Oktavianus

Zábavný americko-švédský seriál, který uvádí Lon Chaney, jenž v domě č. 13 na Demon Street uvítá diváka a uvede ho do děje cca dvacetiminutové strašidelné povídky. Bohužel jsem viděl jen čtyři díly dostupné na YouTube, ale rád bych zhlédnul všechny, protože seriál má hodně co do sebe. Fever **** Hlavním hrdinou je mladý vídeňský lékař, který během chřipkové epidemie léčí i jednoho maďarského malíře, který trpí silnými horečkami. V ušpiněném ateliéru objeví portréty krásné dívky, která mu učaruje - a postupně se jí stává víc a víc posedlý. Zvlášť když propojení "modelky" s malířem je více než zvláštní. Ale co je vlastně realita a co výplod horečky? Tvůrci si s tímto tématem pohráli hezky, chybí jen údernější konec. The Black Hand *** Po automobilové nehodě přijde mladý lékař o ruku, ale je mu transplantována ruka jiné oběti nehody - shodou okolností ruka psychopatického vraha. A podle očekávání začne ruka "žít vlastním životem". Klasická verze (Orlacs Hände a další) příběhů na podobné téma nic nového nepřináší, závěr je očekávatelný, ale proti předchozímu příběhu alespoň nějaký. The Photograph **** Další klasické téma: newyorský fotograf na dovolené v zasněženém státě Maine dělá atmosférické fotky. Chce cvaknout i jednu místní ženu, která ale pózovat nechce, vůbec s ním nemluví, prchá před ním do lesa. Dostihne ji, ale žena se brání, tak ji patrně (mimo obraz) znásilní a neúmyslně u toho uškrtí. Když pak zpět doma vyvolává film, všimne si něčeho zvláštního: pokaždé, když se podívá na inkriminovanou fotku (o níž se navíc domníval, že ji s negativem zničil), žena je stále blíž a blíž objektivu jeho fotoaparátu. Tento díl mohl mít parádní atmosféru, na zasněžené pláně se hrozně hezky kouká, jenže režisér (veterán béčkových hororů Curt Siodmak) děj utopil ve fotografových nepřesvědčivých hysterických záchvatech. Naštěstí z pohledu na přísnou hezkou tvář z fotky celkem mrazí a závěr se tentokrát dost povedl. The Vine of Death ** Příběh kodaňského biologa, který objevil nový druh rostliny a jehož manželka mu zahýbá s rodinným přítelem. Když je nachytá, je v potyčce nešťastnou náhodou zabit. Manželka a milenec jeho tělo odklidí, načež se ve skleníku stane podivná věc... Asi nejslabší díl s nejočekávanější pointou a (opět) slabými a nevýraznými herci. V rámci toho, co můžu ze čtyř dílů posoudit, jde o velmi zajímavý seriál (3 : 1 co se kvality dílů týká), kdybyste kdokoli věděl, kde najít další díly (je jich celkem - nepřekvapivě - 13), dejte mi vědět. Malých, levných, ale příjemně atmosférických horůrků není nikdy dost. ()