Fabian - Príbeh moralistu

• Česko Fabian - Příběh moralisty (viac)

Berlín, 1931. Milieu podnájmov a podsvetia, verejných domov a ateliérov umelcov, nacisti na uliiciach kričia nadávky a Babelsberg sníva o produkcii "psychologického filmu". Život sa rúti, spoločnosť kvasí a rozkladá sa. Jakob Fabian má doktorát z germanistiky a kým ešte dostáva prácu, píše cez deň reklamné texty. V noci navštevuje s Stephanom Labudom obskúrne podniky v meste. Zatiaľ čo jeho priateľ - ktorý sa neskôr prizná, že "v témach života a profesie" zlyhal - je v otázkach komunizmu a sexu pohotový, Fabian zostáva triezvy a odťažitý. V skutočnosti síce neverí vo “víťazstvo slušnosti”, no čaká naň. Láska ku Kornélii je to jediné, čo ho prinúti spochybniť svoj ironický fatalizmus. To ona sa stáva lúčom nádeje v jeho rozpadajúcej sa existencii. Pre režiséra Dominika Grafa sa napriek všetkým paralelám s dnešným zlomyseľným svetom stalo výzvou vyviesť z tieňa smutného Fabiana, autobiografickú postavu z rovnomennej predlohy Ericha Kästnera, románu, ktorý sa považuje za jeden z najvýznamnejších diel z obdobia Weimarskej republiky. Režisér ho zvládol brilantne. Jeho štýl je jemne vypointovaný, chladnokrvne rázny a zároveň ticho melancholický. Film ako otáčajúca sa diskotéková guľa postupne odhaľuje súvislosti medzi sexuálnym stykom a prázdnou chladničkou a predkladá obraz rozpadu sna o šťastí. (Film Europe)

BoredSeal

Filmová adaptace nedětského románu Ericha Kästnera z období Weimaru přitahuje zejména díky Kästnerově roli v období třetí říše a podobnostem v životě hlavní postavy a samotného spisovatele. Bohužel rozehrává téměř obyčejný příběh lásky a přátelství v obvyklých kulisách Výmarské republiky, i když se snaží (spíš ze začátku) přistupovat k nižšímu rozpočtu viditelnému hlavně ve výpravě punkově, postupně filmu i přes dobré obsazení dochází šťáva a schopnost zaujmout, pomalu chcípá a čím víc se protahuje stopáž na předvádění zjevného, hodnocení se pomalu snižuje. Filmu se nedaří způsobit dobovou iluzi, kterou známe třeba ze seriálu Babylon Berlin, zejména to bolí u scén z nočního nebo společenského života a když vypráví něco bez otisku doby, zoufale nudí. ()

Angelopul

Podle traileru jsem si myslel že jdu na konzervativní film, ne nepodobný zpracováním např. Babylonu Berlín. Jenže chyba lávky, film je vše jen ne konzervativní. V záplavě expresivních obrazů a výjevů z dekadentního Berlína a života hlavních protagonistů je velmi pracné sledovat příběh, který je neveselý a stejně jako v době, ve které se odehrává, je ve vzduchu předzvěst něčeho velmi chmurného. A ačkoliv je umělecké zpracování filmu zajímavé, po nějaké době to začne být únavné. Film v tuto chvíli trochu zpomalí a začne vyprávět příběh trochu konzervativněji, což znamená, že se frekvence ostrých švenků, rozklepané ruční kamery a agresivního střihu na pomezí videoartu trochu omezí. Chápu také, že se tvůrci snažili nezpronevěřit se knižní předloze a do filmu obsáhnout celý příběh, vydržet ale sledovat takto divoce zpracovaný snímek téměř tři hodiny, to už musíte být velký fanda německé kultury. Přesto si myslím, že vystříhat z filmu tak cca hodinu a učinit ho o fous víc diváckým, mohl by to být vlastně docela dobrý film. Co se mi však opravdu nelíbilo jsou prostřihy dobových záběrů, chápu proč to tvůrci dělají, rozbíjí to však homogenitu filmu a mě to zážitek spíše kazí. ()

Arsenal83

Mne tri hodiny nevadili. Naopak, urobil by som z toho kľudne seriál. Film je verný predlohe, ktorá má silné autobiografické prvky, a tak je výborným svedectvom o dobe Weimarskej republiky. O tom, že nemorálnosť a dekadencia, bordely, pijatika, drogy, to všetko ovládalo nemeckú slobodnú spoločnosť. To je vtedy keď si slobodu mýlime so svojvôľou. Nečudo, kto sa potom na troskách Weimaru potom dostal k moci. Okrem ponorením sa do histórie ide z veľkej časti o film pochmúrne romantický na pozadí tej nehostinnej dejinnej reality, ktorá síce mala priniesť tú skvelú slobodu, ale bolo to za cenu úpadku v hodnotách. Čo vôbec nie je istota šťastia. Film ale určite nie je pre každého, nemá úplne mainstreamový štýl. ()

blondboss

Tento film je len ťažko hodnotiteľný a veľkú mieru tu odráža hlavne subjektívny pohľad. Z môjho pohľadu najmä už ten začiatok bol zbytočne chaotický a až časom sa to upravilo do normálnosti. Samozrejme tu treba brať do úvahy, že je to prudko alternatívny film, ktorý prináša unikátny pohľad na predvojnové obdobie Nemecka a predpokladám, že hodnoverne sa drží predlohy, ktorú som ale nečítal, takže mi je to ťažko posúdiť. Vo filme sa toho udeje mnoho a v zásade tie tri hodiny celkom rýchlo ubehnú, ale napriek tomu tá stopáž mi príde ozaj prestrelená a časom sa v tom divák môže stratiť. Za mňa to nie je na štyri hviezdy, ale určite zaujímavý snímok, ktorý môže výraznejšie zaujať práve alternatívneho diváka. 60 % ()

angel74

Nejdřív jsem si musela trochu zvyknout na poněkud specifický styl, jakým byl film natočen. Jakmile jsem se však ponořila do příběhu, zcela mě pohltil. Tři hodiny utekly jako voda, která odnesla jeden lidský život v plném rozpuku. +++ „Pokud bude systém nastavený rozumně, lidé se mu přizpůsobí.” - „Jsem rád, že zase můžeš svobodně a nevázaně uskutečňovat politické plány, ale nezlob se na mě, nevěřím, že se rozum a moc někdy sezdají.” - „Když se moc použije v zájmu lidí, tak ano.” - „Ale k čemu je ten tvůj božský systém, dokud je člověk svině? Ti rozumní se k moci nedostanou a ti spravedliví už vůbec ne.” +++ Těžká doba příliš nepřeje spokojenému životu, natožpak romantické lásce. Proklestit si vlastní cestu panoptikem pochybných existencí není zrovna snadné. Ba co víc, někdy je to zhola nemožné. (80%) ()

• Film sa natáčal v Berlíne, Görlitzi, Bautzene a Drážďanoch (Nemecko). Obdobie natáčania trvalo od 30. júla do 13. septembra 2019. (Arsenal83)
  • Film a pôvodná kniha zdieľajú mnohé autobiografické momenty zo života spisovateľa románu Ericha Kästnera, najmä skutočnosť, že obaja, Kästner aj Fabian, sa narodili v Drážďanoch, pracovali ako reklamný spisovateľ v Berlíne, obaja boli pacifisti a mali slabosť pre mladé herečky. (Arsenal83)