Tokyo Revengers

• Japonsko 東京リベンジャーズ (viac)
Japonsko, (2021–2023), 20 h (Minutáž: 24 min)

Predloha:

Ken Wakui (komiks)

Júki Šin, Azumi Waki, Rjóta Ósaka, Tacuhisa Suzuki, Takuma Terašima, Júja Hirose, Šunsuke Takeuči, Šóta Hajama, Satoši Hino, Masaaki Mizunaka, Jú Hajaši (viac)

Takemiči Hanagaki, který už tak nemá štěstí, je zdrcen, když se dozví, že jeho životní láska ze střední školy byla zabita zločineckým gangem Tokyo Manji. Když Takemiči čeká druhý den na vlak, je zezadu sražen do cesty přijíždějícímu vlaku. Je připraven zemřít, ale místo toho se probudí a zjistí, že se vrátil dvanáct let do minulosti a je opět středoškolákem. Nyní může Takemichi přepsat historii tím, že se rozhodne jinak, a doufá, že tak zabrání smrti své milované. (Disney+)

moviefreak

Skvelé príbeh o cestovaní v čase, avšak tento krát sa nezachraňuje svet, ale japonský hooligans. Takže tu máme veľa bitiek, kamarátskych slzičiek, aj sa často krát prekvapivo drsne a nečakane umiera a toľko twistov, že som občas vyskočil od prekvapenia až po plafón :) Áno animácia nie je bohvie čo, ale ak bude anime tak populárne ako manga, tak verím, že druhá séria pridá na kvalite. Teda aspoň v to dúfam :) ()

Paichichi

Podle toho, co tu čtu v ostatních recenzích si nejsem vůbec jistá, jestli jsem viděla to samé anime, protože tu chválu, kterou tu na něj vidím, bych musela prstíčkem opravdu hodně hrabat. Možná bude snazší zmínit první to, co se mi líbilo, než začnu prskat síru a sypat ze sebe všechno, co mě na tomhle seriálu štvalo a nebavilo, protože ten výčet negativ bude několikanásobně delší. Líbil se mi opening a některé kousky soundtracku. Relativně zajímavý design postav. Neotřelé prostředí gangů, které už dneska tolik nefrčí. Dobrý závěrečný "plot twist". Ale to je bohužel tak všechno. Držte si klobouky a vězte, že nyní vstupujete to země stínů a spoilerů.   Mám šóneny hodně ráda, troufla bych si říct, že ze všech žánrů anime je mám dokonce nejraději, už jsem jich pěkných pár viděla a jsem tak obeznámená se všemi klišé a stereotypy, které s sebou tenhle žánr nese, ale tohle anime dokázalo vzít všechny ty komponenty, které mě na šónenech točí a dát je v OTŘESNÉM PACINGU do jednoho seriálu. Hlavní hrdina - uřvaný blbeček (jasně, jsou tu třeba Deku nebo Tandžiró, ale i tihle dva ve vlastních slzách se topící mistři dojímání se nesahají Takemičimu ani po kotníky) a nesoudný jouda (aneb budu celý seriál bulet, jak jsem měl jen jednu opravdovou lásku, ale když dostanu možnost ji podvést s prostitutkou, tak jdu do toho? WTF???) který tak od půlky seriálu naprosto přesně ví, kdo je záporák, přesně ví, co se bude dít, ale i tak se nezmůže na nic jiného, než jen vřeštět, bulet a nechat si dát na budku (a tady neříkám, že každý šónen hrdina musí být OP hovádko, ale bavím se tu o naprosto obyčejných úkonech smrtelníků - upřímně, celý problém seriálu by se dal vyřešit tím, kdyby někdo zavolal včas sanitku nebo policajty, až tak jednoduché to je)). A to chce setsakra talent, umět cestovat časem a pak udělat kulový. A když už se teda na něco zmůže, tak je to "pěst obalená odvahou" a "motivační kecy no džucu", který naprosto zázračně fungují v jeho prospěch (úplně si nemyslím, že poselstvím tohohle seriálu je, že kdyby lidi v gangu víc ventilovali svoje pocity, mohlo by být všechno zalitý sluncem), skoro až ve stylu "deus ex machina", což bytostně nenávidím. O dírách v teorii o cestování časem asi nemá smysl ani mluvit (dobře, dejme tomu, že Naoto prožívá to cestování časem stejně, jako Takemiči, ale to mi nikdo nevymluví, že není divný, že jeho ségra je jeden moment mrtvá a puf, najednou není???). Že jsou postavy zajímavé a zamilujete si je? Většina jsou prostě jen floutci, co se rádi bez jakýhokoliv důvodu bitkujou a ty bitky samotný jsou taky jen slabý odvárek. A i když jsem to zmiňovala na začátku, musím to zmínit ještě jednou, ale tou absolutně nejhorší věcí je pacing. Celý příběh téhle série by se naprosto v pohodě vešel do 14 dílů, jenomže nevejde, protože... X minut z každé epizody je věnováno recapu předchozí epizody, do takové míry, kdy máte pocit, že si tvůrci myslí, že na seriál koukají jen lidi se stařeckou demencí. V každé epizodě čekejte tak 5-50 flashbacků nebo průstřihů na bulícího Takemičiho, protože z vás potřebují vyždímat ty emoce (které tam ale přirozeně nejsou, takže to do vás tlačej skrz ty alespoň lehce dojemný flashbacky), hlavně nám musí připomenout, že "Takemiči nic nedokázal, nevzepřel se osudu" (jako kdybychom to nevěděli) a tam, kde se ufňukánek Takemiči neřeší, tak tam jsou rádoby vtipné vložky, které ale působí když nic, jako laciné fillery. Zvrat na konci sice zabrnkal na strunu mé zvědavosti ohledně toho, jak to bude dál (i když asi všichni tušíme, že Takemiči prostě zase jen bude cestovat časem a kňučet a všechno mu spadne do klína), ale momentálně jsem ve fázi, kdy jsem natolik otrávená, že druhou sérii vidět nechci. () (menej) (viac)

Katakimiku

Už jenom neobvyklé spojení delikventů a cestování časem hned vzbuzuje zájem, i když mě osobně moc nelákala série, kde se budou mlátit skupiny středoškoláků (nebo i děcek ze základky) a budou si hrát na to, jak strašně cool a dospělí jsou. Vzhledem k věku hrdinů docela dost věcí nedává smysl, třeba to, že i když se v seriálu někdy vyloženě zabíjí, tak to nijak zvlášť neřeší policie ani rodiče hlavních postav. Působí to jako by se jednotlivé války gangů odehrávaly  mimo realitu, poldové se sice párkrát na scéně ukážou, ale že by výrazně dovedli něco ovlivnit, to zas ne. Nebo proč když umírá nějaká postava jí ostatní prostě nezavolají záchranku? Tahle nelogičnost ale platí i pro spoustu dalších věcí, třeba i samotné cestování časem mi přijde docela krkolomně vysvětlené, nebo proč se 14leté postavy chovají 10x dospěleji než hlavní hrdina, kterému je 26? Mimo to je ovšem děj docela solidní (prvních odhadem 10 dílu je ale slabších), odhalují se různé motivace postav, spoustu z nich má uspokojivě provedené minulosti a vy celou dobu přemýšlíte, proč se to děje a co to ten Kisaki plánuje. Snaha mu dát uvěřitelnou motivaci ale bohužel na konci podle mě selhala... Naštěstí když pomineme konec, tak se mi líbily i emotivní scény, ať už ty smutné, tak i Takemichiho proslovy o hrdinství. No a když už jsme u toho, Tokyo Revengers má super postavy, celé tři série se objevují postavy se snadno zapamatovatelným designem i charakterem, jediná výjimka je v tom hlavní hrdina. Jeho hlavní vlastnost je, že pořád brečí, což umí lézt hodně na nervy, naštěstí se to později (alespoň minimálně) zlepší. Jinak k animaci nebo hudbě můžu říct jen to, že to není žádný zázrak, animace je většinu dílu hodně průměrná, ale dá se to. Ovšem za mě to bylo pořád v pohodě, i přes některé očividné blbosti - těch tam prostě pár bylo. 7/10 ()

Mancunian

Top anime. Skvělé animace, příběh (i když ohledně toho cestování časem bych měl spoustu otázek) a hlavně postavy, které celý děj táhnout. Mangu jsem nečetl, takže nevím, jak moc se to drží předlohy, ale zatím jsem nad míru spokojený. Sledoval jsem bohužel cenzurovanou verzi na Crunchyroll (což je asi škoda), ale i tak parádní zážitek a těším se na další sérii. Všem fanouškům anime rozhodně doporučuji. ()

Ryuuhei

Začnu negativy. Cestování časem zde vůbec nedává smysl. Nebudu brát v potaz prostředek, jímž bylo podání ruky (což se dá brát za ohromnou originalitu), ale spíš fakt, že změny v minulosti neměly v podstatě až do konce série skoro žádný vliv na přítomnost. Jakákoliv sebemenší změna by v normálním případě všechno úplně převrtala. Postavy byly místy extrémně shounenovité - některé skoro až neporazitelné, i když jim byl schopen někdo předtím takřka rozmašírovat hlavu ocelovou trubkou - prostě se zakously, zvedly a dokázaly v bídném stavu klidně rozhodnout vývoj celé situace. No a hlavní hrdina byl do toho všeho až otravně ubrečený, neudělal za celou dobu skoro nic a spoléhal se jen na znalosti budoucnosti a že všechno takříkajíc ukecá. Proč tedy dávám 4*? Jelikož měla tato série jinak vše, co si od dobrého seriálu žádám. Akci, napětí, dobře prokreslené vztahy mezi postavami a navrch toho nesmyslné, ale pořád pádné cestování časem, které téma neustálých potyček pouličních gangů a cestu za záchranou nejbližších zajímavě okořenilo. Téměř nikdy se mi nestane, abych sedl, koukal a koukal a najednou skončila epizoda. A já chtěl víc! Série mě držela v neustálém napětí, jak se hrdina vypořádá s mnohdy skoro až bezvýchodnými situacemi a zda se mu opravdu podaří změnit nevábnou budoucnost. A ano, přistoupil jsem díky tomu i na nesmysly s časovými skoky. Autor přece jen nebyl žádný vědec, ale yakuzák - proto uznávám, že své znalosti zde dokázal prosadit a, byť hodně fantaskně a přikrášleně, přiblížit hrubé fungování gangů a mafie obecně. Je to celé taková pohádka, ale sakra dobrá pohádka, která se s ničím nemaže a i když dost spoléhá na sílu přátelství, zachovává si svou drsnost a surovost. Těším se na druhou sérii! ()

• Od páté epizody se začaly objevovat dvě verze seriálu, kdy jedna, která je poskytována streamovací společnosti Crunchyroll, je záměrně cenzurovaná. Důvodem je znak gangu Tokio Mandži, kteří nosí jeho členové na oblečení a objevuje se i na jejich vlajkách, protože symbol označující „Mandži“ připomíná svastiku (hákový kříž). V buddhismu reprezentuje tento symbol univerzální harmonii a rovnováhu protikladů a také Buddhovi stopy, a proto se na některých japonských mapách dokonce používá pro označení různých církevních chrámů. V obavách z možné kontroverze u západního publika se japonští autoři rozhodli právě pro výrobu cenzurované verze pro streamovací službu Crunchyroll, která má na vysílání licenci a je dostupná v mnoha západních zemí. S přibývajícími díly, kde dochází k častým soubojům gangů, se počet cenzurovaných scén logicky zvyšuje a rozdíl mezi oběma verzemi seriálu je tak opravdu docela výrazný. (Jeoffrey)
  • Pred vytvorením mangy bol jej autor Ken Wakui členom gangu, ktorý bol následne inšpiráciou pre Tokyo Manji Gang, alebo v skratke Toman. (Petra321)