Delikatesa

• Česko Delikatesa (viac)
Francúzsko / Belgicko, 2021, 112 min (Alternatívna 109 min)

Réžia:

Éric Besnard

Grégory Gadebois, Isabelle Carré, Benjamin Lavernhe, Guillaume de Tonquédec, Christian Bouillette, Lorenzo Lefèbvre, Marie-Julie Baup, Laurent Bateau (viac)

Francúzsko, 1789. Prestíž šľachtického domu závisí predovšetkým od kvality ponúkaných jedál a v predvečer francúzskej revolúcie je gastronómia výsadou aristokracie. Jeden talentovaný kuchár sa však po tom, čo ho vojvoda de Chamfort prepustí zo svojich služieb, rozhodne situáciu zmeniť. Zrodí sa prvá francúzska reštaurácia, demokraticky prístupná všetkým gurmánom... (RTVS)

Aky

Naivňoučký příběh, který povyšují kostýmy, exteriéry, interiéry a herecký výkon Grégory Gadeboise. Nejzajímavější je, že se zde pořád vaří a jí nějaké dobroty. ()

misterz

Mám rad varenie aj dobové filmy. V tomto prípade ma to však príliš nechytilo. Asi to bolo tým dejom, ktorý až na pár momentov toho extra veľa neponúkne. Aj varenia mohlo byt viac. A pritom to tak dobre začínalo. Priemer. 60/100 ()

Snorlax

Je to neuvěřitelné, ale ve filmu o francouzském kulinářském umění jsou těmi hezčími exteriéry. O jídle se zde více hovoří, než ukazuje. ()

Trajektt

Pro všechny budoucí diváky zde píši upozornění a zároveň je varuji před tímto gurmánským zážitkem a to hlavně z důvodu nepřeberného množství delikátních lahůdek, jaké nám gastronomie osmnáctého století ve francouzských državách mohla přinést. Hlavně doporučuji, ať se všichni připraví na budoucí hostinu, která je čeká a na kterou se nedá koukat s prázdným žaludkem nebo byste si po chvíli mohli připadat jako slintající bernardýn Bohouš, kterého všichni známe z československé filmové klasiky šedesátých let a nebo ještě hůře budete shánět potraviny během tohoto filmu a nic si neužijete. Já sám jsem při této nečekané žranici ve velkém stylu spořádal neskutečně mnoho francouzských kachen ke kterým jsem se dožíral francouzskými bramborami ke kterým jsem přikusoval žabí stehýnka, které byli z místních žab, které byly čerstvě vylovené z mého zapáchajícího bazénu a jako třešňičku na dortu jsem sousedovi šlohnul  pár nejapných šneků, které jsem do sebe narval pěkně na syrovo i s přečnívajícími ulitami. Tento příběh měl být komediálním kouskem a po pravdě musím přiznat, že jestli jsem se za celý film zasmál tak třikrát, tak to bylo až moc, ale asi to bylo tím, že jsem se soustředil spíš na shánění surovin než na eventuelní šprýmy. Kdo čeká, že v tomto snímku uvidí nějaké kuchařské kibice a šikanátory typu Pohlreicha nebo Ramsayho, tak se nedočká, ale zato se dočká vyvaleného a možná i trochu zabržděného cvalíka, kterému než docvakne, že se má omluvit svému páníčkovi, tak uběhne spousta času a on si balí kufry a společně se svým synem opouští lukrativní zámeckou kuchyň ve které dělal šéfa. Náš kulaťoučký koblížek se nevzdává a společně s jednou ženštinou, která se na jeho pozemku objevila jako blesk z čistého nebe rozjede byznys, kterej by mu mohl závidět nejeden dnešní michelinskej restauratér. Zatímco se vévoda a jeho přiteplení kumpáni oddávají na zámku takzvanému militantnímu obžérství, tak se v podzámčí rodí první francouzská restaurace s několika zajímavými podpříběhy, které samozřejmě neprozradím, jelikož bych spoileroval, ale můžu garantovat, že všichni milovníci dobrého jídla a pití si zde přijdou na své a kromě mnoha známých francouzských specialit jako jsou foie gras, lanýže, křepelky, omelety a slané koláče nazývané quiche zde uvidíme pro mně i neznáme pochutiny jako třeba ovocné želé, které vypadalo fakt dobře. Překrásná krajina francouzského venkova s přijatelnými hereckými výkony herců, které jsem vůbec neznal mně naplno oslnila, že jsem tomuto přijemně ubíhajícímu snímku musel dát zasloužených 70%. ()

marhoul

Příjemný film o přípravě chutné krmi, kdy během sledování vybrakujete lednici, špajzku a ještě si donáškou necháte doručit několik pečínek přesně na míru, překrásná kamera se světlem starých malířských mistrů , snové prostředí (tu chalupu chci!!!!), pohodový film na podzimní víkendový podvečer, nic složitého, žádná Michelinská hvězda mezi filmy, ale pokud si někdo rád dává knedlík s vajíčkem a správně kyselou okurčičkou, směle se může do tohoto filmového menu pustit. Bon appetit! ()

Arsenal83

Určite lepšie ako buzeranti a iné kreatúry v Bez servítky. Pekné prostredie, super kostýmy a trocha ukážky toho, aké hovädá vládli za feudalizmu. A hoci sa naozaj zdá, že celý film je o gurmánoch a krásnych jedlách, je to presne opačne. Jedlo a varenie je tu len ukážkou toho, prečo spoločnosť potrebovala revolúciu. Práve to nespravodlivé zaobchádzanie s chudobnejšími ľuďmi ma riadne sralo a škoda, že nebolo ukázané viac, to by bolo možno aj za plnú paľbu. Takto ostávam v priemernom úsudku. ()

Necrotongue

Musím přiznat, že jsem se na tuto trnitou cestu za historicky první michelinskou hvězdou těšil. Výsledný dojem ale za mými očekáváními výrazně zaostal. Tvůrci sice poukázali na vztah šlechty k poddaným, ale kromě toho vypadalo všechno ostatní jako naivní selanka. Život prostého člověka v předrevoluční Francii skýtal mnohem strašlivější obraz. Tam nešlo o to, že měli chudí lidé chleba jen tehdy, když ho ukradli, problém byl v tom, že ho neměli kde ukrást, a proto často spásali mech, kůru a kořínky. No, ale zase mohli jíst ty koláče, že ano? Což o to, zboží by bylo, ale aby se dostalo na místo určení, musel by za něj někdo zaplatit. A ať jsem Dumas, jak jsem Dumas, nevydumal jsem, kde bral hlavní hrdina na to své vyvařování prostředky (zvlášť, když k tomu všemu ještě vedl svůj sociální program). Tvůrci se ale v rámci zachování hybnosti svého projektu rozhodli ignorovat takové podružné detaily a pustili se do příběhu restauratéra- průkopníka a skutečného otce- zakladatele reklamního průmyslu, který se neváhal postavit vrchnosti a položil tak základy Velké francouzské revoluce. Nemuselo to být špatné, ale tato forma byla poněkud chabá. / Poučení: Řekni to bramborou. 2*+ ()

slunicko2

Mdlé. 1)  Je to pomalé, příliš mdlé s nelogičnostmi v ději. Kdybych dostal v restauraci takové jídlo, jako je tento snímek, už bych se tam neukázal._____ 2)  Na film mě nalákal 37letý Benjamin Lavernhe (vévoda de Chamfort), to jsem ovšem netušil, že tam bude hrát jen malou vedlejší roli. Jinak mě zaujal 28letý Lorenzo Lefèbvre (syn Benjamin). ()

Aljak

Filmy o varení mám rád - tie z prítomnosti, ale aj z minulosti (ako napr. tento). Atmosféra 18.storočia ma v tomto podaní veľmi bavila, len škoda, že dejovo to bolo také nevyvážené. Skvelý úvod aj záver, ale tá prostredná časť - tá až taká vydarená nebola, a miestami sa skutočne nič extra nedialo. Ale napriek tomu to rozhodne nebola žiadna nuda a príbeh o vzniku prvej verejnej gurmánskej reštaurácie ma bavil. Aj keď v podstate vznikla "z pomsty". 3* ()

BarryLyndon

Krásný malý francouzský film o vaření a o lidech. Vůbec bych se to nebál nazvat Dobrým ročníkem místo vína o jídle z 18. století.  Překvapil mne silnější společensko-historický přesah než jsem čekal a vůbec ne tak na sílu jako z Hollywoodu.  Už dlouho jsem tu nebrečel, proč se takový film nenatočí u nás, tak tady to máme. Odehrává se to asi ve dvou kulisách, kterých je u nás v historickém provedení habaděj. Snad se jednou dočkám doby, kdy se v nich budou točit takovéto milé žánrovky, kde se nekozí Kerekes nebo tam není Langmaier někomu nevěrný. 8/10 ()

zette

Jidlo v hlavni roli me dokazalo uspokojit. To byl ostatne duvod, proc jsem se na film podival. Pribeh a zpracovani mi vsak prislo spise televizni. Pro gurmany na jedno podivani ale dobry! ()

angel74

Filmy, jejichž ústředním tématem je vaření, nemám zrovna moc v oblibě, ale tohle lehce komediální drama na mě opravdu zapůsobilo a i když si říkám, že to nejpodstatnější tady už bylo napsáno, stejně mi to nedá, abych něco nepřipsala. Podle mého mínění Delikatesa nabízí vybrané pokrmy, které nasytí a uspokojí nejen tělo náhodných poutníků (mezi něž se počítám), ale také jejich duši. A aby toho nebylo málo, tak zároveň lahodí oku. (80%) ()

Johnny.ARN

Kulinárska show na pozadí intríg a jedného ohrdnutého ega. Romanťárna na historickom podklade, ale bez šance zanechať hlbší dojem. 2 z 5 ()

kolemjdouc

je zajímavé že téměř vždy,když je krapet slaboduchý scénář ,tak je vynikající kamera.Některé záběry vypadaly ,jako by je namaloval krajinář ()

Rathalos

Neviem sice preco je tento film oznaceny ako komedia,ale nie je to tak,ako drama uz to funguje,no je to taka v celku prijemna zalezitost o jedle a vareni,cize sa pripravte,ze po skonceni urcite pojdete vyrabovat chladnicku,lebo aj ja som to praktizoval doma...:-) ()

BOURQUE

Už úvodné obrazy načrtnú pestrý svet chystaných, navarených a upečených jedál. Príbeh sa postupne rozvíja, E. Besnard je síce predpovedateľný, ale za to slušne vedie a servíruje svoje myšlienky. Najmä dobre vedie dvojicu hlavných postáv. Okolnosti vzniku „prvej reštaurácii“ sú okorenené vedľajším príbehom, bez prekvapivejších ingrediencií. Štvrtú hviezdu dávam jednak kvôli skvelej hereckej dvojici Grégory Gadebois / Isabelle Carré, ktorá jak v samostatných tak aj v spoločných scénach dokážu podať stabilný výkon. A potom je tu skvele vybrané, jednoduché a prekrásne prostredie v prírode , kde realizovali prvú „reštauráciu“. P.S.: „Opečené zemiaky nikdy nebudú hit, pretože nevypadajú dobre.“ Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

Darckol

Veľmi príjemne sa to pozeralo - avšak celý čas mi vŕtala v hlave myšlienka, prečo to neurobili ako rozprávku? Ľavou-zadnou by som dokázal prepáčiť diery v deji, naivné rozuzlenia či podporil fantazijné doplnky. 6/10 :) ()