Reklama

Reklama

Najsledovanejšie žánre / typy / pôvody

  • Animovaný
  • Dráma
  • Horor
  • Akčný
  • Komédia

Posledné recenzie (917)

plagát

Hledání Aljašky (2019) (seriál) 

Má to tri mínusy: 1) Občas je to málinko neprirodzené - ako správaním postáv, ktoré miestami pôsobili skôr ako figúrky zo seriálu než skutoční ľudia (najmä ku koncu, ale nechce sa mi tu vypisovať podrobnú štúdiu ľudskej osobnosti), tak aj samotným školským prostredím, ktoré bolo (opäť) tak nejak až príliš fiktívne. 2) Posledné dva diely - tie teda nie sú samo o sebe zlé, len je v nich strašne veľa vaty, sú až príliš natiahnuté a tak nejak podkopávajú všetko dobré, čo si seriál doposiaľ budoval. Sú dobré, majú zopár fajn myšlienok a scén, pričom si technicky vzaté držia svoju kvalitu, ale vzhľadom k jednej silnej téme si zaslúžia o trochu silnejšiu katarziu, než že celé 2 epizódy sa prenesú do akejsi detektívnej roviny, ktorá miestami pôsobí až príliš zbytočne a otravne. 3) Subjektívne mi až tak nesadlo, že sa seriál občas až príliš zabýva sexom. Nie je to niečo, čo by vadilo nejako príliš, ani to seriálu neuberá na kráse (vlastne vďaka tomu sem tam nastanú aj celkom humorné situácie), ale sex je podľa mňa proste overrated, sorry not sorry. A to je vlastne asi tak všetko. Sú tam len dve veci, ktoré seriálu uberajú na kvalite, inak je to ale fantastická záležitosť, ktorú som si neskutočne užil a som veľmi rád, že som na tento seriál včera ráno narazil a hneď ho aj celý dopozeral. Veľmi príjemná milo zasnívaná atmosféra, perfektný indie/ambientný soundtrack, super dialógy, hĺbavé myšlienky, hrejivá romantika, skvelý humor - tento seriál má všetko, čo má mať a spomedzi všetkých novodobých teen seriálov, toto je jednoznačne top. Veľmi si ma získali postavy a ich sny, ciele a prekážky a odžil som si to, akoby som bol s nimi. Obľúbil som si tam každú z hlavných postáv (skvelého Plukovníka, magickú Alasku a Milesa, ktorý mi ako hlavný hrdina neskutočne sadol už len z toho dôvodu, že mi je v mnohom veľmi podobný), ale perfektní boli aj učitelia, obzvlášť Dr. Hyde. Neviem čo viac povedať, skrátka super záležitosť a zážitok, ktorý už asi znovu nezažijem.

plagát

Kurz negatívneho myslenia (2006) 

Posledných asi 30 minút je absolútna nálož s bombastickými scénami a dialógmi (skok z okna, rozbíjanie vecí, ruská ruleta), niektoré pointy, ktoré vo filme zaznejú majú tiež hlavu a pätu, pričom herci svoje role zahrali naozaj parádne, ale inak to zas až tak veľká vec nie je. Proste OK netradičná tragikomická sonda do života postihnutých ľudí, ktorá síce občas na správnom mieste rozosmeje (hlavne až ku koncu, keďže na začiatku som sa schuti zasmial len raz, aj to len keď moja najmenej obľúbená postava dostane päsťou do ksichtu, čo je nie len neskutočne satisfying moment, ale dokonca aj pekný symbolický úkon), ale nedostaví sa pocit, že "Áno, teraz pozerám niečo naozaj špeciálne". Alebo som na to len nebol zrovna správne naladený, kto vie. Preto tri hviezdy.

plagát

サマーゴースト (2021) 

Istá snaha a vízia sa tomu nedá zaprieť, inak to ale bohužiaľ nie je veľmi konzistentne postavené. V priebehu filmu si možno povšimnúť viacero ako scenáristicky, tak technicky zaujímavých nápadov (ako napríklad prelínanie viacerých svetov a zopár animačných vyvhytávok) a samotná prevencia samovrážd je tiež myslená dobre, ostatne je tu ale jeden základný kameň úrazu - vo vízii tvorcov bolo kvantum skvelých nápadov, ktoré sa im však nepodarilo dobre zrealizovať. Problém je jednoducho v tom, že je to nezávislý film z hláv ľudí, ktorí síce majú istú víziu a cit, ale nemajú dostatok materiálu a skúseností, aby sa im ich podarilo naplniť. Môžeme si napríklad postrehnúť, že animácia miestami trošku viazne (zreteľne to môžeme vidieť napríklad na postavách), že zaujímavé myšlienky sú skôr len načrtnuté než aby prichádzali s plnohodnotnou odpoveďou alebo posolstvom a najmä nevyvážený pacing, ktorý je jednoznačne najväčšou kotvou celého projektu. Tých štyridsať minút je skrátka strašne, ale naozaj strašne málo na vyrozprávanie podobného príbehu, ktorý by si zaslúžil mať dvakrát, ba dokonca ešte trikrát dlhšiu stopáž. Ako už spomenul Jeoffrey v svojom komentári, príbehu by sadlo trochu viac vaty. Ono mne samo o sebe nevadí, ak sa ide hneď na vec. Lenže to tempo je až príliš nevyvážene rýchle a nestíha poriadne prehĺbiť postavy, emocionálne zasiahnuť alebo vyvolať napätie. Ak už áno, tak len na chvíľu a nasleduje hneď ďalšia scéna. Čo je skrátka škoda, pretože mohlo ísť o výborný film presne podľa môjho gusta (o dosť radšej mám tieto indie vecičky, než štandardný anime formát, ktorý je niekedy proste až príliš mdlý), vo výsledku by som to ale prirovnal skôr k rannej Shinkaiovei tvorbe, ktorá mala tiež ešte nie veľmi ucelený rukopis, za to veľa potenciálu. No aj keď ide skôr len o celkom schopnú amatérčinu, ktorá pripomína skôr náhodný výplod z hlavy, než dobrý psychologický film, je v tom cit. A vie sa to dotknúť. Preto čestné tri hviezdy.

Posledné hodnotenia (2 865)

Světáci (1969)

18.08.2022

Hledání Aljašky (2019) (seriál)

15.08.2022

Ucu musume Sajuri (2003)

odpad! 13.08.2022

Vampire Holmes (2015) (seriál)

odpad! 13.08.2022

Osem hrozných (2015)

13.08.2022

Kurz negatívneho myslenia (2006)

12.08.2022

Třináct životů (2022)

11.08.2022

Small World (2021)

11.08.2022

Květina zaslíbená rannímu loučení (2018)

10.08.2022

Reklama

Posledný denníček (12)

[2021] Všeobecný zoznam všetkých filmov z daného roku, ktoré som videl a zhodnotil

The Mitchells vs. The Machines (9/10): Najväčšie prekvapenie roku. Aj navzdory mnohým klišé veľmi vtipný, dojemný a originálny film, ktorý zahrial na duši.
Don't Look Up (8/10):
Výborný, technicky dokonalý film, ktoré má veľmi dôležité posolstvo a mal by sa dostať do hlbšieho podvedomia.
Quo vadis, Aida? (7/10):
Najsilnejší a najdôležitejší film, ktorý v tomto roku vyšiel.
CODA (7/10):
Príjemná indie dráma, ktorá hrejivo pohladí na duši, ale taktiež aj úprimne rozosmeje.
The Last Duel (7/10):
Výborný film so znamenitou technickou stránkou a uspokojivým obsahom, no bez pridanej hodnoty a silnejších emócií.
Raya and the Dragon (7/10):
Príjemný animák, ktorý rozosmeje aj dojme, ako to už u štúdia Disney býva vo zvyku.
Duna (7/10):
Vizuálne podmanivý a remeselne kvalitný snímok, ktorý ma však emocionálne nezasiahol tak ako filmy nad ním.
Boiling Point (7/10):
Špičkovo natočený a zahraný film, z ktorého sa v závere mohlo vyťažiť ešte viac emócií, ale výsledný dojem bol stále silný.
The Witcher: Nightmare of the Wolf (7/10):
Solídny animovaný počin, ktorý zaručene nerobí hanbu zaklínačskému univerzu.
I onde dager (7/10):
Rýchly, svižný, vtipný, čudný, (ne)predvídateľný a originálny nórsky "home invasion", ktorý zaručene nesklame.
Wrath of Man (6/10):
Svižný, rýchly a plynulý triler, ktorý určite neurazí, ale ani nijak zvlášť nenadchne.
Outlaws (6/10):
Kvalitný španielsky krimi triler s retro atmosférou sedemdesiatych rokov, ktorý ma však subjektívne neoslnil.
Malignant (6/10):
Spočiatku celkom nuda, v 2/3 sa to však trošičku rozbehne a posledná 3/3 je už vyložene brutálna hororová nálož.
Don't Breathe 2 (6/10):
Potenciálne najlepší horor roku so skvelým rozjazdom, ktorému však od istej chvíle začne dochádzať napätie.
Nobody (6/10):
Uspokojivá akčná zábava so skvelou hudbou, avšak bez silného momentu či pamätného dialógu.
Wish Dragon (6/10):
Aladin v sympatickom čínskom kabáte.
Wrong Turn (6/10):
Zábavný žánrový mix hixploitationu/folk hororu so zaujímavým sledom udalostí a originálnymi nápadmi.
The Conjuring 3 (6/10):
Nový diel vyložene nevydesí ani nenadchne, ale technicky ide o veľmi obstojný horor s detektívnou zápletkou.
Palmer
(6/10)
: Milý a príjemný film, ktorý však občas skĺza do nudy.
A House on the Bayou (6/10): Obstojný home invasion, ktorý nie vždy dáva úplný zmysel, ale aspoň zabaví a možno aj zanechá v napätí.
Last Night in Soho (6/10): Mierne nadpriemerný horor, ktorého motorom je šesťdesiatkový soundtrack a originálna vizuálna stránka.
Gaia (6/10): Obsahovo slabší, no vizuálne veľmi podmanivý a originálny artový horor.
Antlers (6/10): Slušná hororová dráma s hutnou dávkou mysteriózna a pôsobivou pochmúrnou atmosférou
A Quiet Place 2 (6/10): Zbytočné a obsahovo prázdne, no technicky dobré pokračovanie jedného z najúspešnejších hororov posledných rokov.
A Classic Horror Story (6/10): Spočiatku solídny hixploitation horor, ktorý však v závere totálne zmení tempo a už veľmi neobstojí.
The Deep House (6/10): Originálny horor s neobvyklým nápadom, ktorý však nebol dostatočne využitý a vo výsledku nijak zvlášť nevydesil.
Below Zero (5/10): Priemerný thriller, ktorý v ničom extra nevyniká, ale občas trošku pobaví.
Red Dot (5/10): Priemerný survival thriller s dobrou myšlienkou v zlom prevedení.
Ada (5/10): Atmosférický art film, ktorý stojí za pozretie, ale prevažnú väčšinu času bude nudiť.
Till Death (5/10): Obsahovo prázdny thriller, ktorý neprinesie nič nové ani originálne, ale paradoxne ani chvíľku nenudí.
Rang Zong (5/10): Horor, ktorý väčšinu času nie je veľmi záživný, no miestami je desivo nepríjemný a v závere si nakoniec získal moju pozornosť.
Silent Night (4/10): Zaujímavý film s originálnym námetom, ktorý však zvolil trošku iný smer a v konečnom dôsledku tak neskončil zrovna uspokojivo.
Spiral (4/10): Žánrový mix policajného thrilleru a splatter hororu, ktorý v ničom extra nevyniká, ale ani vyslovene neurazí.
Candyman (4/10): Horor s veľkým, avšak dostatočne nevyužitým potenciálom, ktorý sa razom mení na nekončiacu nudu.
Caged (4/10): Podpriemerný klaustrofobický horor z väzenského prostredia s nevyužitým potenciálom.
There's Someone Inside Your House (3/10): Podpriemerný slasher, ktorý sa asi nikomu nezapáči, ale taktiež ani nikoho neurazí.
Double Dad (3/10): Španielsky rodinný film, ktorý je až prehnane pozitívny a idealistický.
Animales Humanos (3/10): Španielsky home invasion horor so snahou byť originálny a inteligentný, no nakoniec vyvolal opačný efekt.
Seance (3/10): Neambiciózny režijný debut, ktorý pôsobí nekonzistentne a prvoplánovo, ale miestami dokáže aj pobaviť.
No One Gets Out Alive (3/10): Nie veľmi záživný horor, ktorý vás uspí ešte skôr, než sa v ňom niečo začne diať. Technicky ale nie je až tak zlý.
Fear Street - 1. časť (2/10): Sprvu vysoké očakávania neskôr vyústili v utrpenie a sklamanie. Pravdepodobne asi najhorší zážitok celého roku.
The Beta Test (2/10): Pre mňa osobne ťažko stráviteľný film, ktorý samo o sebe nemusel byť až tak zlý, no išiel mimo mňa a chvíľami ma iritoval.
Outside the Wire (2/10): Nezáživné akčné sci-fi bez akejkoľvek originality a zábavnosti.
Shookum Hills (2/10): Šablónovitý monster horor, ktorý sme videli už viackrát, ale v lepšom podaní.
Red Woods (1/10): Neambiciózny horor bez náznaku akejkoľvek kvality, ktorý hneď upadne do zabudnutia.
Willy's Wonderland (1/10): Primitívna akčná komédia, ktorá nie je ani trochu vtipná.
The Dead of Night (1/10): Nudný a zbytočný slasher horor, ktorý prehráva po všetkých stránkach.

Reklama

Reklama