Španělská chřipka

(TV film)

Ve stínu první světové války přišla jedna z nejstrašnějších epidemií v dějinách lidstva. I v novém samostatném Československu umírali lidé po tisících. Nemoc stíhala všechny generace, nevyhnula se ani spisovateli Franzi Kafkovi. Dokumentární portrét jedné katastrofy pohledem přeživších, svědků, odborníků i bohatého archivního materiálu... Léto roku 1918, už čtvrtý rok zuří krvavá válka. O život přišly miliony lidí, v Haliči, na Soči a na západní frontě. Navíc se šíří fáma o záhadné nemoci, která poutá na lůžko s vysokou horečkou a prudkými bolestmi i ty nejzdatnější vojáky. Nad zákopy se již valí mlhy nadcházejícího podzimu, když chřipka zaútočí podruhé. Tentokrát ukáže, svou smrtelnou tvář. Nejen v polních nemocnicích sténají stovky umírajících, lapají po dechu, dusí se křečovitým kašlem. Chřipka si vybírá oběti v několika vlnách až do roku 1920. Nejprve je jich šest milionů, dvanáct, dvacet, padesát, ne-li dokonce sto po celé zeměkouli. Znepokojivá otázka zní – jak jsme mohli na miliony oběti takzvané španělské chřipky zapomenout a zříct se tak možnosti vzít si z tehdejšího utrpení poučení? Dokumentární film o největší pandemii v dějinách lidstva spolu s pohledem věhlasného spisovatele Franze Kafky, který se sám chřipkou nakazil. Součástí příběhu jsou animace vycházející z autentických výpovědí lidí, jejichž příbuzní pandemii zažili. Film je chronologicky vyprávěným příběhem této velké pandemie na území bývalého Rakousko-Uherska, kterou autoři zasazují do současného kontextu a vyvozují z něj důsledky pro dnešní dobu. Téma je společensky významné, neboť i přes dnešní obrovský pokrok medicíny, vědci stále neznají mnoho klíčových informací o virech, které jsou schopny neustále mutovat a ohrožovat společnost. Film představuje průběh chřipky, její různé vlny, klinický obraz obávaných zápalů plic, stejně tak jako osudy známých osobností, které patří k milionům umírajících: Egon Schiele, Bohumil Kubišta, Guillaume Apollinaire a další. Tento příběh vrhá zcela jiné světlo na konec první světové války, který máme spojený jen se vznikem republiky a klade možná i dnes v České republice aktuální a polemickou otázku, zda politické, i když převratné události, nejsou méně důležité než smrt tisíců lidí. Jaké priority má mít společnost v časech epidemie? (Česká televize)

marhoul

Zajímavý dokument, popírače a příznivce volného dobytka samozřejmě srát bude, no ale všeho do času. Sklaplo už celé řadě "jediných rozumných a myslících", mnozí si zachroptěli a hrůzou zpocení si zasípali do roury, jiným sklaplo navždy. Čínský dáreček je tady pro každého, označování paralely se Španělskou chřipkou za čistě náhodnou, je úsměvné neboť hygiena, strava, vitamíny, média, masivní přesuny po První válce, tehdejší léčba a diagnostika atd.,atd., atd. . Animované pasáže skvělé, historické souvislosti, dobové fotografie, názory, hlas Viktora Preisse, vydařené celé. Denis Šafařík, jako Kafka- dobrá volba. Kafku by si mohl střihnout i v celovečeráku, konečně typ role, pro kterou by mohl být předurčen. Chválím. ()

prezdivaka

Bravo. Dokonale odvyprávěný dokument, který má úžasnou kameru. Slouží příběhu, ale je zároveň velmi výtvarná. Nádherné lokace, kostýmy, rekvizity a animované sekce. Herci jsou přesně vybraní a odpovídají historickým protějškům. V neposlední řadě oceňuji dabing. Takový dokument nás může směle reprezentovat na zahraničních festivalech. ()

ostravak30

Na Pandemii Španělské chřipky je z historického hlediska zajímavé třeba to, že řada věcí se i více než sto letech opakuje. Lidé, ač žijící v jiném státě, jiné společnosti, mající k dispozici jiné prostředky a moderní informační kanály, se chovají de facto stejně. Druhá stránka mince je, že pokud odpovědní lidé ve vedení státu jsou schopni zabránit šíření epidemie efektivně a ne jen líbivými kroky, pak to má nějaký smysl. Vymyslet roušky na obličej je jedna věc, ale ty se také nedají nosit dva roky v kuse. Pravda také je, že o chřipce jako takové se v kontextu historických souvislostí moc nemluví, takže tento komplexní dokument je z tohoto pohledu nesmírně zajímavý jak informacemi, tak archivními materiály. ()

Vajonek

Podařený dokument, ze kterého se toho člověk může docela dost dozvědět a poučit se (a/nebo si uvědomit, jak jsou lidé leckdy nepoučitelní). Líbilo se mi, jak se prolínaly klasické dobové záběry s "mluvícími hlavami" a bylo to ozvláštněné zajímavými animacemi. Asi jediné, co mi tam úplně nesedělo, byla ta hraná Kafka linka - buď bych to propojení se spisovatelem ještě trochu více rozpracovala a promítla i do názvu dokumentu nebo o něm a jeho rodině asi učinila jen kratší zmínku obdobnou těm o dalších známých (nebo i neznámých) osobnostech, které španělská chřipka postihla. Takto to na mě působilo trochu nekoncepčně. Ale Denis Šafařík byl jako představitel Franze Kafky zvolen velmi vhodně, to zase ne že ne. 75 %. ()

Arsenal83

Dobrý dokument ohľadom španielskej chrípky v našich krajinách, dobré zakomponovanie Franza Kafku a dobových výpovedí spred sto rokov, ale tá angažovanosť ma teda dojala. Nanešťastie z dokumentu strašne cítiť, ako chcú z toho urobiť paralelu s koronou a na konci to vlastne ten ušatý, plešatý človek, vraj nejaký odborník, vlastne aj potvrdzuje. Ja len, že tým sa dokument úplne hodnotovo prepadol a protirečí si - veď hovorí, že na španielsku chrípku zomrelo asi 100 miliónov ľudí za dva roky, nakazila sa tretina populácie sveta a zomrel každý piaty až každý desiaty človek. A to určite do štatistík nezahŕňali obete, ktoré zrazil autobus, alebo samovrahov. Takže paralela s koronou je maximálne zo sféry sci-fi. ()