Q: V oku bouře

• USA Q: Into the Storm
USA, 2021, 5 h 44 min (Minutáž: 57–58 min)

Šestidílný dokumentární seriál Q: V oku bouře sleduje zapeklitou cestu k odhalení člověka, který stojí za fenoménem konspiračního hnutí QAnon. V průběhu tříletého celosvětového vyšetřování dokument zachycuje vývoj "Q" v reálném čase prostřednictvím nebývalého přístupu ke klíčovým hráčům a odhaluje, jak anonymní postava známá jako Q využívá konspirační teorie a informační válku ke zneužívání internetu, ovlivňování politiky a manipulaci s názory lidí. Šest epizod seriálu také zkoumá vliv QAnonu na americkou kulturu a zpochybňuje důsledky neomezené svobody projevu, která proniká do nejtemnějších zákoutí internetu. (HBO Europe)

MyrnaAlec

Fascinující i děsivé. Jak je reálné zmanipulovat dezinformacemi pitomce? To jsme mohli pozorovat loni v USA. Autor se snažil rozklíčovat kdo je Q. Podle něj to je administrátor serveru 8chan. Okolo se hemží podivné figurky jako jeho otec i sympatická figura na vozíku. Mozky ovšem nepředěláš a tak se jistě dočkáme pokračování. ()

xxmartinxx

Osobně bych nepotřeboval, aby to bylo tak moc tlačeno k narativu detektivního pátrání odvážného dokumentaristy - musí kvůli tomu být zbytečně dlouho odsouvány některé informace a zjištění. Na druhou stranu ale chápu potřebu udělat šestihodinovou sérii zajímavější a víc vzrušující na sledování. Rozhodně to je hodně povedená minisérie, která je tím lepší, čím víc se vzdaluje té jedné kauze a mluví i celé děsivé poušti internetu. Tohle je film, který dokáže relativně komplexně představit celou tu síť s jejím kladným i záporným potenciálem a bylo fajn to sledovat. ()

M.i.k.e

zkraje sem sice trochu tápal,protože i když sem znal "aféry" satanistických pedofilů,kteří ve sklepě pizzerií pojídají děti,nijak víc sem se o dění okolo Q nezajímal.Díky tomu jsem tak byl v průběhu sledování o to víc překvapen a možná i trochu šokován.Celé je to totiž takové bizarně groteskní a svým způsobem vtipné.Ovšem až do chvíle,kdy si uvědomíte kolik lidí těmto kecům věří a navíc jim věří tak moc,že jsou pro jejich obhajobu schopni prakticky čehokoliv (a je úplně jedno,že jsou to většinou figurky jak z panoptika v Tiger king stylu).Tím spíš,že někdy v pátém díle s nástupem covidu mi došlo,že to celé úspěšně dorazilo i k nám a hned mi vyskočilo několik internetových diskuzí ve stylu : Covid je fake...jak to víte?co čísla?...číslům něvěřím jsou fake...máte důkazy?...ano na téhle stránce jich je mraky...ale to je vaše stránka...ano...Zajímavé je každopádně i zjištění kdo za tím vším stojí (nebo z toho minimálně těží) a takový Jim Watkins,který ze začátku vypadal jako prototyp vidláka,který neumí do pěti počítat asi bude pěkný filuta...80% ()

easaque

+3* Možná jste na tom podobně jako já, že jste o hnutí QAnon vůbec neslyšeli. Ale i tak jsem se nějakou shodou okolností dostal k tomuto dokumentárnímu a investigativnímu seriálu, protože se zajímám o souvislosti kolem vzniku, fungování a smysluplnosti konspiračních a dezinformačních témat. A tento časosběrný dokument slibuje na ně odpovědi. Zvědavcům prozdradím, že pátrání po velkém Q nejspíš přineslo i nejednoznačné odhalení, ale zajímavější pro mě bylo i sledovat události, které se díky rozsáhlé fanouškovské základně za těch několik let staly. Tento fenomén se dotýká především američanům, ale určitě celý proces by mohl být zajímavý i pro širší publikum. Bohužel v této téměř 6hodinové formě je těžce stravitelný a i pro mě to bylo občas utrpení. Kvůli tomu ho nedokážu úplně doporučit a užijou si ho zejména podobně zvědaví blázni jako já a rozhodně je podnětná všem diskutujícím o svobodě projevu slova. Asi nejspíš nedokáže otevřít oči všem těm, kdo se nechají lehce ovlivnit vším, co smrdí tajemstvím a pro ně by se hodila zjednodušená verze. Nakonec chci pochválit úvodní znělku, která se mi moc líbila. [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 2 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

Hwaelos

Hoback měl veliký kus štěstí, že si ho aktéři dokumentu pustili tak blízko k tělu ve snaze učinit ho součástí jejich hry. A právě to je to velké zjištění: nikoli to, kdo přesně za tím stojí, ale to, že QAnon je vlastně jen jednou velkou hrou, která se proporčně vymkla kontrole. Věc, která odstartovala bandou obskurních trollů na devadesátkovém fóru, kde se sdílí memy a porno, skončila útokem na Kapitol. A Hoback to krok za krokem zachycuje - nedívá se do zpětného zrcátka, ale provádí diváka děním několika let, kdy se z bizarní zábavy dvou mimoňů stal nechvalný fenomén. Své závěry dokladuje, nikomu se nevysmívá (ostatně tahle bizarní sebranka se zvládá ztrapnit zcela sama) a nakonec se jeho snaha vyplácí. Jedinou drobnou výtku bych snad měl k zbytečně velkému prostoru, který věnuje osobnímu životu zakladatele 8chanu, Freda. Celé to deduktivní úsilí vlastně nápadně připomíná The Jinx, kde Robert Durst doplácí na totéž narcisistní přesvědčení, že zvládne ve hře na kočku a myš dokumentaristy obehrát. ()