Reklama

Reklama

Najsledovanejšie žánre / typy / pôvody

  • Dráma
  • Akčný
  • Krátkometrážny
  • Komédia
  • Dokumentárny

Posledné recenzie (1 700)

plagát

Šílení kanibalové (2016) 

Toto je jeden šialený film, nie že nie... o to viac, ako ide proti diváckemu a vlastne akémukoľvek očakávaniu... Problematický je v tom hlavne nesmierne brutálny úvod, ktorý odradí väčšinu „štandardnejších“ divákov a naopak navnadí tú špecifickú sortu, ktorá takéto beštiálne kúsky vyhľadáva – len preto, aby ich v druhej polovici absolútne zradil. BAD BATCH (distribučný názov odmietam) vlastne ale ani nie je pre divákov – je skôr pre autorku a takých, čo zaujímajú originálne vízie a / alebo umelecké vyjadrenie seba či svojho pohľadu na svet... lebo napriek začiatočnej šokujúcej surovosti ide skôr o metaforický obraz než žánrovku a poctivé spracovanie akejsi postapokalyptickej tematiky či atmosférickej mäsiarčiny. Hlavnou témou totiž nie je dystopia alebo nejaký alternatívny svet vyvrheľov, z ktorých sa stali namakaní kanibali alebo psychedelickí feťáci, a dokonca to nie je ani vegetariánska agitka, ako som si dosť dlho myslel, ale otázka telesnosti poňatá extrémne vyhroteným ženským pohľadom. Podobne ako spriaznené diela RAW či REVENGE je to v podstate o dospievaní a vyrovnávaní sa so svojou fyzičnosťou a s tým súvisiace osamostatňovanie, prekonávanie prekážok a hľadanie blízkeho, zabalené v pláštiku brutálneho thrilleru. BAD BATCH klame telom – tak ako mladé dievčatá, keď vystavujú na obdiv povrch, krásu svojich tiel a prehnanú starostlivosť o ne alebo naopak ostentatívny nezáujem o ich „údržbu“ až za hranice sebapoškodzovania – a skrývajú tým citlivé vnútro. Metaforika objektivizácie ženského tela ako "mäsa" a ponor do vnútra aj skrze psychedelické zážitky tu napokon ťažko preváži brilantne šokujúcu víziu akéhosi originálneho filmového sveta vydedencov v šialenej pustatine. Hudobné a obrazové aranžmá je skvostné a bizarnému hereckému ansámblu to ide jedna radosť, ale niekedy by to skutočne mohlo trochu zrýchliť a keď si dominujúci Jason Momoa hoci úsporne, ale predsa len "vyleje srdce", aj to trochu zaškrípe, ale mne tento „mexický postapo-kanibalský krvák“ príde ako celok ďaleko uspokojivejší než podobne zavádzajúci, ale menej presvedčivý autorkin debut, budiaci podobne  falošné zdania a prezentovaný ako „iránsky upírsky western“.

plagát

Jurský svet: Nadvláda (2022) 

Aj som stihol porozmýšľať, čo by som si o tom podebatoval s Michaelom Crichtonom. Ale inak je tu všetko, čo v súčasnom blockbusteri má byť a všetkého nahusto... - ale aj navyše. A niečo aj ozaj zbytočne. Nechcem priamo povedať, že kvantita prebila kvalitu, ako sa to často záverom sérií stáva (stáva sa to vlastne už veľkej väčšine blockbusterov jedno ktorého dielu), ale ako celok ma to nechytilo tak ako predchádzajúce časti. Hoci scenár bol hádam zaujímavejší (aj keď téma zďaleka nevyužitá), Bayona v ZÁNIKU RÍŠE pracoval nápaditejšie so všetkými tými (dnes už) klišé. Herci ako kedy, návrat postáv z JURSKÉHO PARKU bol fajn, ale ich výkony a party boli striedavo príjemné, neutrálne až otravné. Mladšie postavy stále super, dievčatko dokonca mimoriadne. Dinosaury sú vždy oukej, ale tu predsa len žiadny nebol megavýrazný, hoci mali pekne urobené "svoje" scény (tu najviac vidno, ako kvantita dokáže zabíjať kúzlo, to je to hlavné riziko konzumu a presýtenosti), takže ich hravo predčil roj horiacich kobyliek. Ale aj ten vegetariánsky badass s dlhými pazúrmi potešil, doteraz som ani ako dinofil o jeho existencií netušil. Najlepšie, ale pre mňa málo rozvinuté (alebo len zobrazené), je tu rozvedenie sveta, v ktorom už ľudia bežne koexistujú s dinosaurami. Toho chcem viac a kľudne ďalší diel, kľudne seriál (lebo tu sme už vlastne v situácií série PLANÉTY OPÍC a sauri sú predsa miliónkrát zaujímavejší než nejakí opičáci). Takže zhrnutie tretieho JURSKÉHO SVETA: samotní ľudia ako kedy, samotné dinosaury dobré, hoci kvantita zabíja kvalitu, ale keď sa tieto dve entity stretávajú, potýkajú alebo sú len prosto spolu v zabere - v čom je vlastne čaro celého tohoto filmovo-literárneho univerza - teraz navyše v rámci NÁŠHO sveta, nie nášho zábavného parku alebo ich STRATENÉHO SVETA - v tom je to úplne top. Toho chcem viac. A prosím, nech žiadnemu mogulovi v záblesku závideniahodnej originality nenapadne skrížiť tento svet s tým z nového univerza KING KONG - GODZILLA...

plagát

Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva (2022) 

Jediný komiksový film, na ktorý som sa tešil a Sam Raimi sľuboval nádej na osobitý, pre tohoto hrdinu ako stvorený, prístup namiesto štandardného blockbusterového remesla. Zostalo niekde na pol ceste.. nie špatnej ceste vesmírom šialenstva, ale ani nekompromisnej vízie.

Posledné hodnotenia (3 754)

Šílení kanibalové (2016)

29.06.2022

Jurský svet: Nadvláda (2022)

09.06.2022

Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva (2022)

05.06.2022

Wasteland (2012)

01.06.2022

A Chiara (2021)

28.05.2022

Top Gun: Maverick (2022)

26.05.2022

Sestrička (2013)

19.05.2022

Diova krev - Válka o Olymp (2020) (epizóda) (E08)

15.05.2022

Diova krev - Území mrtvých (2020) (epizóda) (E07)

15.05.2022

Reklama

Posledný denníček (3)

Spisovatelia

The Whole Wide World (96) - R. E. Howard

Rebel in the Rye (17) - J. D. Salinger

The Last Time I Commited Suicide (97), Neal Cassady (07), - Cassady - Heart Beat (80), Howl (10), On the Road (12) a Big Sur (13) + Kerouac

Polnoc v Paríži - Fitzgerald, Hemingway, Genius (16) - obaja + T. Wolfe,

Last Call (02), Beloved Infidel (59), The Last of the Belles (76) FSF in Hollywood (74) - Fitzgerald, + Z:The Beginning of Everything (15) a Zelda (93)

Tolkien, Trumbo, Capote

Slová, Spisovatelia

Ovládací panel
21 bodov

Reklama

Reklama