Ochranca

• Česko Ochránce (viac)
Česko, 2021, 10 h 40 min (Minutáž: 60–68 min)

Hudba:

Jiří Hájek

Lukáš Vaculík, Iveta Dušková, Jaroslav Plesl, Pavel Řezníček, Agáta Kryštůfková, Barbora Kodetová, Lucie Ducháčková, Petra Hřebíčková, Jakub Ludvík (viac)

Aleš Pelán je obľúbený učiteľ na strednej škole. Je to ústretový a spravodlivý človek a nie sú mu ľahostajné ani problémy, ktoré sa v rámci školy vyskytnú. Na škole, kde učí, sa prevalí kauza šikany učiteľky, ktorá bude čeliť veľkému mediálnemu záujmu. Aleš sa bude snažiť spor upokojiť nielen v rámci školy, ale aj smerom navonok, pred médiami. Táto iniciatíva ho postupne vyposúva až na ministerstvo školstva, kde mu bude ponúknuté miesto školského ombudsmana. Ako ochranca učiteľov a detí, bude mať za úlohu hlbšie riešiť problematické prípady, ktoré sa v školstve vyskytnú. (RTVS)

marhoul

Paráda. Skvělý casting, výborně napsané, zahrané, kamera, střih, režie, chválím. Jednotlivé epizody jsem hodnotila postupně, celkově výjimečný počin, který si zaslouženě získal pozornost široké veřejnosti. Mělo to i slabší místa, která mi ale celkový dojem ze seriálu nepokazila. Skvěle zrealizovaný záměr rozpoutat diskuzi. Na úrovni. S odstupem několik dnů ještě jednou vyzdvihnu, krom všech zúčastněných, výkon Pavla Řezníčka, který vystoupil ze škatulky a excelentně vystřihl figuru, která mi připomněla kohosi, koho mám ve velké úctě a kdo na naší scéně zatraceně chybí. Kdo si svým svérázným projevem získal mnohá srdce diváků a koho sice nelze nahradit, ale je naprosto skvělé, že se našel někdo, kdo se mu tak nějak přirozeně, možná i automaticky v dobře napsané roli přiblížil. Ano, správně, mám na mysli Petra Čepka. ()

verbal

Musím s pot(d)ěšením konstatovat, že jsem právě viděl asi nejlepší a sociologicky nejkomplexnější seriálový tuzemák od dob, co Jardu Dietla jeblo při tenisu. Tuzemák, po kterém se teď nepochybně ozývá ze sboroven a kabinetů napříč základním a středním školstvím orgasmické funění všech těch dlouholetých profesních afektů, doprovázené nadšeně hlasitým poplácáváním busty Ámose, protože někdo KONEČNĚ!!! upozornil na ty jejich zemí točící problémy a léta brutálního strádání při mentorování mravně i intelektuálně degenerujících rozmazlených fracků, retardérů, čmoudů, socek a ostatních asociálů. Tuzemák, který na vytýčeném mikroprostoru s lapidární genialitou dokonale vykresluje jakoukoliv zahrnutou figurku, parádně nastavuje zrcadlo na všechny strany, přičemž neřeší, nepřepíná a zůstává famózně nestranný, a který je dozajista schopen nasrat kompletní stádové spektrum od neomarxistů po nacisty, od dementů až po trojité magistry s postgraduálem z FFUK. Standardně kožený cukrouš děda Lukáš, jemuž patrně v krizi středního věku kapku zprasili to chirurgické zvedání očních víček, a tak místy dost děsivě kulí, až máte pocit, že každou chvíli zahouká, otočí hlavu o stoosmdesát a vrhne se po nějakém hrabošovi, v podstatě jen zestárnul a povýšil ze Třetího patra, ovšem role jen relativně morálně ukotveného slušňáka a správňáka s precizní sametovou dickcí a strojově artikulovanou palackého češtinou mu tentokrát sedla jako Sagvan do ghetta. Ono celé to staroškolské obsazení je téměř až luxusní, od nádherně slizkého ministerského loutkaře Neužila (To byl vtip, Jardo, plesal jsem!) až po ostříleného soudruha Vladyku, ale všem jim z lehkostí nasral na hlavu a ukradl reflektory naprosto fantastický Řezníček v životní roli maloměstského lidového mudrce ze superbu. Prostě scénáristický i exekuční sqost, jímž veřejnobezprávní bandita zase na chvíli ospravedlnil vybírání výpalného od každého, kdo zvládne vyslabikovat slovo TE-LE-VI-ZE, i když vlastní jen ustřiženou anténu. ()

Tosim

A EXISTUJE VŮBEC NĚJAKÁ JINÁ VERZE? Těžko říct, kdy jsem od ČT viděl lepší seriál. Aktuální témata, tradiční i lepší zpracování (Mašín!), herecké výkony až na výjimky skvělé - Plesl, Dušková, Vaculík, ze kterého se stal pan herec, kdežto Tofi je furt jen šašek, největší rozkoš je ovšem pozorovat F A M Ó Z N Í H O Pavla Řezníčka, který hraje jak Bůh, KDYŽ MÁ CO. Nějaká ta klišé se taky najdou (a kde ne), hlavně je to ovšem zajímavé spojení dramatu a veřejné služby, která ze seriálu ale nečouhá a je jeho přirozenou součástí. ()

Malarkey

Na tomto seriálu je boží jedna věc. Dokazuje, že je úplně jedno, zdali hlavní postava a její činy jsou reálné nebo ne. Stačí mít výborného scénáristu, dát tomu sociální přesah, a máte prakticky vyhráno. Co díl, to perla. Příběhy, které se zakládají na skutečných událostech. Dění, které může potkat kohokoliv z nás a racionálně uvažující Lukáš Vaculík, který se tomu snaží dát ten správný lidský nadhled. Já byl nadšen. Na seriálu je vidět ta píle všech, co na něm dělali. Výborná znělka nebo perfektní melancholická atmosféra vrcholící v osmém díle, který byl zároveň i top. Dále série hereckých es, kteří tu jsou, aby se v některých dílech jen párkrát mihli, ale stvrdili tak tím kvality samotného seriálu, ale i vtipně ukecaná vsuvka geniálního Pavla Řezníčka, který coby panský kočí ombudsmana vlastně v té době neměl ani řidičák. Na druhé straně pak i to politické spektrum, kde tu nonšalantnost, ale zároveň i politickou kriplovitost dokonale vystihl Jarda Plesl. Tady se to prostě ve všech ohledech povedlo. Seriál, který má co říct, co předat a třeba i položit otázky tam, kde je potřeba. Zde tak dávám České televizi jednoznačně palec nahoru a víc podobně kvalitních záležitostí. ()

Radek99

Kvalitativně sice vysoce nad českými poměry, ovšem ne bez výhrad - první díly, kdy jsem seriál chápal jako pokus o zprávu o stavu českého školství, možná že dokonce i o stavu české společnosti, hodnotím vysoko a cením si toho pokusu zaostřit mediální focus na české školství a jeho problémy, dosud se totiž skoro tři dekády víceméně ignorovalo; ke konci seriálu, kdy začalo jít ale především o hlavní postavu, začal scénář šustit papírem a osudy hlavní fiktivní postavy šly tak trochu mimo mne, čímž celý seriál trochu vyšuměl do ztracena...což je škoda... PS: Zajímavý je i čerstvě vzniklý rámec herecké kariéry Lukáše Vaculíka, který už kdysi v dobrém seriálu pokoušejícím se zpravit společnost o problémech českého, potažmo československého školství, hrál - a to ve Smyczekově Třetím patře... ()

tron

„Venované všetkým, ktorí sa stali obeťami.“ Pútavý výkon kamaráta do dažďa Lukáša Vaculíka. Aleš Pelán nepredstavuje dokonalého muža. Je to chlap, ktorý síce JE profesionál a snaží sa k problémom pristupovať čo najobjektívnejšie a s chladnou hlavou. Ale i on čiastočne trpí predsudkami a skostnatenými názormi. Okrem toho je občas falošný: ak chce dosiahnuť svoje (dostať sa k zásadnej informácií od človeka, ktorý je mu nesympatický, alebo ktorého považuje za vyložene vinného), bez problémov sa pretvaruje. Ani jeho správanie v manželstve nepatrí k najukážkovejším, to fakt nie. Avšak i práve rozporuplnosť z Pelána robí uveriteľnú postavu. Zvyšok kastingu je takisto výborný. Vrátane šoféra, ktorý bol do seriálu dopísaný z dôvodu, aby nahlas hovoril veci, ktoré si myslí významná časť českej populácie a robí to perfektne, ale bez toho, aby skĺzol do stereotypu trápnej komickej postavičky. Akonáhle sa zohrajú, tvoria brutálnu buddy dvojku. Preto ma zamrzel predposledný diel, ktorý mnohé z toho poprel, čo je škoda. Na druhej strane je to realistické; aj v živote nejeden raz príde útok z najmenej pravdepodobného miesta. Poteší absencia cenzúry, takže deti nadávajú tak šťavnato a majú k nevinnej sladkosti tak ďaleko, až sa budú niektorí dospelí diváci červenať. Okolo tém, ako je sexuálne zneužívanie alebo rasizmus, tvorcovia určite nechodia po špičkách, ale ich otvorene pomenúvajú a pracujú s nimi. V každej časti strhnú koncovky, ktorým dominuje dlhý monológ resp. dialóg viacerých osobností, z nich každá má na daný problém iný názor. Tieto okamihy sú plné trefných myšlienok, slovných prestreliek a skvelých vystihnutí pointy. Problém je, že sa venujú tak náročným a komplikovaným témam, že sú neriešiteľné. Takže postavy de facto iba nahlas pomenujú najpálčivejšie problémy. Ak aj má niektorá časť happyend, je to Pyrrhovo víťazstvo. To samozrejme nevypovedá nič o tom, že by boli scenáre zlé. Naopak: práve vďaka tomu sú vynikajúce. Samozrejme, ako to už chodí, veci zvyknú bývať zamotané a pravda je nejeden raz (hoci nie vždy) úplne inde, než by sa mohlo zdať na začiatku. Nudila ma azda len časť Džungľa pred tabuľou (a trochu Hidžáb), kde sa namiesto zásadného problému onej „džungle“ nepochopiteľne vyšetrovalo to, kto video poslal, kedy a prečo. Našli by sa nezrovnalosti (vo Vrabčiakovi zbytočná vedľajšia dejová linka s prepúšťaním zamestnancov počas letných prázdnin), nelogickostí (skutočne tragédiu so žiakom v ČR neoznamuje polícia, ale „nejaká“ učiteľka vo svojom voľnom čase?) a divných kompetencií (v Ahoj oci zamestnanec ministerstva supluje vyšetrovateľskú prácu polície). Ale nie je to nič strašné, dá sa to akceptovať. Niekomu bude vadiť nepotrestanie osôb, ktoré si to teoreticky zaslúžili (štamgasti vo Verejnom nepriateľovi, riaditeľka vo Vrabčiakovi), ale zas možno je to lepšie, než ako keby mal vo finále nabehnúť Vaculík so samopalom. ()

CheGuevara

Konečně někdo otevírá otázky 21. století, na které nejsou ani v tomhle století jednoduché opovědi. A závěrečný monolog paní Pelánové? Fůha! Takové tušé jsem dlouho v českém filmu neslyšel. Přesto škoda té filmové a tématické hlušiny prostředních dílů, ale jak se říká, konec dobrý, všechno dobrý. ()

choze

Nejlepší český seriál od Mostu! (sice jsem od Mostu! žádný jiný český seriál neviděl, ale víte jak) Ochránce má silné téma v problémech českého školství, přičemž se zašťiťuje konkrétními případy a daří se mu je nahlížet věcně, citlivě i divácky atraktivně, coby drama oděné do kriminálky s trochou politiky, kdy se za případy vyjíždí do různých koutů republiky. A oceňuju ten message, že věci často bývají složitější než v novinách a na vině nebývá jedno shnilé jablko v sudu, jak chceme slyšet, ale špatně postavený sud, který způsobuje, že jablka hnijí. Jinými slovy pokud se chcete rozčilovat a rychle soudit u zpravodajství, poslužte si, ale tady černobílé dobro a zlo a jasné záporáky najdete spíš výjimečně. Komunikování problémů výborně pomáhá vztah ombudsmana s jeho pohodářským řidičem-zosobněným (rozumným!) hlasem lidu a to i díky perfektnímu Řezníčkovi. Co celou dobu pokulhává je linie ombudsmana a jeho manželky, která se zúročí až v úplném závěru. Některé díly nekončí úplně přesvědčivě (Andílek, Džungle před tabulí...), ale za slabý nebo zbytečný bych označil jen Mužskou záležitost a za největší pecky pak pilot a závěrečný díl. ()

JitkaCardova

Dojem po prvních dílech už jsem si až do konce neopravila. Jde o polopatické ilustrování autory zbádaného hořkého stavu věcí ve školství, o epizodické demonstrace žalostného statu quo, znázorňované na přehledných exemplech, podložené statistikami a zakončované melodramatickými věnováními. Propojené chabou a stejně schematickou linkou osobního života hlavního hrdiny antihrdiny. *** Záměr asi záslužný, provedení nicméně chabé. I jako vzdělávací materiál pro středoškoláky k rozborům v hodinách občanky by mi to připadlo příliš... účelově strojené. Raději než tohle bych s nimi rozebírala skutečné, nesimplifikované případy - anebo pravá umělecká díla, protože obojí v sobě má nezjednodušitelnou komplexitu, hloubku a šíři kontextu, kterou tenhle divný seriál - panoptikální sled schematizovaných problémů ve školství a výchově - neskrývaně postrádá. Co je to za formát a žánr? Krimi ani drama rozhodně ne. To už dramaturgové diváky a jejich schopnost rozumění a vnímání tolik podceňují, že si troufají předkládat jim takovéhle hybridní bezduché formáty na půli cesty mezi nejapnou edukací a bezkrevnou zábavou, na hony daleko od nervního umění, kterým to klidně mohlo být? Nechává mě to upřímně na velkých rozpacích... *~ ()

*CARNIFEX*

O osude učiteľa, ktorý stojí sám proti všetkým a všetkému vrátane prehnitého systému. Tá pointa tohto projektu je proste DOKONALÁ i keď zmení sa zhola NIČ. ()

paascha

V kontextu tvorby žumpy z Kavčích hor jde o ojedinělý počin, který se asi dlouho nezopakuje...bohužel jde o polovičatou líbivost, kde témata byla slušná, ale hyperkorektnost, která z ČT teče jako Mississippi v New Orleans širokým proudem...z problému hidžábu přivandrovalé opice, který řešila obludsmáňa Al Šhabáta soudně se stala jakási uvědomělá fraška fanatické bojovnice o princip, zlodějiny a úplatky v Mělnické škole opět vyvanuly v nějakém pšouku usebrání se nad tím ošklivým světem... no, kdybych měl dávat body za díly, tak by to šlo skutečně od desíti k pěti ()

Hromino

Mám radost. Nejen coby učitel z toho, že se někdo konečně rozhodl natočit seriál o úskalích naší profese a problémech českého školství obecně a pomohl tím rozbít stereotyp, že čeští učitelé si jen v klídku něco odkecávají na hodině, sedí u kafíčka v kabinetu, ve dvě mají padla, dva měsíce nic nedělají a stejně si pořád stěžují na nízký plat. Mám radost i proto, že v posledních letech přibývá kvalitních televizních seriálů české provenience a minimálně u České televize si můžu být takřka jist tím, že i když sáhnu naslepo, nebude to vyloženě tragédie. Teď už k samotnému Ochránci: líbí se mi, že seriál neklouže po povrchu, ale snaží se jít hlouběji a u každého případu nabídnout pohledy co nejvíce stran – byť v případu romské školy (E05) trochu zbaběle sklouzává k detektivce. Že jsou jednotlivé problémy aktuální a v české společnosti živé, dokazuje mimo jiné i díl s hidžábem (E09) a jeho hodnocení zde na ČSFD, kde si můžeme vychutnat odpadovou kanonádu místních zastydlých xenofobů. Kvalita je napříč seriálem velmi vyrovnaná, herecké výkony vynikající a i to, co bychom mohli označit za slabší díly (E04E07), jsou v rámci současné české televizní tvorby stále velmi kvalitně zpracovány. Nejsilnější zážitek přinesly ty o agresivním výlupkovi (E03), utopeném dítěti na táboře (E06) a nadaném dítěti (E08). 85 %. ()

Aky

Zase tak, jak se tu píše a hodnotí mě to neuchvátilo. Trčí z toho strojenost, vůle sdělit sdělit problém je silnější než snaha o logičnost a udržení poetiky vyprávění. Vaculíkovi nedokážu věřit, a to v profesní rovině ombudsmana ani v rovině soukromé - v té už vůbe ne. Jsou chvíle, kdy z něj mám pocit, že si není úplně jistý, co by si ve své roli měl myslet, a tak jen tupě civí, aby sekvenci přestál. Podruhé to určitě neuvidím. ()

Trajektt

Už jsem si říkal, co se asi stalo s idolem dívčích srdcí Lukášem Culíkem Vaculíkem, jehož plakáty visely v nejedné komůrce pubertálních dívek tehdejší Československé socialistické republiky? Tento pohledný, modrooký chlapec, co se zapsal do podvědomí jako puberťák, co si honí svůj Vítr v kapse, aby se později naučil mýt výlohy se svou Láskou z pasáže a za nedlouho poté pranýřoval učně ve Třetím patře, aby se nato mohl znovu sejít se svým věrným druhem Sagvanem Tofu se kterým si honily své větry v kapsách, jakožto dvojnásobní přátelé organizovaného zločinu, kteří dělaly bejkoviny v nezapomenutelných komediích , které známe pod názvem Kamarád do deště. Po revoluci to sním šlo trošku z kopce a to asi proto, že asi nasedl do jednoho špatného tanku v nesprávném Tankovém praporu, ale spíš asi proto, že chtěl vyšetřovat porevoluční škandál s přízviskem Nahoty na prodej a to asi neměl dělat, protože pak už jsem o něm skoro neslyšel a to až do té doby než jsem zhlédnul tento seriál. V tomto seriálu už nehraje žádného potrhrlého puberťáka, ale ani studenta, to už by v jeho věku ani nešlo. Místo studenta se stal elegantní, prošedivělý učitel, který dokonce získá titul„Zlatý Amos", což je pocta, která je každoročně udělována nejoblíbenějšímu učiteli v České republice. Po udělení této ceny dostane nabídku od Ministerstva školství, kde by měl eventuelně zastávat nově vytvořenou funkci, tzv. ombudsmana, který by měl řešit problémy, jak učitelů, ale i žáků a celkově všechny problémy, které se týkají školského oboru. Tuto nabídku přijímá a tak začíná koloběh problémů a šetření v různých mediálních kauzách, které jsme mohli zaregistrovat v denním tisku, jak bulvárním, tak i v tom normálním, jestli nějaký takový vůbec existuje ??? Lukáš Vaculík, který zde hraje postavu Aleše se fakt snaží, aby vyhověl všem zúčastněným stranám, aby bylo učiněno spravedlnosti zadost, ale vypatlaní scénáristé z něj, ale i z nás diváků v některých dílech dělají Hurvínky a to nechci urážet tuto loutkovou postavičku, ale chci tím říci, že přepisování faktů, aby jim to sedělo do konceptu jejich trapné propagandy by jim nesežral ani ožralý Bulhar v rýžovém poli, který hledá svojí ztracenou manželku. Jednotlivé případy nebudu rozepisovat, ať si každý udělá obrázek sám, ale musím říct, že s kvalitou jednotlivých dílů to bylo jako na horské dráze. No prostě jeden díl byl lepší a druhej zase horší. Některé špatné díly drželo nad vodou jen to, že byl vybrán překvapivě kvalitní casting, což normálně o českých snímcích poslední doby nepíšu, ale bylo to tak. Samozřejmě zde byli herci a herečky, kteří hrát neumí a své role doslova přežvejkávají jako dobytek na poli a se svým hraním by mohli tak maximálně prodávat párky v rohlíku na nějakým tom rockovým koncertě, kde by je naštěstí nikdo neslyšel. Nebudu psát, kteří to jsou, ale spíš napíši, že Lukáš Vaculík neztratil skoro nic, co měl v těch osmdesátkách, teda asi kromě toho mládí, to samý Jenda Čenský, který si zde své dělání, dělání přebral do novodobého skoro až mafiánského hávu. To samé jsme zde viděli skvělého Miroslava Vladyku, kterého si pamatuji z role učitele Karfíka, tuto roli si zde zopakoval i když tady povýšil a zahraje si zde ředitele školy a také nesmím zapomenout na učitelku jedné školy, kterou si zde zahrála Veronika Žilková. Oba dva posledně jmenovaní se již v osmdesátkách setkali v kultovním seriálu na nedělní dopoledne nazvaném My všichni školou povinní. Dál to nemá cenu rozepisovat, ale jako celek to fungovalo i když tato bonboniéra měla mnoho druhů příchutí, tak po ochutnání všech bonbonů musím říct, že se mi to líbilo a proto dávám zasloužených 75%. () (menej) (viac)

Marze

Krome ucelu bavit jsou zde take uvahy nad spolecenskymi tematy. Nektera temata jako bohati Prazaci oproti venkovskym vidlakum jsou lacina. Obcas se od detektivky odbocuje, jako verejne mineni posuzujici opilost ucitelky. ()

Arsenal83

Na základe skutočných prípadov a fiktívnej postavy ombudsmana sa podaril veľmi kvalitný seriál, ktorý poukazuje asi na všetky neduhy nášho školstva - vzťahy študent - učiteľ, šikana, sexuálne obťažovanie, nezvládnuteľní študenti, korupcia atď. Okrem jednej agitačnej časti (Hidžáb) si všetky zachovali dobrú úroveň, najlepšou bola ale tá posledná - absolútne vyvrcholenie seriálu. Na Vaculíkovi síce vidieť, že už vypil nejaké to vedro alkoholu, ale svojej roly sa chytil dôstojne. Zasadenie osobného života ombudsmana do konceptu mi prišlo spočiatku zbytočné, na konci sa ale ukázalo, že to malo zmysel. Kľudne sa môže natočiť aj dvojka, tých tém je myslím ešte stále dosť. ()

evapetra

Zpočátku mi Lukáš Vaculík tak úplně do role školského ombudsmana neseděl. Zvykla jsem si na něj až ke konci, když začalo Pelánovo soukromí více rezonovat s jeho pracovním životem. To mi došlo, že byl Lukáš pro postavu, kterou hrál, vybrán naprosto skvěle. Řešení školských případů, které seriál nabízel, vyznívalo často nejednoznačně, a to se mi líbilo, protože bylo nad čím přemýšlet i po skončení jednotlivých dílů. Klidně bych brala i pokračování, myslím, že těch témat je dost. ()

luka4615

V rámci uvadající tuzemské tvorby se jedná o překvapivě vysoký nadprůměr, který ve Vás díky svým ožehavým tématům bude rezonovat ještě hodně dlouho. Tohle se České televizi zkrátka vážně velmi povedlo! ()

Gwaihir

Řeknu vám, je to fakt síla a popravdě bych nevěřil, že něco podobného bude kdy možné vidět v tuzemských seriálových vodách. Jde totiž o snad nejsmysluplnější počin, jaký se mohl v rámci, nejen naší, televizní tvorby zrodit, protože se snaží provést objektivní rozbor závažných problémů týkajících se školství a majících velmi významný celospolečenský přesah, poskytnout všechny úhly pohledu a poskládat co možná nejpravdivější obrázek skutečnosti, který se daří vykreslit ve všech barvách, a to především díky životným postavám a jejich uvěřitelnému konání a prakticky bez výjimky skvělým hercům v jejich rolích. ()

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

05.02.2022

12. Ceny české filmové kritiky - nominace

12. Ceny české filmové kritiky - nominace

04.01.2022

Dnes byly Sdružením české filmové kritiky zveřejněny nominace na výroční Ceny české filmové kritiky za uplynulý rok 2021. Celkem bylo nominováno 16 děl, z nichž nejvíc nominací (celkem 6) získalo… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD