Přesvedčení

• USA Friendly Persuasion (viac)
USA, 1956, 137 min

Kvakerská rodina Birdwellů, otec Jess (Gary Cooper), matka Eliška (Dorothy McGuire) a děti; nejstarší Josh (Anthony Perkins), Marta (Phyllis Lowe) a malý Jess (Richard Eyer) ižije v Indianě, léta páně 1862, celkem v poklidu. Až celý stát vstoupí do občanské války, ve chvíli, kdy jeho hranice překročila konfederační vojska. I když boj je zcela proti kvakerskému náboženství, Josh vstupuje do armády. Otec Jess se vydává do frontové linie syna najít a přivést domů....Film natočil William Wyler s Gary Cooperem v hlavní roli a byl nominován na šest Oscarů. (sud)

Mulosz

Charismatický Gary Cooper, mimořádně nesympatický jeho nejmenší syn (věřím, že v evropském filmu by mu nějaká ta facka přiletěla, nicméně v americké produkci by toto určitě neprošlo), děj, který se dá shrnout jednou větou, minimum akcí a pomalejší tempo snesitelné díky oku lahodící mizanscéně. V těchto pěti bodech by se dala shrnout charakteristika tohoto snímku, který byl dosud nejslabší, který jsem od W.Wylera viděl. ()

sud

Zajímavá westernová tragikomedie (film je uveden jako drama, ale moc mi to k němu nepasuje). Po třičtvrtě filmové stopáže nám odhaluje zvyky kvakerů a seznamuje nás s humornými i vážnými příhodami kvakerské rodiny Birdwellů. Ke konci přichází napětí, nějaká akce a dobrodružství. Ale jen na krátko. Závěr filmu se nese opět v duchu prvních dvou třetin. Herecké obsazení je skvělé, Gary Cooper je jak jinak než výborný a herecké umění nám ukázal i mladý Anthony Perkins, který byl za svůj výkon nominován na Oscara. Režie Williama Wylera je skvělá, ale zde si velký režisér pumpoval svaly na "Velkou zemi". ()

Mariin

Atypický western, či spíše lehce rozjíždějící se drama o otázce oprávněnosti použití násilí z křesťanského hlediska. Děj z období občanské války v USA v komunitě protestantské denominace kvakerů, pro něž bylo typické odmítání služby se zbraní. Film slavného americko-židovského režiséra je natočen profesionálně umělecky a obsazen výbornými herci, přesto však jsem jej sledoval spíše jako jakýsi dokument, či etnografickou rekonstrukci, právě života kvakerů, jejich bohoslužby, jejich zvyků aj. A to bylo velmi zajímavé... ()

Flego

Zromantizovaná rodinná dráma z občianskej vojny sa zameriava predovšetkým na zvyky kvakerskej rodiny. Sú prinášané vtipným spôsobom a je len otázkou času, kedy príde k dramatickému zvratu. V tomto je najväčšia slabina inak výborne natočeného snímku, že sa dej príbehu nechce pohnúť z miesta a trvá príliš dlho, než sa začne niečo diať. ()

kinderman

Nebýt nesrovnalosti v chronologii, dalo by se to chápat jako volné pokračování westernu V pravé poledne. V něm si šerif hraný Garym Cooperem vzal kvakerku, zde už fungují jako spořádaná kvakerská rodina se třemi dětmi, a manželka dokonce zastává duchovní úřad. Dost legrace, Wyler byl mistr dlouhých filmů s pomalejším tempem, které ovšem nenudí, protože všechno je v nich správně (scénář, obsazení, vizuální stránka i pevné režijní vedení). Navíc jsou to filmy s myšlenkou. ()

Martin741

Western, ktory ma len minimum akcie a ma neskutocne pomale tempo ...... kulisy su len take priemerne, skoda tych dialogov, nijak ma neoslovili ...... pod westernom si predstavim stada dobytka, bizonov, prestrelky, vybuchy ....... taketo westerny idu jaxi mimo mna . 60 % ()

danecek24

14. Zlatý Glóbus za rok 1956 - cena (1) - *Objev roku (herec) - Anthony Perkins + nominace (3) - Nejlepší herec (drama) - Gary Cooper, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Marjorie Main, Nejlepší film (podporující porozumění) - William Wyler ()

majo25

Pravdupovediac, ešte som nevidel film z prostredia Kvakerov, o ktorých viem viacmenej iba to, že sú podobní Amišom. Tu je ich podanie v dosť odľahčenej podobe, až to - nielen miestami - pripomína komédiu. Napriek tomu aj dráma dostáva priestor, možno viac v podobe zvažovania hodnôt každého jedinca a potom samozrejme, vplyvom strachu z občianskej vojny. Komediálne scény zasa vedia pobaviť. Cooper je výborný v oboch polohách. Ale ani mladý "psycháč" Perkins vyslovene nesklamal. Čo sa týka hrôz vojen, ak by bol film točený o nejakých 20 rokov neskôr, tak by scéna stretu vojska s dvoma ženami na osamelom statku dopadla asi o ohromný kus nepriaznivejšie. Wyler nesklamal, ale na 4 * som už musel prižmúriť jedno očko, predsalen, pretiahnutá stopáž robí filmu medvediu službu a aj komických scén bolo na drámu trochu veľa. Aby som nezabudol, patrilo by sa napísať na záver, že žiadnej husi nebolo vo filme ublížené...aj keď by to nebolo na škodu. ()

Carthorias

LFŠ 2019, film 5: Film vypadá jako by ho točil Ned Flanders. Rodinka Kvakerů (náboženské sekty) absolvuje spoustu "dobrodružství", přičemž nejdramatičtější z nich je koupě klavíru. To celé v naprosto přepálené stopáži. Naštěstí je ve filmu docela dost dobrých gagů, díky kterým se to dá doklepat až do konce. Téma války Severu proti Jihu je do děje montováno jako druhá dějová linie, ale bohužel je zde zpracováno spíš jako sousedské nedorozumění, které všechny důležité postavy (včetně husy), přečkají bez újmy. ()

Adiemus

Přes velmi dobré výkony Garyho Coopera, Dorothy McGuire i Anthonyho Perkinse nemůžu dát víc než průměr. Zajímavý námět pohřbily strojené dialogy (nevím, nakolik se na tom podepsal dabing) a příšerná hudba. A propos, tohle podle definice z wikipedie vůbec není western; navíc se odehrává v Indianě. Snad se o to zasloužil Gary Cooper. ()

kavralajka

Moooc dlouhé! Kdyby se na stopáži ubrala hodina, tak to na příběhu ani nepůjde poznat. Spíš by to film příjemně osvěžilo😉 LFŠ2019 ()