Slavík a růže

• angličtina The Nightingale and the Rose (festivalový názov)
Animovaný / Krátkometrážny / Romantický / Poetický

Josef Kábrt

Kamera:

Ivan Masník

Eduard Cupák (rozprávač)

Filmová adaptace známé povídky Oscara Wildea o slavíku, který obětoval život pro jedinou růži, jež má zamilovanému studentovi získat přízeň vytoužené dívky. (oficiálny text distribútora)

Tom_Lachtan

Děj a předloha je výtečná, ale tahle prezentace to nedokáže tak docela prodat, animace i její kresba je nudná, kdy sice Dívka, již se student dvoří vypadá velmi dobře, ale vše se slavíkem je hrozně nezajímavé. Navíc i hlasový doprovod by mohl být lepší, Eduard Cupák má sice skvostný hlas, ale tady by se hodila mnohem větší naléhavost, kterou by měla podpořit i hudba, která nehledě na děj byla místy až moc klasicky romantická, což je vzhledem k tragice poněkud nevhodně drzé. ()

s_c_o_r_p

"Smrt je vysoká cena za jednu červenou růži," zabědoval slavík. "Život je každému velice drahý. Je tak příjemné sedět v zeleném háji a pozorovat slunce v jeho ekvipáži ze zlata a lunu v její ekvipáži z perel. Tak líbezná je vůně hlohu, tak líbezné jsou zvonky schovávající se v údolích a vřes kvetoucí na kopcích. Jenže láska je víc než život, a co je srdce ptačí ve srovnání se srdcem člověka?" ()

fragre

Oscar Wilde platil za zábavného cynika a přitom jeho pohádky jsou plné citu a melancholie. Snad se sám pokládal za slavíka, jehož oběť (vinou obecné lidské povrchnosti a hrubosti) příjde vniveč. Působivá je i výtvarná stránka filmu, kdy se podařilo rozpohybovat nádherné ilustrace dekadentního kreslíře A. Beardsleye ()

ABLABLABLA

Jsem jediná komu na začátku ten student připomínal spíš holku v klučičím oblečení? Dyť ty boky a pas a i v obličeji... prostě slečna. Ale ne, jinak hezký poetický příběh o tom, že láska je svině a s tím prostě nelze nesouhlasit. A ten slavík si to kvůli té krávě fakt nezasloužil... takže nejen že láska je svině, ale svět je ještě k tomu obrácený naruby. ()

AloeB

Jestli existuje dokonalé převedení povídky do filmové podoby, tak je to toto. Krásná bajka s prvky balady se nám ukazuje v jednoduchých animacích, které se k tvorbě Oscara Wilda výborně hodí a krásně kombinuje kreslenou pohádku s ironickým projevem hodným cynismu Henryho Wottona. Jedinou výtku bych měl možná k závěru, který se měl držet předlohy, na slavíka už ani nevzpomenout a namísto toho nechat růži znehodnotit kolem kočáru a nechat studenta vše zapřít a věnovat se té filosofii, která přece není důležitější než láska. Jak věřil slavík jako jediný a přestože je to ten tvor, jehož krásný zpěv nemá smysl, je tou nejlidštější postavou díla, která se ale paradoxně nikdy nedozvěděla, co přesně je vlastně láska. ()

• Film je natočen na motivy stejnojmené povídky od Oscara Wilda. (AngelusCZ)