Volným pádem je tragikomický příběh introvertního pokladníka Michala (Robin Ferro), který se zamiluje do dívky z nedalekého květinářství (Beáta Hrnčiříková), plachá povaha mu však nedovolí udělat první krok. Tragikomice Michalova příběhu, kterému osud a společnost stále hází klacky pod nohy, nahrává i svérázný otec (Vladimír Polák) nebo Michalův šéf (Albert Čuba). Volným pádem je ukázka toho, že být empatický, milý a vstřícný nutně neznamená být zároveň úspěšný a oblíbený. (ČSFD)

Necrotongue

V první řadě musím pochválit kameru, protože nejsem z těch, kdo by potopili spolužáka. Abych pravdu řekl, celá záležitost mě příliš nenadchla. Od Mírotvůrců jsem zvyklý na vydatnou porci humoru; tady se vyskytoval buď v takové nenápadné, smutné podobě, nebo byl zase až příliš polopatický, takže mě neuměl rozesmát. Ta hodina se mi chvílemi docela táhla, a i když mám tuhle sestavu rád, tentokrát to skřípalo. Ale alespoň jsem z toho cítil člověčinu a Ostravu. / Poučení: Braň si svou bagetu. 3*- ()

Jaroslaf

V podstatě totožné téma jako točí Martin Pohl se svými Party Hard, s tím, že i zde můžete nalézt nadržené fotry a outsiderovské hlavní postavy. Ze začátku snímku jsem cítil velký potenciál, linie s fotrem a nerealistické dialogy šustící papírem jej ovšem poslaly někam, kde neměl být. Ostravští bezdomovci mluvící perfektní češtinou i jiné postavy, které očividně nemají s ostravou příliš společného, pak dávají snímku spíše dojem, že zde opět vznikalo něco pro youtube z produkce Tří Tygrů, než cosi seriózního. Kozub a spol se musí propříště rozhodnout jestli dělají fekální satiru roztříštěnou na scénky nebo vážně míněné téma, které drží pohromadě i jako film. Obojí tu nefungovalo. ()

Anet21

⚪Vlastne ani neviem, čo to chcelo byť. K Míru som toho už dosť popísala v komentári k dielu Riško a Fučo, čiže tu to nebudem opakovať, snáď len toľko, že Kozubova práca je zas iba samoúčelná a autoštylizačná záležitosť, akoby si každú postavu v scenári napísal tak, ako by ju sám zahral.⚪ Ferro je ako herec civilný, nie úplne márny, ale zas nepredvádza nič, čo by stálo za reč. Všetky postavy sú len krovie, ktoré tam musí byť, aby dej držal ako-tak pokope, od divnej zákazníčky pri pokladni, cez debilného riaditeľa Čubu (ktorý fakt nevie hrať), až k bezdomovcovi a otcovi hrdinu.⚪Všetky scény chcú byť násilu emotívne, pričom však postavy nepoznáme, nemajú vystavanú žiadnu psychologizáciu, a aj scény, ktoré majú potenciál sú zabité nevhodným záverom (napr. scéna s bezdomovcom, objaví sa v nej asi 10% akejsi hutnejšej atmosféry, no tá je skoro hneď zabitá úplne neadekvátnym smiechom postáv a takto by sme mohli pokračovať.)⚪Ono to celé pôsobí tak, že si v Míre chceli nakrútiť aj niečo vážnejšie, ale potom si nad celý ten koncept sadli a zistili, že sa vlastne boja, že o niečo dramatickejšie by ten ich mainstreamový divák, čo sa smeje len na nadávkach v ostravčine a absurdnom fekálnom humore z Troch tigrov ani nestál a ani by ho to nezaujímalo, a tak do deja pridali absolútne zbytočné pseudovtipné scény s trápnohumorom, aby aj ich bežný divák mal na čo pozerať.⚪A tak to aj vyzerá. Len oni tam všetci tak nejak nechápu, že dadaizmus a avantgarda majú tiež svoje pravidlá a musia mať nejaký zmysel, a že dada fakt nie je dialóg o ničom k ničomu, ktorý v sebe nemá žiadny druhý významový plán a obsahuje len ,,trapno-skoro-imprivizáciu," navyše ešte podtrhnutú fekálnym alebo primitívnym humorom typu: syn pozerá a otec sexuje s milenkou, syn pozerá a otec má orálny sex s milenkou, niekto si oholí chlpy z rozkroku do pohára a podobne.⚪ Scenáristicky je to tiež nešťastné, keďže sa veľmi zle pracuje s načasovaním, niektoré scény by mali byť použité neskôr, aby aspoň z 1% dokázali vyvolať akúsi emóciu, teraz myslím hlavne prvú scénu s bezdomovcom, tá mala byť vyslovene až niekde nakonci, kde by dávalo to zblíženie aspoň o trochu väčší zmysel. Niektoré scény sú úplne zbytočné a ako som spomínala, na vyplnenie času a zasýtenie aj jednoduchších fanúšikov (ezokozub, čubariaditeľ, sexscény) a záver, tak to už nie je ani absurdné, ani primitívne, to je hlavne debilné, keďže Kozub očividne ani len netuší, ako funguje právny, resp. sociálny systém a zákon o deťoch a ich adopcii, aj keď sú geneticky vaše a nie, naozaj tak ako je to tam zobrazené to nefunguje.⚪Jedna hviezdička za zaujímavú hudbu a pesničkový doprovod, inak je to režijná a scenáristická ,,ptákovina" bez ladu a skladu, ktorá pripomína diela wattpad autoriek, ktoré do svojho fanfiction dielka na 100 stranách natlačia veľmi zlou štylistikou všetky možné klišé a archetypy a myslia si, akú úžasnú vec napísali. Verím, že aj Kozub si to myslí, no veď akože, myslieť si to môže. Akurát, že tamto nie je ani komédia, ani tragi, ono to nemá žáner. Alebo má, dosť sa to ponáša na také lacné ,,študentské" filmy youtuberov.⚪ () (menej) (viac)

cdome.82

Má to své kouzlo, ne že ne. Ale každou druhou scénu jakoby něco chybělo. O celém vyznění je tu už řada komentářů, ale mně tam chybělyi i ty "drobné" výrazné přechody mezi scénami - večírek (který se mimochodem z půlky sestává jen ze záběrů pomalu ujídaného pašíka - a jak by se z toho dalo těžit) a jeho přechod do "after-afterparty" mezi paneláky by asi zasloužil víc kontrastu - abych hodil příklad. Vlastně přemýšlím, co byl záměr - na to ukázat ztracenost něžného introverta v dravém světě, na to bylo Alberta Čuby i Beáty Hrnčiříkové málo, ukázat ztracenost celé generace - to samé. Ukázat Štěpána Kozuba v další padnoucí roli magora - povedlo se - ale jakým způsobem ta pasáž posunula děj? Ukázat, že lidé kolem jsou ploché existence, jen svoje karikatury a stíny, to se asi povedlo. jen by to pak stálo za úvahu, zda neubrat na humoru. ()

Koryntos

Takový Samotáři moderní doby, mixnutí Krajinou s nábytkem a temnotou severských filmů.Na mě je tam moc otázek PROČ? Které zůstanou bez odpovědi. Je mi jasné, že sem se hodí otevřený konec.Tím pádem druhý díl může pokračovat tím, že otec s dítětem našli smysl života a chodí s bezdomovci pouť do Santiaga,versus otec a dítě se uchlastají k smrti nad bezvýchodností svého bytí. Moc dobře znám ty pocity hlavního hrdiny kdy přes to, že on se jeví divnej na první pohled a všichni ti ,, normální úspěšní lidé" jsou daleko větší magoři, než on sám. Myslela jsem si, že veškeré pocity samoty, nepochopení, jinakosti a úzkosti z mrzké existence zmizely s příchodem dětí, ale červíček stále hlodá dál a dál...Je vůbec možné, aby celoživotní óčko našlo naplnění skrze děti? Je vůbec možné, aby jablko padlo hodně daleko od stromu a ty děti jednou byly krásné, bohaté, úspěšné a šťastné? Co, když se ta nálada a pocit neúspĕchu dědí z generace na generaci??? Kdo nás óčka namotivuje? Myslím, že i největší guru by z nás byl totálně vyšťavenej a my óčka bychom mu to stejně nevěřili. ()

• Albert Čuba (Cyril) prohlásil, že díky filmařským postupům, které byly použity, šlo o jemné nakročení do plné profesionality. (Olík)
  • „Zpočátku jsem myslel, že píšu černou komedii. Když ale film začal reálně vznikat, došlo mi, že je to čistá tragikomedie,“ uvedl Štěpán Kozub. (SONY_)
  • Štěpán Kozub do svého scénáře přidal mnoho vlastních životních zážitků a nespokojenost s tím, jak spolu mnohdy lidé (ne)komunikují. (SONY_)