Divoké 90. roky. Šuštiakové súpravy, pestrofarebné saká, veľké magnetofóny, videoprehrávače, gýčová dancefloor hudba, videopožičovne na každom kroku, nové spoločenské pomery, záplava rôznych podvodníčkov, začínajúci organizovaný zločin a s ním spojené násilie a korupcia. V tomto čase a prostredí anonymného slovenského malomesta sa odohráva príbeh Laca Hundera – údržbára v múzeu, ktorý je hrdý na svoju prácu, ale kvôli svojej cholerickej povahe sa ocitne v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. (CinemArt SK)

BoPo

Volajte sláva a tri dni sa radujte. Po x rokoch zasa hodnotím slovenský film. Jonáš Karásek skúsil vzbudiť dojem, že Slovensko má svojho G. Ritchieho. Nemá, ale nepredbiehajme. Gregor Hološka je výstižnou verziou klasického Slováka. Alkáč, frustrovaný hučák, ktorý neustále na všetko pičuje, ale pritom si myslí, aký je skvelý manžel, otec a dríč. Zhoda ním vyvolaných okolností z neho urobí invalidu a rozjede „ritchieovskú“ konfrontáciu podivných postavičiek, z ktorých vyčnie Sáva Popovič ako drsný pupuš. Hološka, svojim buranským šarmom, túto komédiu takmer dotiahol na 3*, ktoré by zniesli nie len slovenskú optiku. Scenár sa tvári zbesilejšie, než v skutočnosti je. Hlášky tak isto robia širšie ramená než majú. Majk Spirit nevadil, Vec potešil, Rytmus zbytočne trapošil. Fajn vyzerajúca čierna komédia, ktorá bola však v konečnom dôsledku zbytočne dlhá. ()

gogo76

Priznávam, ze som filmu nevenoval nejakú veľkú pozornosť, trailer zaujímavý, ale väčšinou je v ňom to najlepšie, preto som to bral s rezervou. Po dobrých ohlasoch a hodnotení som filmu dal šancu a prekvapko! Čo ma dostalo asi najviac je herecký výkon G. Hološka, ktorý bol fantastický. Jeho nervové výlevy, nešťastné trápenia v bežnom živote, hádky s manželkou či jeho šikovné ruky a kutilstvo, to všetko som si užíval. Atmosféra 90-tych rokov sa vydarila. Neviem ako sa toto podarilo, ale na slovenské pomery sa zrodil film, ktorý by si neurobil hanbu ani za hranicami, a to je asi najväčšia pochvala. Samozrejme aj tu nájdeme ten nekonečný problém v slovenských filmoch z posledných rokov - nezrozumiteľné dialógy, občas. Zvukári bacha na to... Malachovský nebol veľmi presvedčivý, určite by som ho vymenil, taký Godla sa ani nemusí veľmi snažiť-tomu sa vraví rola na mieru... Kusturica style vyšiel dokonale a slušne som sa bavil. Fakt by ma zaujímal Kusturicov názor na tento film. 80%. ()

Bordoshut

10/10 – „Být, či nebýt?“ Prapůvod téhle smysluplné otázky historie přisuzuje už dánskému princi Hamletovi. K jaké odpovědi dospěl, to jsou známá fakta. Ale když si ji cca před 2 lety položil Tomáš Dušička, přišel na něco zcela jiného... To si takhle jednoho nicotného večera vykračuje domů z hospody, celý nerudný. V pivě se mu louhoval nějaký červ, žena doma dělala obstrukce a syn mu vyčetl, že má ve svých x letech na kontě jenom jednu moderní pohádku, no prostě trapas. Šel a celé se to v něm vzdouvalo. Být, či nebýt, přemýšlel. A hlas v hlavě mu odpověděl: „Smrt všem mafiánských kokotům, kteří špiní slovenskou demokracii!“ A bylo. Dušička poděkoval hlasu v hlavě za inspiraci, a protože do té doby působil spíše jako takový scénáristický mrzák, rozhodl se, že nový film pojmenuje Invalida. A po čertech se mu to povedlo. Proč bude Invalida nejlepším CZ/SK filmem za rok 2023? 1) Nápad – myšlenka duševně i fyzicky zdeformovaného cholerika, který ve spolupráci s naivním přátelským Romem surově likviduje mafiánskou bandu, je sice v zahraničí krapet ošuntělá, ale v ČR s ní zatím koketovala maximálně Teroristka. 2) Humor – konečně někdo v tomhle oboru opět učinil přítrž plácání se na vlnách podivna. Dušička a Karásek se toho nebáli, podobně jako před 4 lety Prušinovský a Kolečko. Invalida je ve všech ohledech stejně nekorektní, sprostý a zábavný jako MOST! 3) Kamera, vystavění scén, hravost, triky – Invalida je filmem u kterého je poznat, že si s ním někdo vyhrál a připravoval ho s láskou. Detailně vystavěné interiéry. Plus ještě hravost kamery, která často přispívá k humornému vyznění nějakých scén, je na naše poměry něco docela netypického. 4) Gregor Hološka – vzteklé eso v hlavní roli. Zdeněk Godla víceméně ztvárnil svého typického blbého, ale upřímného cikána, kterého hraje už posledních x let, ale alespoň vedle něj Hološka pořádně vynikl. Bez něho by byl film jen potrhlý pštros, ale s ním vystrčil hlavu ze země, vzlétl a jako datel nakloval česko-slovenským recenzentům do tupých hlav. Verdikt: „Nejvtipnější film tohoto roku!“ ()

Arsenal83

Na slovenské pomery v pohode, hlavne preto, že tu takmer nehrajú herci, čo v sa otŕčajú v každom debilnom seriáli a hlavne spolupráca režiséra a scenáristu znamená kvalitu. Takú svojskú, no v našich podmienkach niečo, čo sa počíta. Hološka si musel tú večnú nasranosť poriadne užiť a groteskný štýl tomu sedel, hoci nemôžem povedať, že by od smiechu diváka malo zadúšať. 80% je priveľa, pretože niektorí zúčastnení ani nehrali, boli tým, čím sú. Hlavne Rytmus osadník a Popovič pupuš. ()

Necrotongue

Já jsem se nikdy netajil tím, že mám Slováky rád, a slovenští tvůrci se mi odvděčili tím, že mi způsobili dobrou náladu. Neměl jsem velká očekávání, protože mě české a slovenské komedie v posledních deseti letech převážně zklamaly, ale Invalid byl jiný. Hned na začátku mě odvařil SS- Gruppenführer Godla, a když jsem si konečně setřel slzy a znovu zaostřil na obrazovku, bylo mi jasné, že nepůjde o ztracený čas. Jasně, celý ten příběh byl vlastně úplnou hovadinou (i když slovenské devadesátky byly divočejší než ty naše), ale o to vlastně vůbec nešlo. Tvůrci mi dopřáli víc jak půldruhé hodiny nádherně nekorektního humoru; prim hrály Gabovy hlášky, ale ani Lacova mírná, empatická povaha nezůstávala pozadu. Místy se sice až příliš tlačilo na pilu, což filmu zbytečně škodilo, a bez problémů bych si našel spoustu důvodů, pro které bych mohl s čistým svědomím své hodnocení snížit, ale to bych neudělal, protože jsem se až příliš dobře bavil. Jo, jo, my mrzáci jsme holt drsní jak kravský jazyk. Přestože slovenštině rozumím a mohl bych slovensky klidně i mluvit (což nedělám, protože nechci tu libozvučnou řeč kazit svým tvrdým přízvukem), nedokážu s jistotou určit, ze které oblasti pochází ten který přízvuk nebo nářečí. Laca bych tipoval na Záhorí, ale jistý si fakt nejsem. / Poučení: S písničkou jde všechno líp. "Na horááááách....." ()

• Na scenári sa podieľal aj známy slovenský raper Rytmus. (Biopler)
  • Snímka mala premiéru 9. februára 2023 a už po premiérovom víkende mala na konte bezmála 25 tisíc divákov. Po troch týždňoch prekonala magickú hranicu 100 tisíc divákov, konkrétne 111 592 divákov. Režisér Jonáš Karásek to okomentoval nasledovne: „Tajne som dúfal, že by náš film mohol dosiahnuť métu 100 tisíc divákov. Filmový svet je ale veľmi nevyspytateľný, hlavne keď prichádzate s niečím novým, neovereným, takže som bol pripravený aj na podstatne nižšiu návštevnosť. Zdá sa však, že sme s typom humoru trafili presne to, čo ľudia chceli v tomto čase v kine vidieť. Teší ma to o to viac, že sme s tým príliš nekalkulovali a robili sme to tak, aby nás samotných to čo najväčšmi bavilo.“ (Biopler)
  • Keď Laco ide už na vozíku v nemocnici, kričí za svojou ženou: "Mňa sa nezbavíš, s tým sa lúč... Sem tvúj muž." Je to citácia zo skladby Richarda Müllera "Nebude to ľahké" z roku 1992. (Dance29)

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

26.04.2024

V pátek 26. dubna 2024 se v bratislavské budově Slovenského rozhlasu uskutečnil 13. ročník předávání slovenských národních filmových cen Slnko v sieti, na nichž byly oceněny výrazné počiny a tvůrčí… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD