Roku 1668 napsal francouzský dramatik a herec Moliére (vlastním jménem Jean Baptiste Poquelin) komedii s nehrdinským hrdinou Harpagonem. Člověkem chorobně závislým na penězích, sobeckým lakomcem, který mamonu obětuje i vztahy s nejbližšími. Neovladatelná touha po hromadění majetku je lidský nešvar, který, bohužel, přetrval do dnešních dnů. Snad proto je komedie Lakomec stále životná a proslulý skrblík zatím neopustil naše i světové scény... Harpagon (Viktor Preiss) je zámožný pán, ale svému domu vládne hamižnou pěstí. Šetří na všem, tyranizuje a omezuje své děti i personál. Zároveň je to však požitkář. Rád by si vzal za ženu mladičkou a půvabnou dívku Marianu (Michaela Maurerová), která však dává přednost jeho synovi Kleantovi (Jan Dolanský). Dceru Elišku (Andrea Elsnerová) hodlá bez věna provdat za stárnoucího muže a Kleanta oženit s bohatou vdovou. Eliška však tajně miluje správce Valéra (Filip Blažek), který Harpagonovi naoko podlézá a snaží se získat jeho přízeň. Sňatky v domě organizuje důvtipná dohazovačka Frosina (Jiřina Bohdalová) za přispění vychytralého sluhy Čipery (Miroslav Vladyka). Po mnoha humorných zápletkách vše dopadne jinak, než si pán domu přál. Namísto Mariany objímá své ztracené a znovunalezené zlaťáky a o svých dětech nechce nic slyšet. Oba mladé milující páry si najdou prozatímní útočiště u Frosiny... Česká televize ve snaze zprostředkovat svým divákům poklady klasické dramatiky, připravila moderní, osobitou adaptaci Lakomce. Scénárista a režisér Zdeněk Zelenka posílil ve své úpravě roli Frosiny (v podání Jiřiny Bohdalové) a zvýraznil etické poselství komedie, v jejímž konci zůstává osamělý a opuštěný chudák k politování. Harpagon si to neuvědomuje. Nepotřebuje rodinu, nepotřebuje lásku, jeho srdce náleží jen a jen našetřenému zlatu. Ctitelé hereckého umění jistě ocení Viktora Preisse a jeho umné hledání a nalézání směšnosti v tragikomickém charakteru. (Česká televize)

kagemush

U mě dost schazuje zážitek z téhle verze propastný rozdíl v kvalitě hereckých výkonů. Na jedné straně vynikající Preiss a Bohdalová,parádně přirození ve svém projevu, kteří své role pojmuli dost po svém,což mi ale vůbec nevadilo a na straně druhé v podstatě propadli všichni ostatní.Nevím jestli za to může herecká velikost výše jmenovaných,nebo nějaká momentální skupinová indispozice ostatních zůčastněných,ale hlavně Dolanský a Elsnerová mi tu tedy vůbec neseděli.Bohužel dva dobří herci tuto hru celou neutáhnou a snad až přílišná snaha ostatních(hlavně Dolanského) ruší. -Už jsem viděl několik verzí Lakomce a tohle mohla být jedna z těch nejlepších. Škoda. ()

lsd

Taková one-man show Viktora Preisse. Zpracování této komedie bylo pravda poněkuď slabší, nicméně výkon pana Preisse to plně vynahrazuje. Ostatní výkony jsou dobré(např. zajímavý Vladyka), ale nemůžu se zbavit dojmu, že některé působí přímo uměle. Přesto přezevšechno kvalitní TV inscenace jedné světové, literární klasiky. ()

Vejrrr

Opět skvělý divadelně hraný dílo, opět v hlavní roli Preiss, opět pod vedením Zdeňka Zelenky. Po Brouku v hlavě jsem shlédl Lakomce se stejným výsledným nadšením... Lakomec není tak střeštěnej, dokonce má i važný chvilky, ale pořád se musí ocenit (směrem k mistru komedie Moliérovi) genialita v promyšlení a ve spletitosti děje.. Jediná forma Lakomce co jsem kdy viděl, což je možná třeba říct, ale jak řikám.... Skvělý herecky, skvěle natočený, víc jen víc takových TV filmů, opravdu stojí za to.... ()

Lennie

Když jsem tenhle film viděla poprvé, bylo mi cca 10 a myslela jsem si, že to je pohádka. A už v té době mě zaujala a já se na tohoto Lakomce vydržela dívat až do konce. Až za dva tři roky jsem ve škole zjistila, že to, co jsem považovala za pohádku bylo jen krásné české zpracování Moliérovy komedie, které si pamatuju dodnes. Viktor Preiss je jako Harpagon vážně skvělý. ()

filmmovier

Trošku mě překvapil výrazně pozměněný konec (který ale je minimálně stejně funkční a originálu rozhodně nedělá ostudu), ale jinak si nemám na co stěžovat. Herecké výkony mě nijak nerušili u nikoho, ale Viktor Preiss je navíc ještě naprosto geniální (jako vždy), Bohdalka je taky skvělá a Andrejka Elsnerová zase roztomilá. Velmi příjemná a rozhodně kvalitní televizní inscenace, z českých Lakomců po Filipovského ztvárnění rozhodně ten nejlepší. Zelenka je prostě sázka na jistotu. 80%. ()

• V Lakomci natočeném o čtvrt století dříve hraje Viktor Preiss Harpagonova syna Kleanta. Zde ztvárnil Harpagona. (a-ja)