Dr. Jekyll and Mr. Hyde

všetky plagáty
Krátkometrážny / Horor
USA, 1913, 26 min

Kass

Tohle musela být srágora už i ve své době. Mr. Hyde je zde jen takový zaškňůřený přigrčenec co bije děti. Potkat ho na nádraží, dám mu pětikorunu na vlak. ()

Oktavianus

Velmi zajímavý tragický příběh dr. Jekylla s výborným Kingem Baggotem. Není to tak zábavné, jako byl jeho starší filmový bratr stejného jména, jenž vznikl o rok dříve, mohla za to především (relativně) dlouhá stopáž, která způsobila, že vše se odehrává ve schématu: Jekyll jde ven - změní se i bez použití drogy - snaží se dostat do bezpečí, kde by si namíchal protilátku - podaří se mu to (anebo taky ne). Problém (vedle špatných hereckých výkonů vedlejších postav) je ale právě v nejklíčovější postavě, v panu Hydovi. Ten je sice hezky úchylný, scénka, kdy se vrhne na dítě o holi a začne ho mlátit, je nádherná, ale většinou působí jako mentálně i tělesně postiženej trpaslík. Jestli takhle má vypadat čiré zlo, jež je v člověku, pěkně děkuju. ()

SOLOM.

Poněkud delší verze tohoto známého příběhu byla pojata spíše jako drama/komedie, ale i tak jsem se u ní docela bavil. Vzhledem k době natočení si s tím tvůrci poradili celkem obstojně a King Baggot zvládl svou dvojroli s bravurou. Jen mi tam trochu chybělo více napětí a ponurosti, kterou má tento příběh obsahovat. I tak jde ale o důstojný průměr, který určitě stojí za zhlédnutí. ()

corpsy

Toto bola v priebehu vtedajších šiestich rokoch ( 1908 - 1913 ) už piata adaptácia svetoznámeho románu a toho roku bola uvedená dokonca ešte šiesta ( a vraj že v dnešnom Hollywoode pôsobí námetová kríza a remaky a rebooty sa točia v dosť malom časovom úseku, vtedy pravdepodobne bežná vec ). Rok po verzii z roku 1912 prišla táto, ktorá má dlhšiu stopáž, rozvinutejší príbeh a drahšiu výpravu, avšak paradoxne menej okázalého Hydea, teda aspoň na pohľad. ()

Belsazar

Souhlasím s Oktavianem, také si čiré zlo představuji jinak. Ale to je spíše otázka náhledu, ne kvality. Mně se tento počin s perfektním Kingem Baggotem moc líbí a doporučuji ho všem milovníkům vážného dramatu. ()

Bobstajn

Dílo, které ve vztahu k jiným filmům této doby trochu pokulhává. Navzdory délce filmu (27 min, na tu dobu dost dlouhé) je děj dost hektický a útržkovitý, uměle napojován mezititulky. Na rozdíl od výrazně lepší verze z roku 1920 s Johnem Barrymorem zde nejsou vykresleny tužby Dr. Jekylla ani choutky Mr. Hydea, postavy se zde potloukají tak nějak bez cíle. A Mr. Hyde je postavičkou spíše komickou než děsivou, jak svým zjevem, tak chováním. Přesto si tento film z doby průkopníků filmografie své ocenění zaslouží. ()