Reklama

Reklama

Najsledovanejšie žánre / typy / pôvody

  • Akčný
  • Dráma
  • Komédia
  • Animovaný
  • Horor

Posledné recenzie (33)

plagát

X (2022) 

Hixploitation s jemne artovým presahom. Čo už dneska nenatočia. Ti West presne rozumie žánru, ktorý si vďaka tejto znalosti dokáže následne upraviť podľa svojej vízie a teda sa film nestáva len čisto zábavou pre masy, ale aj určitým posolstvom daného tvorcu. Zvláštne na tomto snímku je skôr to, že ono to tak naozaj funguje. Samozrejme nie dokonale, West sa stále nezbavil niektorých svojich neefektívnych trademarkov ako napríklad neskutočne dlhej expozície (hneď vysvetlím; bežné hixplo alebo explo horor scenáre sú postavené na systéme do 20 minút zoznámenie a charakterizácia postáv, prípadne aj prostredia (ak stojí za to), potom začne bitúnok, kde sa vraždí čo najviac brutálnymi spôsobmi, dokiaľ je ešte koho vraždiť a to trvá približne do tej 70 až 80 minúty. Posledných desať minút, je venovaných hlavnej postave (poznáte ju podľa toho, že ešte stále dýcha), u ktorej sa rozhoduje či prežije alebo ju v poslednej sekunde stretne zubatá. Naproti tomu stoja Westove scenáre, kde do 20 minút sú nám načrtnuté základné rysy postáv, do 60 minút sa zoznamujeme s prostredím, u ktorého si uvedomujeme, že niečo nie je v poriadku, pričom sa stále dozvedáme viac o potrebách jednotlivých aktérov a nakoniec prichádza približne tridsaťminútové krvavé inferno, ktoré v bežnom hixploitation trvá od minúty približne dvadsiatej resp. tridsiatej. Na druhú stranu tento systém umožňuje Westovi lepšie pracovať s postavami, ktorých pohnútky a reakcie sú pre nás pochopiteľnejšie, nakoľko už lepšie poznáme ich presnú charakteristiku.) X je v určitých ohľadoch teda silne revolučným filmom, nakoľko možno ide len o ďalšieho zástupcu hixplo žánru, napriek tomu si však za úlohu nekladie len pobaviť samoúčelným násilím (čo môže mnohých divákov sklamať) ale aj pochopiť jednanie jednotlivých vrahov (pričom netvrdím, že je to prvý film, ktorý sa o to pokúša, ale je rozhodne jedným z mála podarených, viď napr. Zombieho Halloween, oproti nemu je X film hodný oscara). Suma sumárum X poteší predovšetkým hororových fajnšmekrov, ktorý túžia po novom kvalitnom zástupcovi ich obľúbeného brakového žánru, pričom mainstreamoví diváci budú s najväčšou pravdepodobnosťou silno sklamaný.

plagát

Dům ďábla (2009) 

"Horory o satanistoch sú rýchle, prehajpované a brutálne za čiarou pozerateľnosti, to mainstreamoví diváci predsa chcú." povedal si jedného večera Ti West a následne rýchlo dodal: "Urobím to presne naopak." The House of the Devil je teda slimáčou rýchlosťou plynúci retro horor vyznačujúci sa uspávajúcou atmosférou novembrového amerického zapadákova, ktorý trpí príliš dlhou expozíciou, divácky nevďačným jadrom, kde sa takmer nič nedeje, a rýchlo odbitým, avšak parádne atmosférickým, trošku lacne vyzerajúcim, v jednaní niektorých postáv mierne blbým (prečo nevzala tú zbraň hneď keď mala možnosť?) ale uspokojivým záverom u ktorého zistíme prečo bolo celé predchádzajúce "trápenie" diváka potrebné. "During the 1980s over 70% of American adults believed in the existence of abusive Satanic Cults... Another 30% rationalized the lack of evidence due to government cover ups... The following is based on true unexplained events..." P.S. Aj vás potešila, v danom žánri bežne nevyskytujúca sa, prítomnosť Grety Gerwig:)

plagát

Psycho (1960) 

Alfred Hitcock presents PSYCHO aneb prvý predchodca niečoho čo sa bude v budúcnosti nazývať slasherom. Psycho to ti je vlastne taký o osemnásť rokov starší súrodenec Halloweenu odohrávajúci sa v prostredí motelu s jednou dejovou linkou naviac, pričom je však degradovaný o Carpenterov hudobný (prepáč Herrman) a réžijný (Prepáč Alfréd) rukopis. Rešpektujem Hitchockov historický význam v dejinách filmu rovnako ako jeho schopnosť vyťažiť z hercov maximum a robiť nádherné zábery exteriérov a interiérov, ale spôsob jeho rozprávania príbehov je aspoň pre mňa nezáživný, v horších prípadoch aj ubíjajúci, prosto ma nebaví. Dôkazom buď napríklad kultová scéna v sprche, ktorá mi príde jednoducho čudná. Nie desivá, nie šokujúca, ale čudná. Janet Leigh (AKA matka Jamie Lee Curtis z Halloweenu) sa správa ako keby po prvý krát v živote videla sprchovú hlavicu, následne sa urobí zopár čudných prestrihov, v pozadí sa desivo otvoria dvere, a príde jeden z najhorších hororových výkrikov v dejinách (prepáčte mi za názor, uznávam historický význam tohto filmu pre ďalšie smerovanie thrillerového a hororového žánru, pričom však aby som si zachoval čisté svedomie a neklamal sám seba nemôžem napísať, že  obdivujem film samotný, respektíve niektoré jeho pasáže). Avšak okrem statusu kultového omylu, a niektorým slabším dejovým odbočkám (celá línia s Janet Leigh slúži len na predstavenie hlavnej zápletky, ale je až neprirodzene dlhá), mám filmu naozaj len máločo vytknúť. Príbeh o lúpeži je zaujímavý a napínavý, herecké kreácie bezchybné (Perkins na oskara, už len za ten posledný úsmev), občas by som možno skrátil príliš dlhé dialógy, ktoré raz za čas majú niečo do seba, ale väčšinou len spomaľujú dej (aj keď kto vie či by to bez nich fungovalo), a pekný (aj keď nie tak šokujúci ako by som si prial) záverečný twist. Nikdy som nepochopil kultovosť filmov Alfreda Hitchcocka a Psycho ma tiež nepresvedčilo o jeho talente a schopnosti budovať atmosféru teroru a strachu, nakoľko však Perkinsov herecký koncert predstavuje zatiaľ jediný film, ktorý ma od Hitchocka ešte ako tak bavil, a občas dokázal navodiť aj slušnú psycho atmosféru (aj keď to zasa vďaka Perkinsovi), tak mu tie 4**** predsa len dám. "People never really run away from anything."

Posledné hodnotenia (938)

Legendy zločinu (2015)

15.07.2024

Astroboy (2009)

15.07.2024

Hľadá sa Nemo (2003)

15.07.2024

Hľadá sa Dory (2016)

15.07.2024

Free Guy (2021)

15.07.2024

Projekt Adam (2022)

15.07.2024

Oceľová päsť (2011)

15.07.2024

Noc v múzeu: Tajomstvo hrobky (2014)

15.07.2024

Noc v múzeu 2 (2009)

15.07.2024

Reklama