Pohrobek

Význačný snímek tématizující osudy brazilských otroků, kteří uprchli z otroctví a v 17. století vybudovali v odlehlé oblasti Brazílie vlastní stát. Především atmosferické, rytmické, roztančené a nesené hudební složkou, která spojuje tradiční témata brazilských černochů s vyloženě popovým aranžmá. Jednotlivé postavy jako by pouze slouží ústřední myšlence o nezdolnosti otroků, kteří budou za svoji svobodu bojovat, ať se děje, co se děje. Dílo obsahuje spoustu ideologie - naivní vykreslení života uprchlých otroků v jejich "zemi zaslíbené", ale každopádně mu nechybí spousta dynamiky a síly - ve formálním provedení i v příběhu. ()

pm

Z historického hlediska určitě poučné, ale ve výsledku jen lehce nadprůměrné vypodobení společenstva uprchlých otroků, kteří koncem sedmnáctého století vytvořili vlastní stát na severu Brazílie. Děj nepostrádá dynamiku a energii, hudební doprovod ovšem dílo převyšuje. Chvílemi mi to přišlo parodické, ta soustředěnost na rituály a barvy, což asi nebylo záměrem, v zásadě líčení některých událostí zatíženo naivitou. ()