liquido26

Nejstarší mluvený film, jaký jsem kdy viděl a zároveň nejstarší film s Belou Lugosim, jaký jsem kdy měl možnost shlédnout. Bela se zde představuje v roli inspektora vyšetřujícího vraždu, nutno podotknout, že jeho dramatický projev směřuje spíš k šíleným vědcům a rolím, jakými je znám z pozdějších let. Bela je taky jediný, jehož výkon za něco stál. Film samotný je velice jednoduchá detektivka odehrávající se převážně ve dvou místnostech. Vzhledem k roku vzniku byl zvuk doprovázen výrazným praskáním a šuměním a obraz plný různých drobných vad. ()

liborek_

"Mysteriózní" detektivka z počátku zvukové éry, která se odehrává v exotickém prostředí indické Kalkaty, v domě obývaném britskou smetánkou. Zde došlo k vraždě Edwarda Walese a objasnit ji má vyvolání ducha zemřelého, který by měl prostřednictvím přizvaného média prozdradit jméno vraha. Seance se však kapičku zvrtne, protože jeden z jejích třinácti účastníků je v průběhu sezení záhadně zabit. Námět slibný, ovšem i přes samozřejmé omezené možnosti, jež skýtal počátek zvukového filmu, je tento snímek poměrně odbytý. Všichni herci bez výjimky přehrávají jak o život. Nejvýraznější postavou je jistě Bela Lugosi v roli detektiva, jehož promluvy s nezaměnitelným akcentem však vyvolávají spíše úsměv než napětí... Nezvládnuté je to i režijně - např. ve dvou scénách sedí či stojí všichni zúčasnění připravení na svých místech a zřetelný okamžik se nic neděje - snad čekali na povel a byli zticha. Pak z ničeho nic po určité chvíli začnou hrát, jako by se nechumelilo. ()