Reklama

Reklama

Najsledovanejšie žánre / typy / pôvody

  • Akčný
  • Dráma
  • Komédia
  • Krimi
  • Sci-Fi

Obľúbené filmy (10)

Leon

Leon (1994)

Film v ktorom Luc Besson dotiahol svoj režijný štýl k dokonalosti. Pôvodne ho natočil len ako výplň kým čakal na schválenie rozpočtu pre vysnívaný projekt Piaty Element a nakoniec trumfol všetky svoje filmy a nikdy predtým ani potom nič tak dokonalé nenatočil. Jean Reno bohužiaľ predviedol natoľko dokonalý výkon v úlohe málovravného drsného zabijaka až sa v tejto škatuľke nadobro zabetónoval. Natalie Portman urobila z miliónov ľudí pedofilov (našťastie som bol v jej veku, takže to je v mojom prípade v poriadku). Gary Oldman predviedol najhrôzostrašnejšieho záporáka, Eric Serra zložil najlepší soundtrack. Proste sa neviem nabažiť tých šťastných chvíľ, ktoré Leon po dlhej dobe zažíva, kým príde neodvratný záver. Režisérska verzia je fakt oveľa lepšia.

Pulp Fiction: Historky z podsvetia

Pulp Fiction: Historky z podsvetia (1994)

Film z ktorého si pamätám najviac hlášok, ktorý nám priniesol novú režisérsko-scenáristickú hviezdu Q.Tarantina, inšpiroval desiatky a desiatky nasledovníkov, ukázal nám, že chronologický dej je zbytočnosť, zrodil najcool bad ass motherfuckera S.L. Jacksona (Jak to, že dodnes nemá Oscara? Asi je na také ocenenie príliš cool), spôsobil jeden z množstva comebackov Johna Travolty (s účesom, ktorý som mal na strednej), prvýkrát nám ukázal Willisa bez vlasov (s účesom, ktorý budem mať ak mi začnú riednuť vlasy), Umu Thurman s čiernymi vlasmi (tej to tu tak sekne, že sa z toho idem zblázniť) a mnoho a mnoho ďalšieho. Málokto neprišiel Pulp Fiction na chuť. Takému jedincovi odkazujem, aby zmizol. Když zmizíš, budeš zmizelej, nebo tě zmizim já, na ČSFD jsi prostě skončil. Bereš? ;-) Edit 2019: po dlhých rokoch som si to pustil znova a zase som tam našiel nové popkultúrne odkazy, ktoré som predtým nepobral. Najväčším kladom Pulp Fiction oproti niektorým ďalším Tarantinovým filmom je ten, že funguje perfektne aj bez znalosti tých odkazov. A na moje potešenie som bol z neho aj po rokoch nadšený rovnako ako keď som ho videl ako pubertiak. Skúsil som si pustiť pár dialógov v originály, ale na CZ dabing a jeho hlášky som asi už príliš zvyknutý, takže ostanem naďalej pri CZ znení. Každý jeden herec tu bol fantastický aj na ploche pár minút a najviac ma na filme baví pohodový záver a to napriek tomu, že nie všetky postavy sa dožijú konca ak by sme si film pustili chronologicky. Ale v tomto zostrihu to absolútne nevadí. Tarantino bol behom písania tohto filmu génius. Nie je tam minúta ktorú by som vyhodil alebo zmenil. Je mi ľúto ľudí, ktorý tomuto filmu neprišli na chuť a nezažívajú extázu pri jeho sledovaní. Snáď to zažijú pri nejakom inom filme. 10/10.

Vykúpenie z väznice Shawshank

Vykúpenie z väznice Shawshank (1994)

Najlepší klasicky natočený film, s neskutočne krásne zobrazeným priateľstvom medzi hlavnými postavami. V tomto filme mnoho hercov podalo svoj životný výkon a to aj v tých najmenších úlohách. V prípade Tima Robbinsa to platí až tak výrazne, že som ho už nikdy nedokázal akceptovať v žiadnej inej úlohe. Proste pre mňa neexistuje herec Tim Robbins. Existuje len Andy Dufresne. Nebudem ďalej menovať jednotlivé zložky filmu, lebo tento film je proste bezchybný. Vrátane českého dabingu. Je akurát zvláštne, že Shawshank v kinách prepadol. Ale našťastie čas preverí kvality každého filmu a tento svoje kvality jednoznačne potvrdil. _edit 2019_ boli chvile, ked som si tento film pustal kazdy tyzden aspon raz. Totalne som ho zral. Zakazdym mi zlepsil naladu. Posledne roky som ho uz dlhsie nevidel, ale aj po rokoch to je proste nadherny film v ktorom dokonale funguje chemia medzi ustrednou dvojkou. Fakt nieco uchvatne. Je to jeden z pripadov, ked je film prehypovany opravnene. Nepacit sa môze len cynickym ludom, ktory sa nechcu alebo dokonca boja uniest emociami. Ich problem. Ja som si ho znova vychutnal. 10/10.

Terminátor

Terminátor (1984)

Terminátor bol prvý film s Arniem, ktorý som videl a to dokonca v kine ako osemročný chlapec. Dodnes si pamätám to predstavenie z ktorého som bol tak nadšený, že som chcel ostať aj na ďalšie premietanie. A aj keď tam Arnie hral záporáka, ktorého som sa fakt bál, tak si ma hneď získal a dodnes je mojím najobľúbenejším akčným hrdinom. Dnes som si po dlhšej dobe znova pustil tento film a je to neskutočná pecka. Roky som mal radšej dvojku, pretože je veľkolepejšia a s postavou malého Johna Connora som sa vedel dokonale zžiť. Ale teraz ma oveľa viac bavila jednotka. Je temnejšia, špinavejšia, celá tá zápletka aspoň v teoretickej rovine dáva zmysel bez nejakých logických časových dier, ktoré sa v ďalších dieloch vŕšia neúrekom. V prvej tretine to má regulérne hororovú atmosféru a potom sa rozpútajú fantastické akčné scény. Cameron dostal z minimálneho rozpočtu svojím umom na plátno maximum. A to všetko bez digitálnych trikov, ktoré mi už občas lezú na nervy. Takže som si vychutnal aj roztomilý vybuchujúci model kamióna alebo stop motion kostru terminátora z ktorého som bol ako malý úplne posratý od strachu. Ale najviac som si vychutnával strih akčných scén. Nielen ich prehľadnosť, ktorá sa už dnes nevidí, ale hlavne to aký rytmus dodal Cameron akčným scénam vďaka strihu. Zo súcasných filmov mám často pocit, že mi akčné scény pretáčajú, aby si ich odbili čo najskôr. Cameron vie presne kedy má zrýchliť, aby im dodal drajv, alebo spomaliť, aby sme si vychutnali fantastický kaskadérsky kúsok. A tých kúskov tam je dostatok a väčšinu z nich predvádzajú herci bez pomoci kaskadérov. Spomínať jednotlivé scény snáď ani netreba. Všetky sú famózne, ale keď nedáte, tak za všetky vyzdvihnem legendárne vystrieľanie policajnej stanice, ktorej predchádza kultová hláška I'll be back. Ďalej musím vyzdvihnúť hudbu. Samostatne je absolútne nepočúvateľná, ale vo filme funguje perfektne a dodáva mu nepríjemnú temnú atmosféru. Takže technická stránka je bezchybná, zápletka originálna, ale najdôležitejšie je, že Cameron nezabúda ani na postavy, ktoré nie sú len ploché figúrky. Sú to postavy, ktoré si vás získajú a dokážu vo vás vzbudiť emócie. Vďaka tomu film funguje dokonale od prvej do poslednej sekundy, bez ohľadu na to, či sa odohráva akčná scéna alebo dialóg. Dávam 10/10 a po skončení som mal chuť si hneď film pustiť znova. To sa mi u nových filmoch často nestáva.

Smrteľné zlo 2

Smrteľné zlo 2 (1987)

Prvýkrát som túto pecku videl ako osemročný a už vtedy ma uchvátila. A aj po rokoch a ďalších zhliadnutiach toto považujem za Raimiho najlepši film a jeden z najlepších komediálne ladených hororov. Behom prvých desiatich minút sa zhrnie to najlepšie z jednotky natočené nanovo a trochu inak a potom sa rozpúta smršť brutálne zábavných scén. Konečne už v tomto diely Bruce Campbell hrá Asha tak cool a zábavne debilne ako sme si ho všetci zamilovali. Ale ešte nie je full retard ako v trojke, takže ešte sa dá brať občas vážne, čo nie je na škodu. Tentokrát tu máme aj ďalšie zaujímavé postavy. Zábavného vidláka a silnú ženskú postavu. Ďalšie dve postavy sú už len mäso na jatka, ktoré stoja za to. Rozpočet bol evidentne väčší a aj nápadov mal Raimi viac ako minule, takže sa dočkáme množstva zábavných a špičkovo prevedených scén. Za všetky spomeniem etudu s rukou, psychosmiech, brokovnicu, motorovku, skvelé hlášky ako Groovy, I'll swallow your soul. Swallow this, bum. Jeden z filmov, ktorý nemusím v dabingu, lebo sa zatiaľ žiadny ani nepriblížil originálu a bohužiaľ nikoho nenapadlo na Campbella obsadiť Aleša Procházku, ktorého hlas by sa dostatočne adekvátne vyrovnal originálu. Kamera je znova neposedná a vynaliezavá. Ale oproti jednotke už predsalen pôsobí profesionálnejšie a konzervatívnejšie. Jednou z mála horších vecí oproti jednotke je zvuková stránka, ktorá už nie je tak prepracovaná. Ale toho si všimnete len, keď sa na to sústredíte. Výsledkom je právoplatný kult, ktorý ma dostal a pravidelne ho musím uctievať. 10/10.

Mys hrôzy

Mys hrôzy (1991)

Síce nie som nejaký extra fanúšik Hitchcocka, pretože jeho filmy sú na mňa až príliš oldschool, ale táto pocta žánru, ktorý Hitchcocka preslávil, mi sadla dokonale. Niekomu to možno bude pripadať až príliš pomalé a plné klišé, ale Scorsese ich napĺňa aj po milióntyprvýkrat dokonale funkčne. V prvom rade tu absolútne exceluje Robert De Niro ako démonický parchant, ktorý sa napriek všetkému svinstvu, ktoré napácha, cíti ukrivdený a v práve. Až mi ho bolo miestami ľúto, ale keď sa rozohnil, tak z neho išla hrôza. Parchant jeden zabil aj psa. A aj keď sme to nevideli a dozvedeli sme sa to len z rozprávania jednej postavy, tak to pôsobilo riadne hnusne. Čím som starší, tak si stále viac užívam tú štúdiu neštastnej rodinky, ktorá na prvý pohľad vyzerá idylicky. Nakoniec prejde očistou, ktorá ich snáď nadobro stmelí. No a fantasticky ma baví aj to postupné stupňovanie teroru na hrane zákona. Jak De Nirov parchant, tak Scorsese režisér si dávajú riadne načas, ale aj keď sa hneď nevraždí, tak to je sakra napínavé a zároveň zábavne. Scorsese neskutočne exceluje jak po vizuálnej stránke, všetky tie kamerové nájazdy sú úchvatné, tak na seba cely čas strháva pozornosť famózna veľkolepá Herrmannova hudba. Niečo také už vo filmoch nepočuť a je to strašná škoda. Okrem De Nira zaujmú aj ostatní herci. Vidieť vystrašeného drsniaka Nolteho je netradičné, Jessica Langeová pôsobí dosť nepríjemne a mladučká Juliette Lewisová je strašne sexy. Vo vedľajších úlohách poteší aj stará škola z pôvodného Cape Fear, ktorý ma ale vôbec nebavil a v polovici som ho vypol. Holt remake je občas lepší ako originál a tento remake je jeden z najlepších a vo svojom žánri absolútna špička. 10/10.

Lepší zajtrajšok

Lepší zajtrajšok (1986)

Prvý Wooov mafiánsky film a hneď najlepší aký natočil, keďže sa do veľkej miery sústredí na príbeh a prestrelky sú ešte len doplnkom. V tomto filme najintenzívnejšie pôsobí môj obľúbený motív kamarátskeho vzťahu medzi dvoma mafiánmi, keďže ich priateľstvo trvá už roky a majú za sebou dosť spoločných zážitkov. U jedného z nich je celý čas tento vzťah porovnávaný so vzťahom k skutočnému bratovi. Akokeby to nebolo málo, tak je tu ďalší konflikt, keďže jeden z bratov je mafián a druhý policajt. Ďalej tu máme líniu o mafiánovi, ktorý výjde z basy a chce žiť čestne, ale okolnosti mu to nedovolia. A možno som ešte na nejaké ďalšie línie zabudol. Proste je to film nabitý mnohými líniami a napriek tomu sú všetky zvládnuté perfektne. Herecké obsadenie je špičkové. Chow Yun-fat ako energicky Mark si ma naplno získal práve týmto filmom a scéna v ktorej sa po rokoch stretne Mark s Tse-Hom ma zakaždým dojme. Hviezda sedemdesiatkových kung-fu Ti Lung tiež prekvapil kvalitným dramatickým výkonom a aj keď jeho postava nie je tak cool ako Chowova, tak je pre film je rovnako dôležitá. A vzhľadom na jeho vzťah k bratovi snáď ešte dôležitejšia. Leslie Cheung ako jeho brat má nevďačnú úlohu urazeného a nasraného brata, ale zvládol ju podať natoľko dobre, aby nezačala liezť na nervy a celý čas si želáte, aby sa bratia konečne pomerili. Úlisný záporák v podaní môjho obľúbenca Waise Lee tu nemá zase tak veľký priestor. Predsalen je v tomto filme dôležitejší vzťah ústrednej trojice ako konflikt so záporákom. Ale na tom malom priestore ani Waise Lee nesklame a ukazuje, že vie zahrať jak sympaťáka, tak zloducha, ktorému prajete bolestivú smrť. Absentuje tu len Wooov tradičný záporákov zabiják so svojimi vlastným kódexom cti. Vo vedľajších úlohách sa nestratia ani Kenneth Tsang ako dobrácky majiteľ taxislužby alebo John Woo ako spravodlivý policajt. Poteší aj zábavne cameo Tsui Harka. No a akcia? Nie je jej tu veľa a veľkoleposťou sa nemôže rovnať s neskoršími opusmi Johna Woo. Ale rozhodne nesklame a scéna v ktorej Chow Yun-fat ukrýva pištole do kvetináčov a následne so zápalkou v hube vystrieľa všetkých záporákov sa stala natoľko kultovou, že ju mnohokrát citovali alebo parodovali. Za všetky odporúčam komédiu z rovnakého roku Romancing Star, v ktorej ju sparodoval samotný Chow Yun-fat. Finále je kvalitné, ale viac ako samotné killshoty nepriateľov si viac vychutnávam napríklad scénu v ktorej sa Chow Yun-fat veľkolepo vráti do boja, čím dá najavo, že priateľa nenechá nikdy v núdzi. A všetkým týmto scénam dodáva eľte viac emotívnosti fantasticky soundtrack. Takže pre mňa je to top Wooov film s dokonalým záverom. V nedávno vydanom remastere konečne dobre vyzerajú všetky tie výbuchy, ktoré doteraz boli tak prežiarené, že sa v nich strácali všetky detaily. 10/10.

Star Wars: Epizóda V - Impérium vracia úder

Star Wars: Epizóda V - Impérium vracia úder (1980)

Tento diel je narozdiel od štvorky, aj bez ohľadu na zásluhy vo svojom zánri a prispenia nostalgie stále ultimatívna pecka. Perfektne to šliape od začiatku do konca bez hluchých miest. V dramatickej línii sa už pôsobivo stupňuje konflikt medzi Lukom a Vaderom so šokujúcim odhalením, ktoré mi prvýkrát vyrazilo dych. Pritom nepôsobí ako vycucané z prstu, ale logicky. V komediálnej línii perfektne funguje špičkovanie a zároveň romantická chémia medzi Hanom a Leiou. Akčné scény sú už dostatočne epické a neodohrávajú sa nonstop iba v interiéroch, takže už nepôsobia tak nizkorozpočtovo ako v štvorke. Hudobné motívy sa už dnes stali takou klasikou, že ich poznajú aj ľudia, ktorý film kvôli averzii na sci-fi nevideli. Celkovo to je po každej stránke dokonale vysústružený film, najlepši diel Star Wars a zároveň jedna z najlepších space opier. Kto tomu dá menej ako 4 hviezdy, tak proste nemá rád tento žáner. 10/10.

Hra snov

Hra snov (1999)

Zvláštne, že režisér bláznivých krvavých hororov a komixových blockbusterov natočil tak dojímavy mix romantického a športového filmu. Perfektná je štruktúra filmu, v ktorom si behom fenomenálneho zápasu hlavný hrdina rekapituluje svoj vzťah so s milovanou ženou. Samotný zápas je nádherne vygradovaný a nezabudne sa aj na pár fanúšikov, ktorí komentujú zápas a postupne menia svoje antipatie ku Costnerovej postave. Scény zápasu sú pôsobivo natočene a aspoň u nich sa Raimi trochu pohral s technickou stránkou. Našťastie baseball ako šport patri k tým pár, ktoré sa mi celkom páčia. Super je aj Costnerov kamarát John C. Reilly alebo tradične prísny tréner J.K. Simmons. Prim ale u mňa predstavuje romantická línia. Kelly Prestonová ma v žiadnom inom filme nezaujala, ale v tomto filme je neskutočne roztomilá neurotička. Ale keď je to potrebné, tak sa ukáže, že je schopná sa o Costnera postarať. Costner je zase málovravný introvert s čím sa mi strašne ľahko identifikuje, keďže som podobný a scény v ktorých sa ho Kelly Prestonová neustále niečo vypytuje a on už by bol najradšej, keby bola chvíľu ticho, dokonale chápem. Chémia medzi nimi funguje dokonale. U mňa je to do veľkej miery umocnené ešte aj skvele obsadeným CZ dabingom, v ktorom excelujú moji obľúbenci Miroslav Donutil a Sabina Laurinová. Ešte spomeniem postavu dcéry, roztomilú mladučkú Jenu Maloneovú, ktorá ma vo filme len pár scén a trochu mi je ľúto, že nemala nejakú výraznejšiu podzápletku. Veľkú pochvalu si zaslúži Poledourisov perfektný soundtrack, ktorý filmu dodáva dokonale pohodovú atmosféru. Výsledkom nádherny mix romantiky a športového filmu, ktorý síce citovo nevydiera do takej miery až by ma dohnal k slzám (ako kórejské dojáky v ktorých furt niekto zomiera), ale zakaždým mi zlepší náladu a aj po rokoch ma baví rovnako ako keď som ho videl prvýkrát. 10/10.

Stalag 17

Stalag 17 (1953)

Keby som mal tento film k niečomu prirovnať, tak mi ten mix komédie, irónie a drámy vo vojnovom prostredí najviac pripomína môj obľúbený seriál MASH. Film vďaka ktorému som objavil fenomenálneho herca Williama Holdena, ktorý perfektne vybalancoval postavu parchanta so svojimi vlastnými zásadami. K tomu mu prihráva množstvo chirurgicky presne zahraných komických postáv, ktoré nikdy neskĺznu k trápnosti. Je to podľa mňa najlepší film Billy Wildera, ktorý aj keď natočil mnoho skvelých a žánrovo čistejších filmov, tak práve tento mix žánrov mi od neho sadol najviac. Klenot, ktorý nezostarol ani o sekundu. Nemajte strach z dátumu vzniku a rozhodne si ho nenechajte ujsť. Určite nebudete ľutovať. Odporúča ho desať z desiatich väzňov z nemeckých zajateckých táborov. ;-) Edit asi po desiatom zhliadnutí. Je to presne ten typ feel good filmu, ktorý si rád púšťam opakovane a zakaždým ma neskutočne baví. Hlavne záver je úchvatný a vychutnávam si gesto každej postavy pri finálnom odhalení. Proste pecka, ktorá funguje aj ako skvelý Vianočny film. A CZ dabing si tiež zaslúži obrovskú pochvalu. ČT sa vyznamenala.10/10.