Demonik

(festivalový názov)
  • Kanada Demonic (viac)
všetky plagáty

Carly a Angela jsou dcera a matka, které spolu moc často nemluví. Když Carly kontaktují z nemocnice, kde Angela leží v kómatu a s jizvami na rukou, jen velmi neochotně přistoupí na experiment: pomocí počítačové simulace může s matkou promluvit. Tím ovšem žena probudí ďábelské síly, které jen tak zastavit nepůjde. Film Neilla Blomkampa slibuje intenzivní kombinaci duchařského hororu a napínavého sci-fi thrilleru. (Future Gate)

mzss1

[25%] Tohle se prostě Blomkampovi nepovedlo. A ůž vůbec nebylo vidět, že to točil on. Tohle mohl zplácat kdejaký podřadnější režisér. Celé mi to přišlo jednak levné, ale i děsně obyčejné. Nějaký nápad tu je, ale strašně nezáživně podán. 1/3 snímku totální nuda, ta druhá o moc lepší nebyla. Finále - něco se tu dělo, ale mou pozornost si to nedokázalo udržet. Je mi jedno, že to zde bylo nízkorozpočtové, ale nenabídlo mi to absolutně nic. Ani ta hlavní herečka mě moc nezaujala. Z druhé hvězdy, kterou jsem původně udělil se stává jen 1*. ()

Tom Hardy

Nejsem si jistý, co ostatní čekali. Já dostal klasickou hororovou historku v nápaditém balení, kdy mi sedlo jak vyobrazení virtuální reality (její "polovičatost" mi vzhledem k využití dávala smysl - takový prostor by už z podstaty věci neměl působit úplně realisticky, aby se v něm návštěvníci mentálně neztratili), tak postupná gradace. Ano, gore mohlo být rozhodně šťavnatější a konec tak úplně nejde s tím, co máme o démonech zažité (takový stařičký Anděl smrti s Denzelem Washingtonem byl v tomhle ohledu bez debat mnohem vynalézavější a působivější). Jako žánrová jednohubka ale v mých očích Demonik funguje velmi obstojně, leč je pravdou, že Cela s Jennifer Lopez nabídla v rámci podobných příběhových mantinelů podstatně svébytnější podívanou. ()

HellFire

Kdybych v kolonce režie nebylo napsáno jméno Neill Blomkamp, tak bych věřil, že tohle natočil nějaký šikovný student (i když i ten student by aspoň použil lepší filtr). Nepůsobí to vůbec profesionálně po žádné stránce (což dokazuje třeba scéna, kdy policisté odvádí matku do auta a v jednom záběru je jasně viditelný slunečný den; načež následuje střih, záběr z jiného úhlu a už prší). Takhle si představuji že dopadne snímek od filmaře, který je přinucený pracovat z domu. Blomkamp poprvé natočil něco bez svého dvorního kameramana a Sharla Copleye a vypadla z toho zbytečnost. Vůbec mě nezajímalo, co se děje. Mnohem zábavnější je recenze od kluků z RLM. ()

Real Tom Hardy odpad!

Dlho očakávaný celovečerák istého režiséra je po 6 rokoch konečne tu a ospevovaný (kedysi aj mnou) Neill Blomkamp je, zdá sa, skutočne a bez srandy one-hit wonder. Po debutovom natočení pravdepodobne jedného z najlepších (sci-fi) filmov všetkých čias – kolosálneho a zároveň komorného (ak sú tieto dva protipóly vôbec možné) diela menom District 9 a následne slabšej dvojice Elysium & Chappie, sa Neill zahrabal vo svojom filmovom/VFX štúdiu Oats, kde pár rokov chrlil desiatky zbytočných kraťasov (slovo zbytočných neber v pravom zmysle slova). Prišli fámy. Najprv o dvojke/desiatke Districtu, potom novom Alienovi – z oboch nič, aby napokon po toľkých rokoch čakania a nádejach vyrukoval s týmto hovnom. Pozrieť výhradne z rešpektu k jeho predchádzajúcej tvorbe, inak sa vyhnúť oblúkom. ()

kingik

Démonický hokus pokus dříve protěžovaného režiséra, který je mnohými považován za jeho přešlap. Režijně mně nepřišel nikterak špatný. Carly (hlavní postava má stejné křestní jméno jako její herecká představitelka) se už dlouhodobě se svojí matkou nestýká a má noční můry, ve kterých se s ní vídá. A netuší, co to značí. Máti byla odsouzena za strašlivé zločiny (zapálený pečovatelský dům s lidmi a také otrava lidí), celkem má na svědomí přes dvě desítky lidských životů. Od svého dobrého známého se Carly dozvídá, že matka ve vězení nepobývá a leží zcela paralyzovaná v komatu na speciální klinice, kde se provádějí neobvyklé experimenty, při níž velkou roli sehrává počítačová simulace. Carly svoji matku navštíví a experimentu se podrobí. A narazí se na démona, který usiluje o svůj návrat mezi živé. Neill Blomkamp už nevydržel být déle nečinným a za pár hadrů (a v utajení) natočil snímek s Carly Pope a málo známým ansámblem, kde se něco málo originálního objevuje a děje, ovšem vesměs se film tváří, že je jediným svého druhu. Hororů o démonech existuje bezpočet, což pro Blomkampa značí jediné - šel pod svoje možnosti. A bylo mu to jedno. Kariéra mu poměrně stagnuje, takže vůbec nic se nestane, když si natočí film, pro který nebude nucen shánět drahé herecké hvězdy a nebudou k vidění ani nákladné speciální efekty. A gore bude mít oddech. Film měl tempo, zajímavé postupy a snaživou Carly Pope. Démon přišel a zase odešel. A Blomkamp si příště natočí uznávanou hovadinu (viz tohle), přičemž tenhle  kousek bez ambicí mě rozhodně zabavil víc. 8/10 ()

• Velká část filmu využívá techniku zvanou „volumetrické video“, což je typ volumografie a fotogrammetrie, díky které je možné zaznamenávat trojrozměrný prostor. Uživatel se tak může v reálném čase pohybovat ve videu dle svého uvážení. (HellFire)
  • Natáčanie prebiehalo tajne počas pandémie COVID-19 v strede roku 2020 v kanadskej provincii Britská Kolumbia. (Real Tom Hardy)

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

27.02.2021

Je to už dvanáct let od doby, co do kin dorazilo akční sci-fi District 9 jihoafrického režiséra Neilla Blomkampa (Elysium, Chappie). Snímek získal velmi pozitivní reakce od kritiků i diváků, byl… (viac)