Reklama

Reklama

Najsledovanejšie žánre / typy / pôvody

  • Dráma
  • Komédia
  • Dokumentárny
  • Krátkometrážny
  • Animovaný

Posledné recenzie (45)

plagát

Zapomenuté stříbro (1995) (TV film) 

Nový Zéland, najodľahlejšia krajina náležiaca do západnej civilizácie, ako kolíska kinematografie a všetkých jej prvenstiev (simultánny obraz a zvuk, farba, detail)... Premisa Jacksonovej snímky naznačuje a sľubuje mnohé ďalšie gagy. Platí pravidlo paródie: čím viac divák vie o histórií média, tým lepšie sa zabáva.

plagát

Inside Rooms: 26 Bathrooms, London & Oxfordshire, 1985 (1985) 

Srdcom spoločenského života v rámci obytného priestoru by sa mala stať aj kúpelňa; téza filmu v jednej vete. Antropologicko-sociologický pohľad na to, akými rôznymi spôsobmi trávia (trávili v 80s?) Briti čas vo svojich kúpelňach, doplnený o background od historika, chronologicky sprehľadňujúceho evolúciu tejto miestnosti na britských ostrovoch od rímskych časov až po súčasnosť. Preberané "kúpeľňové fenomény" sú sprehľadňujúho predstavované prostredníctvom precízneho členenia filmu na 26 kapitol podľa písmen abecedy, pričom každé zastupuje isté kľúčové slovo ("c" ako cleanliness a pod.). Vyplývajú 2 závery: s cieľom skúmať "národnú identitu" istej skupiny ľudí, najefektívnejšie sa javí pozorovať ich v najsúkromnejších prejavoch a hľadať medzi nimi spoločné znaky (častokrát sa spomína oná povestná britská upätosť); druhý záver: dopad "veľkých" na súkromné dejiny, a teda i podoba kúpelne, spôsoby osobnej hygieny a samotného trávenia času v nej (máčanie sa vo vani, popíjajúc drink a vedúc konverzáciu sa vlastne nezdá tak bohapustý nápad...), v závere nastoľujúc dilemu o samotnej potrebe očisty (podvratné!)

plagát

Železný Schwarzenegger (1977) 

"Good bodybuilders have the same mind when it comes to sculpting, than a sculptor has." Vidieť paralely medzi naolejovanými svalmi a vysokým umením je prekvapivé, avšak rozhodne podnetné. Dá sa každá činnosť, vykonávaná na najprofesionálnejšej úrovni, označiť za umenie a jej vykonávateľa za umelca? Arnie je za, dokonca tvrdí, že to má ťažšie, keďže pracuje s vlastným telom. Je vďačným subjektom pre dokumentárny portrét; otvorený (niekedy až príliš...), premýšľavý, temperamentom rozhodne exhibicionista (môže byť kulturista introvert?), so šťastnou povahou, prekonávajúcou prekážky v mene svojho "American dream" (ktorý si ďalej plní ako filmová hviezda a politik) a vymýšľajúci triky na súperov. Na všeobecnejšej rovine film cez vedľajšie, psychologicky vykreslené portréty amatérskeho kulturistu poukazuje na benefity, kt. môže disciplína prinášať; posilnenie tela ako prostriedok k získaniu seba-vedomia a z A. rozprávania tiež o dopade na súkromný život (ale to špecifické pre tento šport nie je). Rozprávanie funguje na princípe paralelizmov, presne tak, ako i diskurz okolo samotných súťaží: máme tu vždy 2 hlavných protivníkov, v pro súťaži Mr. Olympia vyrovnaný Arnold a ambicióznym otcom poháňaný Louie (i keď táto dichotómia sa v závere, po súťaži, popiera).

Posledné hodnotenia (5 614)

Tenkrát poprvé - Série 4 (2023) (séria) (S04)

08.06.2023

Arnold (2023) (seriál)

07.06.2023

Somewhere in Queens (2022)

07.06.2023

Couples Therapy - Season 1 (2019) (séria) (S01)

07.06.2023

Couples Therapy - Season 3 (2022) (séria) (S03)

07.06.2023

Couples Therapy - Season 2 (2021) (séria) (S02)

07.06.2023

Toto je môj foter (2023)

05.06.2023

PEN15 - Season 2 (2020) (séria) (S02)

04.06.2023

PEN15 - Season 1 (2019) (séria) (S01)

03.06.2023

Reklama

Posledný denníček (5)

A Room of Her Own

Osobná afinita sa vzťahuje k filmovým dielam, patriacim do nasledujúcich kategórií. Tieto skupiny nie sú, pokiaľ to je mne známe, ovplyvnené nijakými kritériami. Tak, ako sú určití ľudia priťahovaní napríklad smerom humanistických alebo prírodovedných vied, rovnako, ani v tomto prípade nedokážem spoľahlivo a presne určiť, kvôli akým dôvodom mi filmy z týchto skupín prinášajú väčšie potešenie ako iné.

I. Prostredia

Filmy, odohrávajúce sa v prostredí:

a) vesmíru

b) letísk

c) New York City

 

Zoznam bude priebežne dopĺňaný.