Reklama

Reklama

Najsledovanejšie žánre / typy / pôvody

  • Dráma
  • Krátkometrážny
  • Dokumentárny
  • Komédia
  • Animovaný

Posledné recenzie (4 461)

plagát

Konec světa (1916) 

Spočiatku vzťahová a sociálna love story sa postupne prirodzene prehupne do katastrofickej línie s fatálnymi následkami. Dobre vybudovaný príbeh, obrazy apokalypsy, mizivé percento preživších. Hriechy spravodlivo a nemilosrdne potrestané. A je fuk či šlo o hrabivé mamonárstvo alebo anarchistickú rebéliu. Všetci si vyslúžili rovnaký trest: smrť. Zhynuli v roji následkov desiatok prskajúcich svetlíc z neba (odštiepkov veľkej kométy) . Žiadne ideovo sfarbené posolstvo. Len prosté vyznenie sympatií tým, čo sa nebúria voči rodičom, ani proti vrchnosti, nežiarlia na iných. Jednoducho obrana tých, čo súznejú s miestnou cirkevnou autoritou v podobe postaršieho kňaza. Pretože ten v čase núdze dokáže poskytnúť nielen duchovnú útechu.

plagát

Stretnutie v júli (1978) 

Kdesi som čítal, že ak by Oldřich Kaiser pôsobil v nejakej Mekke kinematografie, tak by bol svetoznámym hercom. Neviem, možno aj. Ale ak by sa film Stretnutie v júli stal nejakým, mne neznámym riadením osudu či náhody, klenotom svetovej kinematografie, tak Olda K. by sa veru svetom velebenou hviezdou nestal. Pretože s výnimkou živého a oduševneného výkonu Tomáša Holého, v úlohe nezbedného chlapca, všetci podávajú tak ochabnuté a unudené výkony, až sa tomu nechce veriť. Zrejme sa všetci na tom podivnom polohipisáckom doučovacom tábore angliny dopovali nejakou neveľmi kvalitnou trávou. Spôsobila skôr únavu a bad trip, ako očakávaný elán a životnú pohodu, sálajúcu z letných erotických dotykov mladosti a zrelosti. Alebo to všetko bolo prostým vyjadrením nechuti z normalizačných pomerov. No zase to bolo nakrútené tým príšerným normalizačným štýlom, že na nejakú rebéliu (ani utajenú, v náznakoch) to vôbec nevyzerá. Ďalším dokladom zvláštnosti filmu je napríklad oblievanie sa špinavou vodou z vedier s namočeným prádlom na pranie, ako súčasť erotickej predohry. Bŕŕŕ. To bolo odpudzujúcejšie, ako podaktoré zo scén z  "erotických" filmov Tinta Brassa. A že si učiteľka užila zo žiakom? No Bóže, to sa stalo snáď na každej škole. A v zopár prípadoch to viedlo aj celoživotnému partnerstvu.

plagát

Zoznam smrti (2011) 

Samozrejme, hneď napadlo: britská, podarenejšia verzia Srbského filmu, mixnutá obskúrnou sektou, čo má celé dianie pod palcom. Poznámka: Ale zase, tak úplne mimo to nie je. Jemnejšia, realistická verzia príbehu sa deje aj v skutočnosti. Na Slovensku a v Nemecku bola začiatkom tisícročia populárna taká speváčka, čo čerpala z archaických jazykov, magickej sily prírody a kadejakých novátorských hudobných doplnkov (tiež čerpajúcich z výdobytkov matky Gaie). Dala si meno Sui Vesan. Nahrala nejaké cédečka a odsťahovala sa aj so svojím partnerom kdesi do Štiavnických vrchov. Nuž a potom dlho ticho. Len toť nedávno som sa dozvedel, že sa dala fanaticky k jehovistom. A úplne jej i jej manželovi z toho preplo. Nuž tak.

Posledné hodnotenia (7 644)

Úplní cudzinci (2016)

20.09.2021

Konec světa (1916)

09.09.2021

Zoznam smrti (2011)

08.09.2021

Stretnutie v júli (1978)

07.09.2021

Mumie (1932)

07.09.2021

Chaplin vystěhovalcem (1917)

06.09.2021

Topâzu (1992)

05.09.2021

Ochránce - Slabý kus (2021) (epizóda) (E01)

05.09.2021

Jipuragirado jabgo sipeun jibseungdeul (2020)

05.09.2021

Reklama

Posledný denníček (6)

Význam slov. Grafit.

Ak neviem, čo niektoré slovo (presne) znamená, kuknem do slovníka. Je celkom zaujímavé sledovať, ako sa v čase menia podoby a významy slov. Ako príklad uvediem slovo grafitti (podoba, v akej ju používam ja). Vysvetľujem si ju ako striekance sprejom na verejných i súkromných priestranstvách, najmä na stenách, budovách a vozidlách hromadnej prepravy. Ale zatúžil som pozrieť do slovníka, aby som v tom mal jasno, vzhľadom na rôzne písanie slova.

I dozvedel som sa, po prvé z Akademického slovníka cudzích slov z roku 2005: 

"grafit2 -u mn. N -y m., grafiti1, orig. graffiti1 s. i m. neskl. ‹t < germ› marginálne kontroverzné pouličné výtvarné umenie sprejových kresieb, nápisov na múroch a veľkých betónových plochách v mestách a pod.; takéto obrazy (pôvodne s umeleckým zámerom, neskôr zväčša ako prejav vandalstva): klasické graffiti; robiť dobré grafiti; odstraňovanie g-ov;".

Popis významu slova hovorí o troch rovnocenne písaných spisovných podobách slova: grafit, grafiti aj originálenho graffiti. Slovo germánskeho pôvodu. Vysvetlenie nabáda k negatívnemu vnímaniu slova (kontroverzné, marginálne, vandalské).

Naproti tomu Slovník súčasného slovenského jazyka z roku 2015 už uznáva len jednu spisovnú formu pôvodného slova graffiti a to grafit. Pôvod slova presúva od germánskej oblasti do Talianska, a jeho počiatočné používanie vo význame pouličných čarbaníc dáva do súvislosti s Amerikou. A jeho popis sa vzdáva negatívnych hodnotení: 

"grafit2 -tu obyč. pl. grafity m., pôv. pís. graffiti ⟨tal.⟩ (pôvodne v USA) obrazy, nápisy vytvárané sprejmi na stenách, fasádach domov, na mostoch a iných verejných plochách: pestré, nápadné, nečitateľné, veľkoplošné grafity; autori grafitov; odstraňovanie grafitov zo železničných vagónov; generácia dospievajúca na betóne medzi grafitmi; tvorcami grafitov sú writeri; Mladiství vyjadrovali svoj duševný stav prostredníctvom grafitov.".

A aby to bolo úplne jasné, slovo grafit vo význame graffiti je až druhým významom slova grafit. Ten prvý význam hovorí o čiernom neraste, tuhe:

"grafit1 -tu pl. N -ty m. ⟨gr.⟩ miner. mäkký štiepateľný oceľovosivý až čierny nerast matného kovového lesku, modifikácia čistého uhlíka, dobrý vodič tepla a elektrického prúdu, používaný v elektrotechnike, v jadrovej technike, na výrobu žiaruvzdorných materiálov, ceruziek a pod.; syn. tuha: prírodný, umelý, nečistý g.; práškový, šupinovitý, kryštalický, amorfný g.".

Ako hudobný sprievod dávam 30- sekundovú pesničku od nemeckej skupiny Le Scrawl s názvom Too short to ignore (príliš krátka na ignorovanie). Obsahuje prvky hardcoru, pohodového reggae aj panku. Pochádza z albumu Self Titled z roku 1994.

No a podobne ako musí byť ilegálny tag (podpis autora grafitu) namaľovaný v priebehu pár chvíľ, tak aj pieseň, ktorú nechceme, aby náhodný poslucháč ignoroval, musí byť dostatočne krátka na jej predčasné vypnutie.

Reklama

Reklama