Ako zvery

(festivalový názov)
  • Česko Zvířata (viac)

Tento thriller se odehrává v horské vesnici ve španělské Galicii a líčí neshody mezi jedním z místních mužů a francouzským párem, který se sem přistěhoval. (Cinemax)

sochoking

Vzdelaný svetobežník z Francúzska menom Antoine si spolu so svojou ženou Olgou kúpia farmu na severe Spanielska, kde sa usadia v Bohom zabudnutej oblasti, v jednej malej dedine, kde nežije žiaden mladý človek, iba starousadlíci. Pestujú zeleninu, ktorú predávajú na trhu a z toho si žijú šťastný a pohodový život. Avšak ich prítomnosť nie je veľmi po vôli dvom bratom, klasickým prepitým a nevzdelaným vidlákom, ktorí začnú postupne ztrpčovať francúzskemu páru život. Sled udalostí vyústi samozrejme v tragédiu. Psychologická dráma udržujúca diváka v nepohodlnom napätí, pri ktorej bude kypieť žlč a otvárať sa nôž vo vrecku. 90% ()

Aljak

Podľa popisu ma to síce až tak nezaujalo, ale nechal som sa zlákať faktom, že Španieli zvyknú točiť naozaj vynikajúce thrill-drámy. Samé o sebe to nebolo napokon vôbec na zahodenie, dejová línia bola zaujímavá, prostredie vidieku taktiež, avšak to prevedenie bolo na môj vkus príliš temné, miestami až lyrické, a celkovo atmosféra filmu ma príliš nechytila. Dialógy slabé, scény vyostrené a občas až surové. A to ja veru moc nemusím. Takže na viac ako 2* to žiaľ u mňa nevidím, aj keď mi to je ľúto. ()

Adramelech

Podle názvu filmu jsem si tipnul, že by toto filmové dílo mohlo pojednávat o toxicitě azbestu (as bestas – co jiného by to tak mohlo znamenat?), tedy o tématu, jehož zpracování by si snad žádný náročný divák nenechal uniknout. Ukázalo se však, že je to film o toxicitě mezilidských vztahů. Termín „toxické vztahy“ znám z internetu, dřív se nepoužíval, ale přijde mi docela výstižný, takže jej akceptuji a zde i poprvé používám. Je možné, že pro mladé osoby je to dnes zcela běžný slovní obrat. Ostatně slyšel jsem z úst dnešních spratků a spratkyň, chci říci od současné mladé generace už i mnohem podivnější výrazivo. Film ukazuje lidskou mentalitu takovou, jaká ve skutečnosti často je, takže nelze říci, že by na mě zapůsobil povznášejícím dojmem ani že by mi sdělil něco nového. Ale natočené je to dobře. ()

misterz

Začínalo to tak nenápadne, no nakoniec sa z toho vykľula celkom hutná a ťaživá dráma. Takých je v poslednom čase málo. Páčilo sa mi aj to delenie dejovej linky - mužskú a ženskú časť. Obe ma príjemne prekvapili svojou hĺbkou. Na druhú stranu, to pomalé tempo sa nehodilo k réžii. Aj strih mohol byť trochu lepší. A hudba mi zo začiatku išla riadne na nervy, no treba si na ňu zvyknúť a potom to už ide. Nadpriemer. 75/100 ()

Marze

Je to něco mezi vesnickým psychologickým  thrillerem a westernem. Perfektní koktejl dramatu, thrilleru a vesnického hororu. Antoine a Olga jsou francouzský pár žijící ve vesnici v Galicii. Žijí tiše a jejich soužití není tak vstřícné jak by mohlo. Konflikt vyvolá napětí a dojde do bodu, z něhož není návratu. Všechna tíže příběhu leží na postavách. Je to divný film v tom nejzneklidňujícím smyslu. Silný, netypický, směřující do typické tragédie. Nepříjemná, ale povznášející zkušenost, chterá vás chytí a nedovolí vám uniknout ()

• Režisér Sorogoyen pred natáčaním oznámil, že film nakrúti "ako western". (Arsenal83)
  • Hoci dej sleduje francúzsky pár, v skutočnosti sa tento príbeh stal holandskému páru. (Arsenal83)

Na cenách César uspěla i česko-slovenská stopa

Na cenách César uspěla i česko-slovenská stopa

25.02.2023

V pátek 24. února 2023 proběhlo v pařížském koncertním sále Olympia slavnostní předávání prestižních cen francouzské akademie filmových umění a technik, známých pod názvem César. Vítězným snímkem… (viac)

37. ceny Goya – výsledky

37. ceny Goya – výsledky

12.02.2023

V sobotu 11. února byly předány výroční španělské filmové ceny Goya. Slavnostní ceremoniál proběhl v Andalusii ve městě Seville, kde se udělování cen uskutečnilo naposledy v roce 2019. Moderátory… (viac)