The Woodsman

Jak překoná dospělý fakt, že jej přitahují nezletilé dívky? Je možné se zbavit touhy a zařadit se zpět do společnosti, která je odmítavá a nepřátelská? O tom je Dřevař režisérky Nicole Kassellové, jež si ke své režijní prvotině vybrala právě toto závažné společenské téma. Hlavní hrdina, kterého odvážně ztvárnil známý Kevin Bacon, se po 12 letech strávených ve vězení snaží začít nový život. Kasselová zvládá složité téma s mistrnou přesvědčivostí a její pohled do komplikovaného nitra lidské duše donutí k zamyšlení každého diváka. (oficiálny text distribútora)

mat.ilda

Walterova léčba šokem, útočícím z vlastních řad... Užitečný film, který žádá pochopení tam, kde pochopit nelze, nebo jen hodně vzdáleně, řekněme, tři sta dvacet stop? Tak proč je tedy užitečný? Třeba v tom, že někomu může zabránit být ještě více nešťastným, než právě je, díky toleranci lidí, vedle kterých chce a také musí žít. A že je dobré jít této snaze naproti, mě svým výkonem utvrzuje vynikající Kevin Bacon v roli Waltera, na jehož nepatrné záblesky štěstí minulost nepřestává vrhat svůj temný stín a vy nemáte jinou volbu, než mu přát, aby mohl nechat školní dvůr jednou provždy za sebou... ()

anderson

Na problém pedofílie sa dívam optikou človeka ktorý má malé deti, a ktorý by určite nechcel prežiť ich prznenie nejakým úchylom. Už len písanie o tom mi je odporné. Preto všetkým podobne zmýšľajúcim ľuďom odporúčam radšej 2. epizódy z prvej série CSI:MIAMI v ktorých HORATIO CAINE poriadne "zatočí" s jedným takýmto úchylom. V tejto otázke nemám v sebe štipku tolerancie ani súcitu s podobnými kreatúrami. A to ešte nevravím o výrobcoch detskej pornografie, ktorí ani nie sú pedofilmi a robia takéto zverstvá len pre zisk. (Absolútne chápem postavu detektíva STABLERA z L&O:SVU, ktorý má sny o tom že vraždí pedofilov. Vie o akom svinstve hovorí.) No a som šokovaný, že tento film nakrútila žena. Tá asi matkou nebude. (25.9.2006) ()

Zeebonk

Další epizodka ze života starého dobráka pedofila, tentokrát s tváří Kevina Bacona, jehož zálusku na osmileté šťabajzny zbavilo 12 let v kriminále. Inu, komu by nezkazila apetit dekáda propůjčování tělních otvorů bratrům všech barviček a velikostí, ale o to tady vůbec nejde. Nad čím se mé čichové buňky odpalují do povětří jak muslim v podzemce, jsou ty nehorázně samoúčelné tvůrčí berličky, jejichž vrcholem je tatínkem zneužívaná holčička, která se hlavnímu hrdinovi sama nabídne, na nějž má situace tak hluboký introspektivní dopad, že okamžitě vypustí nedůležitou skutečnost, že si jí chtěl sám před minutou osedlat a jde rozbít hubu pedofilovi rozdávajícímu lízátka na ulici. A vůbec, taková koncentrace v mládí przněných občanů je nevídaná a pak jsou tu ty jejich uslzené držky s rozptatlaným mejkapem a politická korektnost táhnoucí z každého pixelu. Smrdělo mi to, nevěřil jsem tomu, považuji to za ztrátu času a pedofilům už byly zhotoveny mnohem odvážnější a inteligentnější ortely. ()

misterz

Pedofília je niečo, čo si so sebou nesie človek celý život. Nedá sa to liečiť, podobne ako mnohé ďalšie psychické choroby alebo úchylky. Čo sa týka uchopenia tejto citlivej problematiky je film naozaj veľmi slušne napísaný a ešte lepšie zahraný. K. Bacon tu podal hádam svoj najlepší herecký výkon, klobúk dole. To platí aj pre koniec snímku, ktorý bol veľmi dobrý, podľa mňa sa vo veľkej miere priblížil realite a výsledku ako by to asi s takýmto človekom mohlo po prepustení na slobodu vyzerať, vrátane postavičiek, ktoré ho obklopovali. Veľmi dobré psychologické zvládnutie tohto problému. Spornou zostáva iba otázka, či a v akej miere by ľútosť nad svojou obeťou dokázala tento chorý pud potlačiť. 75/100 Videné v rámci - Project 52 Films by Woman. ()

rikitiki

Zneklidňující film, ve kterém Kevin Bacon coby pedofilní Walter celou dobu působí jako prst chvějící se na spoušti. Pořád vyvolává napětí, kdy už padne rána. Ublíží někomu? Ublíží někdo jemu? I nevinné scény jsou tak nesnesitelné, že podvědomě na tu ránu čekáte. Režisérka se snažila podat příběh z Walterova pohledu tak, aby se s ním ztotožnil i divák. Do značné míry se jí to daří. Ztrápený Walter je vykreslený spíše jako nešťastná oběť pronásledovaná vlastními běsy (i když evidentně v dětství jeho vztah k sestře nebyl tak jednoduchý, jak ho popisuje). _____Walter nemůže za to, s jakou sexuální preferencí se narodil, stejně jako někdo nemůže za to, že se narodil s modrýma očima. Nedá se to změnit. Jak se ale dá žít s tím, že ho všichni ostatní vidí jako monstrum a on sám sebe takhle v některých momentech vidí taky?____ I když se do pozvolného vyprávění děje moc nehodila, tak scéna, ve které nahání muž malého chlapce, zfilmovaná jako sportovní zápas mezi predátorem a obětí, působila hrozivě - s až humornou nadsázkou podaná příšerná situace, která je absolutním společenským tabu.______ Jen si říkám, jestli tenhle film obraz pedofilů ve společnosti ještě nezhorší. Já vím, zní to absurdně, ale většina pedofilů se nikdy sexuálního násilí na dětech nedopustí a naopak, velkou část sexuálních zločinů na dětech spáchají lidé, kteří nemají pedofilní sklony. Jestli mi nevěříte, tak se podívejte na heslo pedofilie na Wikipedii. ____ Právě proto dávám jen tři hvězdy a to přes famózní herecký koncert Kevina Bacona. V příběhu se totiž koncentruje takové množství úchylů, že to až vypadá, jakoby v tom městě, kde se film odehrává, zrovna měli sjezd. Snímek tak posiluje pocit ohrožení, vyvolává představu, že děti si před nikým nemohou být jisté, a že téměř každý jim chce ublížit. Umocňuje tak ještě víc společenskou představu, že každá úchylka se jednou musí projevit, a proto by bylo lepší každého takového nešťastného jedince rovnou preventivně zavřít a už nikdy ho nepustit ven. ()

• V rámci přípravy na natáčení mluvila režisérka se sexuálními násilníky a jejich terapeuty. (hellstruck)
  • Kevin Bacon přispěl k filmu kromě produkce a hlavní role Waltera i písní "Chop Wood" v duetu se svým starším bratrem Michaelem Baconem ze skupiny The Bacon Brothers. (Oxytocin)