X-Men

• USA X-Men
USA / Kanada, (1992–1997), 27 h 3 min (Minutáž: 20–23 min)

Predloha:

John Byrne (komiks), Jack Kirby (komiks), Stan Lee (komiks) (viac)

Nože vystřelující přímo z ruky, ničivý laserový pohled, umění přesunovat předměty nebo ovládat počasí. To vše jsou schopnosti mutantů! Pro obyčejné lidi jsou ale tato stvoření hrozbou. Proto se pod vedením profesora Charlese učí, jak s lidmi vyjít a neublížit jim. Ne všichni mutanti jsou ale ochotni spolupracovat, neboť nevěří, že by mohli s lidmi žít v míru. Šéf zlých mutantů, podlý Magneto, má s budoucností planety Země velice zákeřné úmysly! Čas velké bitvy mutantů přichází! (oficiálny text distribútora)

Majoslav11

1. séria - ***, niektoré scény veľmi dobre nakreslené, aby boli následne vystriedané tými zlými. Príbeh je veľmi zjednodušený pre detského diváka, ale dá sa to zniesť aj dospelému (hlavne Rogue, že). Jednotlivé dejové linky sú pomerne dosť nahustené do 13 dielov, nájdu sa aj akési fillerové pasáže. V podstate ale oddychové pozeranie, pre geekov myslím si aj povinnosť. Sentinely ma ako dieťa desili. 2. séria - ***, nejaký progres tam je, ale nedostatky ostávajú. Kresba sa nemení, nedokonalosť zbadáte bez väčších problémov, takisto aj viditeľné chyby (zmeny oblečenia postáv medzi jednotlivými scénami). Dej je opäť veľmi skratkovitý a zjednodušený, to že je niekedy aj nelogický neprekvapí, nakoľko seriál je myslený primárne pre detského diváka. Čo ma ale ako geeka veľmi teší, je pomalé a jemné napojenie seriálu na ostatný svet Marvelu, tzn. malé vystúpenia a náznaky Kapitána Ameriku, Deadpoola či väčšia úloha Kapitánky Marvelovej. Ešte stále ma to teda dosť baví. 3. séria - ***, stále ostávame na rovnakej úrovni, či už rozprávačstvom alebo kvalitou animácie. Väčšinu série sa vyrozpráva príbeh Phoenix Sagy a Dark Phoenix Sagy, čo mi dodávalo trochu viac očakávaní, výsledok a pocit ale ostal na úrovni predošlých sérií. Do ďalšej série teda pôjdem s tým, že sa veľkej zmeny pravdepodobne do konca seriálu nedočkám. 4. séria - ****, dočkali sme sa, v štvrtej sérii vnímam značný progres. Dej je síce skratkovitý, ale niekedy naozaj pomerne zložitý a vrstevnatý. Postavy majú skvelé sólo časti, získavajú väčšiu hĺbku a vyvíjajú sa. Jednotlivé epizódy na seba aj čiastočne nadväzujú, v priebehu série sa vyrozprávajú tri ságy a nemám pri žiadnej časti pocit zbytočného filleru (dokonca ani pri tradičnej americkej Vianočnej epizóde, pretože aj tá nadväzuje na prvú sériu). Multiverzum začína byť naozaj široké a do každej časti vstupuje nová mutantská postava, čo je úžasné. Pevne verím, že tento nastolený trend vydrží až do poslednej série. 5. séria - ****, pomerne vysoký štandard štvrtej série sa podarilo udržať. Tá posledná je však značne rôznorodá, obsahuje ale excelentné momenty (napumpovaný Beast, záverečné minúty série). Posledné epizódy už majú dokonca zmenený vizuál ! ZHRNUTIE : moje guilty pleasure z detstva a seriál, vďaka ktorému som sa kedysi naučil po nemecky. Miestami veľmi pekné spracovanie príbehov zo sveta X - menov, inokedy menej. Napriek tomu, podľa môjho názoru, must see pre fanúšikov ! ()

Daae

Seriál X-Men jsem vždy milovala. Na Fox Kids je dávali pořád dokola a dokola, až jsem se je naučila zpaměti, ale to mi vůbec nevadilo :-) Byl to pro mě docela nepříjemný šok, když jsem se dozvěděla, že FK nikdy nevysílali 3 další sezóny a místo toho opakovali jenom ty dvě. Takže to nyní doháním v angličtině, ve které se původ postav mnohem lépe pozná. Animace se mi zdá mnohem příjemnější než dnešní počítačově upravené seriály, akce je zvládnutá na jedničku, postavy samozřejmě nejsou všechny, ale myslím, že si každý fanoušek přijde na své. Především nyní si všímám, že některé dialogy nejsou moc propracované a takovému seriálu Spider-Mana se nevyrovnají. Jenže tenhle seriál představuje část mého poněkud netypického dětství a já mu fandím. Filmy (první dva) jsou výrazně lepší, ale prožívat 5 sezón s postavami je opravdu labužnictví. Mimochodem, skvělá rebelka Rogue se zde projevuje konečně ve své opravdové nátuře a můj oblíbenec Gambit má konečně prostor. Ale stejně, nejlepší hlášky má Wolverine :-) ()

Luteka

Jeden z mých nejoblíbenějších seriálu, který dávali na tehdejším Jetixu (nyní myslím Disney Channel). Je to seriál o bandě lidí s napřirozenými schopnostmi ... Někteří jsou hodní (X-meni), někteří ne ... Každá série má určitou zápletku a seriál je díky tomu zajímavý :) Díky tomuto seriálu jsem si oblíbila komiksy a následně se těšila i na filmové zpracování X-menu, kteří samozřejmě nezkalmali :D Jediná škoda je, že se ve filmu neobjevil můj oblíbenec Gambit :( ()

JK-Stinger

Parádní seriál z prostředí nejslavnějších mutantů. V dnešní době už by asi nikoho moc nebral (i když já jsem ho shlédnul teprve nedávno), ale pro Marvelovské univerzum byl jistě ohromným přínosem a myslím, že spoustu lidí přilákal ke čtení comicsů. Příběhy jsou různé, některé výborné, jiné průměrné, některé občas dost komplikované. Jako celek to ale funguje skvěle a doporučuji každému Marvel/X-Men fandovi. BTW sexy chraplavý hlas Rogue (samozřejmě původní znění) je k sežrání a Gambit se taky moc povedl (nemluvě o Wolverinovi, ten je cool vždycky:)). ()

HoneyBunny

První seznámení s x-meny mi nabídl Singer, takže na tomhle seriálu jen těžko stravuju legrační kostýmy, pitomoučké dialogy, mizivé charaktery postav, staromódní animaci a režisérskou zkratku, aby děj pochopily i osmileté děti. Korunu všemu nasazuje naprosto příšerný český dabing. Chápu, že děckám se to může líbit jako nám svého času mistr Tříska a spol. Smůla. Kdyby mi bylo deset let... ()

• Tato epizoda je volnou adaptací komiksů „Uncanny X-Men #101“ a „#106“. (Kubaaa97)
  • V televizi si můžeme všimnout reklamy na parfém od firmy Calvin Clone parodující známou značku Calvin Klein. (Kubaaa97)
  • Karetní trik, který Gambit udělá na stráže, je známý pod názvem 52 Card Pickup. (Kubaaa97)