Demonik

(festivalový názov)
  • Kanada Demonic (viac)
všetky plagáty

Carly a Angela jsou dcera a matka, které spolu moc často nemluví. Když Carly kontaktují z nemocnice, kde Angela leží v kómatu a s jizvami na rukou, jen velmi neochotně přistoupí na experiment: pomocí počítačové simulace může s matkou promluvit. Tím ovšem žena probudí ďábelské síly, které jen tak zastavit nepůjde. Film Neilla Blomkampa slibuje intenzivní kombinaci duchařského hororu a napínavého sci-fi thrilleru. (Future Gate)

J*A*S*M

Slušnej fakáč do ksichtu všem, co měli očekávání dobrého filmu. Z Blomkampa je ukázkovej one-hit-wonder a asi přestává dávat smysl těšit se na jeho další díla. Demonik sice začne celkem solidně a vzbudí zvědavost, ale zhruba po půl hodině je i přes ten "originální sci-fi koncept" a "unikátní metodu natáčení" těch VR sekvencí  jasné, na čem jsme, ... a že k ničemu zajímavému se už neposuneme. Pak už je to až do konce jen střídavě nudné, trapné nebo směšné. Zvlášť zamrzí, že se Neill ani nepokusil nějak víc strašit. Je to takové mrtvolně nevzrušivé. ()

Chrustyn

Zázračný režisér Neill Blomkamp, který přinesl jeden zázrak, jeden slušný a další průměrný film se přesunul k režii krátkometrážních scifi hororů, aby se po letech vrátil s celovečerákem, který dost možná pohřbí jeho kariéru, nebo alespoň poslední naději jeho obdivovatelů. Demonic je laciný, lacině vypadající, nudný a hloupý guláš, který kombinuje několik hororových variací do jednoho celku. Je to neskutečně špatně vypadající horor, u kterého marně hledám co bych vyzdvihl. Docela mě to mrzí, protože Neill měl velice dobře našlápnuto a věřil jsem mu. ()

filmfanouch

Who the fuck is Neill Blomkamp? Tento Jihoafričan se někdy kolem roku 2006 motal kolem adaptace Halo, přičemž mu jeho režijní debut měl produkčně zajistit Peter Jackson. Halo nakonec realizováno nebylo, Jackson ovšem Blomkampa znal jako prověřeného animátora a dal mu 30 milionů dolarů na to, aby si mohl Blomkamp natočit co chtěl. A tak vznikl District 9, který Blomkampovi otevřel dveře do Hollywoodu. Blomkampovi tehdy byla predikovaná velká budoucnost, kdy ho mnozí přirovnávali k takovému Samovi Raimimu či právě Jacksonovi. Na svůj druhý film Elysium již dostal 115 milionů dolarů, do hlavní role obsadil Matta Damona a časem se motal i kolem pátého Vetřelce či nového Robocopa. Jeho třetí film Chappie už kritiky a diváky dvakrát nepotěšil a Blomkamp se od té doby věnoval tvorbě experimentálních krátkometrážních filmů. Teprve až v době pandemie Blomkamp natočil svůj čtvrtý film. A velký důvod k radosti to zrovna není.   Při vzpomínání na District 9 či Elysium musí být divákovi při sledování Demonica velmi smutno. Blomkamp má pořád talent a dokáže servírovat hned několik nápadů, jeho návrat k nízkorozpočtového filmu je ovšem ukázkou vyloženého plýtvání. Tohle je ten režisér, kterému by člověk pár let nazpátek s chutí svěřil nového Batmana, nové Star Wars či nového Vetřelce? Tohle je skutečně nový film toho talentovaného tvůrce z Jižní Afriky? Velmi smutné.   Nový Blomkamp přitom měl potenciál. Nápad s virtuální realitou zní sám o sobě zajímavě, výsledek je ovšem neuspokojivý. Ať už vzhledem oné virtuální reality či faktem, že si to celé hraje na strašně uvědomělou a chytrou podívanou. Demonic přitom nejspíš bude důležitý film, který vyšlape cestičku mnoha dalším filmům v tom, že byl realizován i díky virtuální realitě. Je přitom smutné, že tak významné postavení bude mít právě tento film. Jde přitom o prozatím o experimentální techniku, která ještě není dokonalá (a ve filmu je to poznat), přesto má tato technika rozhodně budoucnost. A za pár let se s ní budou dít velmi zajímavé věci.   Blomkamp pořád očividně talent má, tohle ovšem nebyla šťastná volba. Rozhodl se natočit v podstatě klasický horor okořeněn sci-fi prvky, vůbec se mu ovšem nedaří vybudovat pořádnou atmosféru. Sem tam se objeví skutečně zajímavý nápad, ve finále jich ovšem vlastně moc není a celkově by člověk těžko tipoval, že tohle točil zrovna Blomkamp. Jako debut začínajícího tvůrce by člověk nejspíš mohl mít nižší nároky, od prověřeného tvůrce ovšem člověk čeká tak trochu lepší věci. A i na scenáristické půdě by od Blomkampa člověk čekal trochu víc.   Blomkamp byl zajímavý v tom, že točil v podstatě akční sci-fi, které ovšem vždy měli nějaké sociální komentáře. District 9 je v podstatě film o xenofobii (Blomkamp tehdy obdržel oscarovou nominaci za scénář), Elysium též řešil politická a sociální témata a i Chappie měl nějaké zajímavé myšlenky. Demonic nemá nic. Nefunguje v něm ani snaha o nějaké rodinné drama a ani relativně fajn herci tomu všemu dvakrát nepomáhají.   Blomkamp natočil svůj zatím nejhorší film, kterému se nedá upřít to velmi pravděpodobně důležité využití virtuální reality a fakt, že to pořád není vyložená tragédie a nějaká stavidla tam jsou. Přesto je vlastně bolest ten film sledovat, když si člověk uvědomí, co za filmy jeho tvůrce točil předtím...... () (menej) (viac)

HellFire

Kdybych v kolonce režie nebylo napsáno jméno Neill Blomkamp, tak bych věřil, že tohle natočil nějaký šikovný student (i když i ten student by aspoň použil lepší filtr). Nepůsobí to vůbec profesionálně po žádné stránce (což dokazuje třeba scéna, kdy policisté odvádí matku do auta a v jednom záběru je jasně viditelný slunečný den; načež následuje střih, záběr z jiného úhlu a už prší). Takhle si představuji že dopadne snímek od filmaře, který je přinucený pracovat z domu. Blomkamp poprvé natočil něco bez svého dvorního kameramana a Sharla Copleye a vypadla z toho zbytečnost. Vůbec mě nezajímalo, co se děje. Mnohem zábavnější je recenze od kluků z RLM. ()

SOLOM.

Pár informací o tomto filmu jsem tentokrát věděl dopředu a moc se mi do toho jít nechtělo. Kombinace scifi dramatu s hororovými prvky a posedlostí by mi ještě tolik nevadila, ale o virtuální realitě si myslím svoje a odrazovalo mě i vcelku nízké hodnocení napříč internetem. Protipólem – lákadlem pro mne bylo jméno režiséra. Jméno Neilla Blomkampa jsem totiž neslyšel poprvé a už jsem měl tu čest od něj vidět jeho District 9 a někde se mi na disku válí i další dva jeho filmy. Byl jsem tedy zvědavý, jak si dokázal poradit s touto látkou, ale bohužel nakonec odcházím mírně zklamán.    Film nebo potažmo zápletka samotná nám nabídne několik zajímavých prvků (scén, nápadů), ale jako celek to v mých očích působilo poněkud ospale. Je zde řada nudnějších pasáží a ani speciální efekty nebyli žádná sláva. Dočkáme se sice i několika vcelku vydařených scén se zajímavou atmosférou a v závěru se i dost přitvrdilo, ale na téma posednutí jsem už viděl mnoho zajímavějších kousků. Snad kdyby se zkrátila celková délka a více si pohráli se samotným koncem (přišel mi dost uspěchaný), mohlo to dopadnout o něco lépe.    Co se týká hereckého obsazení, tak i zde mohlo být lepší. Hlavní hrdinka nebyla vyloženě špatná (matka moc prostoru nedostala) a zbytek byl spíše podprůměrný. Navíc celé to vatikánské komando působilo směšně a nevyužitě. Několikrát jsem se navíc přistihl, jak nervózně pokukuji po časomíře a když naběhly závěrečné titulky, musel jsem souhlasit s podprůměrným ohodnocením, které je tentokrát dost trefné. ()

• Natáčanie prebiehalo tajne počas pandémie COVID-19 v strede roku 2020 v kanadskej provincii Britská Kolumbia. (Real Tom Hardy)
  • Velká část filmu využívá techniku zvanou „volumetrické video“, což je typ volumografie a fotogrammetrie, díky které je možné zaznamenávat trojrozměrný prostor. Uživatel se tak může v reálném čase pohybovat ve videu dle svého uvážení. (HellFire)

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

27.02.2021

Je to už dvanáct let od doby, co do kin dorazilo akční sci-fi District 9 jihoafrického režiséra Neilla Blomkampa (Elysium, Chappie). Snímek získal velmi pozitivní reakce od kritiků i diváků, byl… (viac)