Reklama

Reklama

Najsledovanejšie žánre / typy / pôvody

  • Dráma
  • Akčný
  • Komédia
  • Horor
  • Krimi

Obľúbené filmy (10)

Psycho

Psycho (1960)

Je zcestné hodnotiť Psycho ako zástupcu nejakého žánru alebo ako film, pri ktorom som sa bál do miery niekoľkých hviezdičiek. Psycho si zaslúži byť hodnotené ako ukážka možností filmárskeho umenia. Ako ukážka géniálnej kreativity jedného človeka. A touto cestou sa dá dospieť iba k jednému - Psycho nie je film, je to nadfilm. Najprv je ono, až potom sú filmy, hodnotiteľné nejakými hviezdičkami podľa toho, či sú dobré alebo zlé. ___ Predstavme si, že štetec maliara má X možností pohybu, sklonu k plátnu, intenzity dotyku s plátnom. Svoje možnosti má tiež filmová réžia, práca s filmovými postupmi a divákom. Hitchcock si týchto X možností, s ktorými dovtedy pracovali ostatní tvorcovia, skrotil, s úsmevom si s nimi zažongloval, a vytvoril novú paletu možností XYZ. Filmárčina je veda. Kto a kedy sa stane väčším filmovým vynálezcom než bol on?

Apokalypsa

Apokalypsa (1979)

Mimoriadne ťažký existenciálny film, ktorý vám na pár dní zaťaží žalúdok a donúti vás premýšľať, čo ste to vlastne videli. Depresívna plavba naprieč rozhorúčeným peklom. Od iných vojnových filmov sa líši tým, že to zlo, ktoré vojna stelesňuje, tu nevidíme, ale ho cítime. A i keď nás nepríjemne bolí a zaťažuje, nedokážeme sa mu otočiť chrbtom. Hypnotické, dych berúce majstrovské dielo.

Tiger a drak

Tiger a drak (2000)

"Žiaden rast nie je bez pomoci, žiaden čin nie je bez odozvy a žiadna túžba nie je bez obmedzenia. Svet je plný tigrov a drakov." Prvé zhliadnutie bolo aklimatizačné, plné údivu a miernej neistoty. Druhé bolo prijatím pravidiel, na ktorých stál dovtedy nevidený filmový svet. A tretie až piate boli najduchovnejším a najdojímavejśím emocionálnym zážitkom, aké som kedy prežil pred filmovým plátnom. Ale skôr než filmom, je TIGER A DRAK epickou filmovou básňou, ktorú môžem pozerať stále dokola a dokola a ktorá, podobne ako dobrá hudba, nikdy nestratí nič zo svojej pôsobivosti. Ang Lee zobral klasické témy nenaplnenej lásky, zrady a zodpovednosti a zasadil ich do sociálne neutrálneho, duchovne čistého prostredia, v ktorom im mohol dodať dovtedy nevídaných rozmerov. Scéna "Premárnil som celý svoj život..." vo mne bude rezonovať naveky.

Schindlerov zoznam

Schindlerov zoznam (1993)

Čo o ňom napísať, keď nechcem zase len sucho vytahovať všetky superlatívy a priraďovať ich ku každej jednej jeho filmárskej zložke? Welles má Občana Kanea, Coppola Godfathera, Kubrick Vesmírnu odyseu a Spielberg Schindlerov zoznam. Fiennesov Amon Goethe je personifikáciou úpadku ľudského ducha, zodpovedného za najväčšiu tragédiu našich dejín, Williamsov soundtrack je neprekonateľným vrcholom súčasnej filmovej hudby, kameraman Janusz Kaminski je pre mňa (čoby milovníka čiernobielej kompozície) modlou a vyhladenie Krakovského gheta jednou najhrôzostrašnejšou scén, aké som kedy videl vo filme. Steven si týmto film splnil poslanie, pre ktoré sa stal režisérom. A ja by som si najradšej každý záber z tejto jeho mimoriadne osobnej výpovede zarámoval, zavesil na stenu a modlil sa, aby som mohol vrátiť čas a zabrániť tomu, o čom vypovedá.

Frankensteinova nevesta

Frankensteinova nevesta (1935)

Naj-lásky-k-filmu-plnejšie možné poňatie hororových a fantasy motívov, ktoré mi sprostredkovalo eufóriu šťastia, obohatenia, naplnenia, životne dôležitej udalosti.

Pulp Fiction: Historky z podsvetia

Pulp Fiction: Historky z podsvetia (1994)

Najvýraznejší podpis najoriginálnejšieho filmára súčasnosti, najvýstižnejšie definujúci jeho scenáristickú a režijnú výnimočnosť. Jeden z filmov, bez ktorých by nebolo ČSFD.

Ed Wood

Ed Wood (1994)

Ten film nie je dokonalý. V poslednej štvrtine má trošičku slabšie baterky. Ale aj tak - pocity, ktoré vo mne vyvoláva každá spomienka naň, podnietená hlavne počúvaním roztomilého soundtracku, predstavujú zážeh tej najväčšej filmovo-fanúšikovskej nadšeneckej iskry. Myslím, že tým, čím je pre Spielberga Schindler's List, je pre Burtona Ed Wood. A pre mňa - fanúšika aj tých veľmi zlých filmov - je nakrásnejším vzdaním holdu filmárčine. Každou postavou, každým Deppovým úšklebkom, každou kúzelnou a zároveň komickou scénou, ktorú Burton servíruje ako na horskej dráhe. It's a treasure!

Sloní muž

Sloní muž (1980)

Humanistická odysea do duše zvonku obludného, no zvnútra krásneho človeka. Majstrovská práca s kamerou a svetlom, mimoriadne herecké výkony. Režijný prístup k látke tak citlivý, akoby sa pred ňou dotyčný klaňal na kolená. Filmová udalosť s jedným z najkrajších záverov filmového plátna.

Vykúpenie z väznice Shawshank

Vykúpenie z väznice Shawshank (1994)

V momente, kedy ************* som onemel, skamenel a až do záverečných titulkov ostal v neopísateľnej zimomriavkovej extáze. Nevedel som, či sa mám rozplakať, či mám vyskočiť od radosti, alebo len tak potichu sedieť a vychutnať si to, čo mi bolo práve sprostredkované. Po zavretí opony som išiel domov, zhasol, pustil soundtrack Thomasa Newmana, lahol si a snažil sa udržať si onú extázu čo najdlhšie, ako to bolo možné. The Shawshank Redemption je film, ktorý vám v prvých 120-tich minutách v pomalom tempe, za múrmi väzenia, vo svete s vlastnými pravidlami, predstaví dve hlavné a zopár vedľajších postáv, a v posledných 20tich minútach vám vysvetlí, čo im ich stretnutie na tomto mieste bolesti a beznádeje prinieslo. Film o "nádeji, ktorá nám dáva krídla". Film s najprekvapivejším, najsilnejším, najduchaplnejším a najkrásnejším predstaviteľným záverom!

Čierna krv

Čierna krv (2007)

P. T. Anderson s kameramanom Elswitom sú filmoví vedci, Daniel Day-Lewis je pán nadherec a ich There Will Be Blood je pravdepodobný Občan Kane tohoto storočia. Cynický, originálny, epický obraz tržnej Ameriky. Masterpiece.

Reklama

Reklama