Stop Zemlia

• Slovensko Stop-Zemlia (viac)

Ak sa neodvážiš, nikdy sa nedozvieš. Radikálny, autentický a citlivý pohľad na znepokojujúci pocit mladosti a vnútorný pohľad na ukrajinskú mládež. Introvertná stredoškoláčka Masha sa považuje za outsidera, pokiaľ sa nezdržuje s Yanou a Seniom, ktorí zdieľajú jej nekonformný status. Zatiaľ čo sa snaží zvládnuť intenzívne obdobie pred ukončením školy, zamiluje sa a to spôsobom, ktorý ju núti vyjsť z komfortnej zóny. Debutujúca ukrajinská režisérka Kateryna Gornostai vytvorila hlboko osobný príbeh o sebaobjavovaní a trpezlivosti. (Filmtopia)

blondboss

Teenagerská weirdy pleasure, ktorá mne osobne nedávala žiaden zmysel. Snímok síce celkom realisticky a aj jemne dokumentárne vykresľuje obyčajný všedný aj nevšedný život ukrajinských teenagerov a ich klasické radosti aj starosti, ale akosi ma minula nejaká hlbšia pointa. Navyše zrežírované to bolo dosť neosobne a nudne. A keďže som sa pritom nudil, nemôžem dať lepšie ako podpriemerné hodnotenie. 40 % ()

Remedy

Neuvěřitelná observační citlivost a skvělá práce s postavami. Způsob, jakým jsou zachyceny a podány všechny vnitřní i vnější nejistoty ústředních postav, je v něčem pozoruhodně citlivý a zároveň vyspělý. Jeden z mých emočních vrcholů v letošních Varech. 80% [KVIFF 2021] ()

angel74

Film Zem je láva nabízí otevřený, upřímný a křehce poetický vhled do života ukrajinských teenagerů, kteří ještě úplně neví, co se sebou. Tápou ve svých citech a nemají jasno v tom, čemu by se chtěli v budoucnu věnovat, ale nechybí jim chuť prozkoumávat nepoznané a ponořit se do hlubší podstaty vlastní existence. (75%) ()

kolemjdouc

Nevěřícně jsem zírala na rok výroby.Ale i přesto se mi to celé líbilo.Už jen to,že učitel požívá autoritu žáků.Žáci jsou schopni rozvinout myšlenku.Klobouk dolů.Klidně plynoucí děj.A proč mě to tak zaujalo?Protože jsem si vzpoměla na českou profesorku kterou hajzlíci psychicky deptali tuším,že měli lví podíl na její smrti.Zničená psychika,kdy se jí navíc nikdo ,nezastal ,že si ničeho kolegové nevšimli i když ve třídě byl neskutečný bordel....... ()

Poleloukales

Velmi vítaný a velmi zajímavý exkurz do světa jedné z nastupujících generací, pojatý prostě, účelně a velmi autenticky. V tomto vidím největší sílu a potenciál tohoto citlivého díla. Když vidím jeho nepříliš vysoké hodnocení, nemůžu si odpustit malé a nesmělé doporučení: k takovým filmům je lépe přistupovat nikoli jako k sociálnímu dramatu, ale spíš jako k dokumentu. Příběh chybí ne proto, že dramaturg se scenáristou se ožrali v koupelně,  ale protože není podstatný. Cílem je "pouze" ponor do mikrosvěta všedního dne mladých, kteří jsou sice všude kolem, ale vůbec je neznáme. A přitom právě porozumění je klíčem k synergickému generačnímu soužití. Obrňte se trochou trpělivosti a nechte se vtáhnout do blízkého a přesto nepříliš probádaného světa. Je to poučné. ()