Ředitelka zdravotnické školy v Teplicích zakáže muslimské studentce nosit šátek během vyučování. Zatímco pedagogický sbor souhlasí s ředitelkou, část studentů točí video na podporu spolužačky. Na čí stranu se postaví školský ombudsman Aleš Pelán (L. Vaculík)? (Česká televize)

Saj

Za mě nejlepší ukázka fungování českého školství a české mentality. V Českém školství jde o to zapadnout, poslouchat autoritu a moc nediskutovat. Hlavně odpovídat přesně na předem připravené otázky. Individualita se moc nenosí. Myslím že trochu více individuality by tady v tom zatuchlém rybníčku prospělo. Samozřejmě nechci obhajovat druhý extrém anarchie. Ještě přidám vlastní historku. Když jsem byl na střední, měl jsem oblíbenou kšiltovku, kterou jsem miloval. Moc jsem nechápal proč ji nemůžu nosit i ve třídě. Na angličtinu jsme měli rodilou mluvčí (myslel jsem že bude víc free než zkostnatělí Češi). Nechal jsem si čapku na hlavě a když mě viděla při příchodu do třídy řekla Nice cap. Měl jsem velkou radost, že to řekla a tak jsem řekl Thank you. Načež moji spolužáci vyprskli smíchy, protože to myslela ironicky. Nebo ne? :) ()

IvcaSammet odpad!

Že ČT musí vždycky brutálně pos*at úplně všechno, i to co bylo ze začátku dobré. Vývoj všech dějových linek táhnoucích se celým seriálem vygradoval do takové absurdity, že jsem měla co dělat, abych od obrazovky neodešla. Tohle byl opravdu přešlap vedle - a tím v žádném případě nemyslím námět s hidžábem. ()

Mngwa

Zajímavý a silně rozporuplný díl. A s rozporuplným hodnocením. Jedni dávají automaticky 5 a ještě mají zvláštní potřebu si uplivnout nad těma fuj xenofóbama v recenzích, aby ukázali jak jsou děsně uvědomělí, sluníčkoví a multikulti (stejně jako větší část hlavních postav v tomto díle), zatímco další automaticky odpad, protože na cokoli co souvisí s islámem jsou alergičtí a nechtějí o něm už nic slyšet bez ohledu na kvalitu hodnoceného. Je to prostě ožehavé téma, kde je obtížné, možná skoro nemožné být nezaujatý.  Osobně si myslím, že ta holka byla moralizující attention whore a konkrétně v tomto díle úplně souhlasím s řidičem. Za mě horší průměr, mám pocit, že to bylo lehoulince agitační, jednostranné a chyběly tomu grády. Například v podobě náhledu na svobodu vyznání a nošení náboženských symbolů v muslimských zemích, to by bylo kurevsky výživné a postavilo by to celou tu agitku do úplně jiného světla. Stejně jako naťuknutí tématu rovnoprávnosti, tolerance a svobody jedince tamtéž. Takže ne, fakt mě nedojímá, že puberťačce zakázali na české škole nosit na hlavě hadr. SPOILER: Plus ještě ten trapný románek Vaculíka s jeho studentkou, bez toho bych se fakt obešla ... nějak mi to tam vůbec nepasovalo. ()

brumbrum odpad!

Akoze vytocili ma.. Boli sme s rodinou stvrt storocia v zahranici a MUSELI sme sa PRISPOSOBIT, t.j. drzat hubu ked sa to od nas ziadalo a posluchat, ako to chcel po nas system. Kazdy rok pekne-krasne na miestny urad a dokazovat, ze este stale nemame trestny zapis a este stale nemame AIDS a podobne. No pretoze v roku 1999 si o nas Zapad myslel, ze tu nemame ani teplu vodu v kupelni. Takze nemam nijake pochopenie pre rozmaznanu nesympaticku obtlstnutu arogantnu pubertiacku s handrou na kotrbe, ktora si tam tu handru navyse da nie kvoli pevnej svojej viere, kedze veri len na materiu a zranicu, ale ako provokaciu a skusanie trpezlivosti hostovskeho statu, no ze ved je to len kus handry, tak kde je problem. Nie je to len kus handry; rovnako si clovek predsa nemoze dat tricko s Hackenkreuz-om, i o tom sa da predsa rozumcekovat, ze ved o co ide, je to len handra so znakom, ktory tu uz bol davno pred Alfim. Takze by som podobnym individuam predpisal okamzity navrat do prdele, z ktorej vysli, nech sa zasa trocha rozpamataju na dovod a povod svojho utekania. Vrele odporucam "The Stoning of Soraya M." (2008), aby nasinec dokazal trocha informovanejsie rozlisovat. ODPAD ()

Dan9K

To mě mohlo napadnout, že nejhůře hodnocený díl bude taky ten nejlepší a nejzajímavější. Moc mi nedochází, jak by se dalo toto téma udělat o moc lépe a blíže tomu, co by se dělo (či se dělo) v realitě, a co vlastně místním odpadníkům vadí. Jestli to, že v díle byly přítomny i osoby mající názor pro podporu oné dívky, nebo jim vadil fakt, že to pro ty, kteří se stavěli proti ní, nevyznívá úplně příznivě. A oni to poznali. Společenský přesah tohohle dílu je značný, celý problém je komplexní a těžko se na něj dívat jen z jednoho úhlu pohledu, a to se povedlo ztvárnit výborně. A navíc má zde konečně smysl i osobní život hlavního protagonisty, což byla věc v minulých dílech poměrně značně obtěžující. ()

• Když řidič Petr Starý (Pavel Řezníček) čeká před bytem na Aleše Pelána (Lukáš Vaculík), poslouchá v rádiu píseň „Tak se nezlob“ od českého zpěváka Marka Ztraceného. Skladba vyšla v roce 2020 na jeho albu „Planeta jménem stres“. Když na něj později čeká před ministerstvem, lze z rádia slyšet song „V blbým věku“ od českého písničkáře Ondřeje Ládka alias Xindla X, pocházející z jeho čtvrtého studiového alba „Čecháček Made“, které bylo vydáno v roce 2014. (rublik05)
  • Premiéru epizody sledovalo 1,2 milionu diváků starších 15 let. Byl to nejlepší výsledek po 20:00. (rublik05)