()

• Do českých kin na film přišlo 145,9 tisíc diváků, kteří v pokladnách nechali 13,4 milionu Kč. (NIRO)
  • v 31. minutě ma Velma (Vilma Cibulková) v záběru poté, co je odhozena Philem (Tomáš Hanák) na pohovku, rtěnku zcela rozmazanou. V dalším záběru je však opět v pořádku. (JarA*)
  • Jen v roce 2004 se prodalo celkem 17 tisíc kusů DVD. (hippyman)