Smolný pich aneb Pitomý porno

• Česko Smolný pich aneb Pitomý porno (viac)

Video sa stáva virálnym. Je na ňom vidieť sex medzi mužom a ženou v rúškach. Žena je napriek maskovaniu identifikovaná. Škoda len, že je učiteľka a mala byť vzorom. A to navyše v (postsocialistickej, ale v konečnom dôsledku akejkoľvek) spoločnosti, ktorá sa čoskoro stratí v zdanlivo zjednocujúcom blahosklonnom nadhľade diskurzu sociálnych sietí, pseudo-politickom vševedení, pokryteckom šovinizme a groteskných konšpiračných teóriách. Každý má svoj názor. Z diskusie sa stal tribunál - o konsenzuálnom sexe, pornografii a ďalších. (Filmtopia)

m.a.t.o.

„Minulý rok sme tu mali učňa.“ – „Toho paka?“ – „Áno, dostal za úlohu vyrobiť stuhu na veniec s nápisom 'Odpočívaj v pokoji' na oboch stranách. A on na ňu napísal 'Odpočívaj v pokoji na oboch stranách'.“ WTF? Prvú polhodinu obdivujeme "krásy" Bukurešti, pričom sa stretneme so zopár miestnymi idiotmi. Druhú polhodinu nám režisér púšťa akýsi dokumentárny exkurz do rumunskej minulosti (to bolo akože už úplne wtf). No a v záverečnej polhodine sledujeme nepodarenú variáciu na Dvanásť rozhnevaných mužov. Ak bol zámer filmu kritika dnešnej spoločnosti, tak nevyšiel. Ale ak bol zámer filmu poukázať nato, že v Rumunsku sa to len tak hemží debilmi, hulvátmi, rasistami a anitsemitami (čo si osobne nemyslím), tak potom splnil svoj účel na 100 %. Bohužiaľ moje hodnotenie bude o niečo nižšie. 10 % ()

Zagros

Název, dobrý námět a lákavý trailer, to jsou tři největší plusy filmu Smolný pich. Jinak budu brblat, že to nebylo nic moc. Čekal jsem spíš typický artový kousek, který nebude pro mainstreamového diváka. V tom jsem se trefil. Bohužel patří i v této „kategorii“ k těm méně povedeným. Co se mi nelíbilo? Například jeho rozseknutí na tři téměř nesouvisející části. První nudná část, kdy kamera jen sleduje hlavní hrdinku a jakoby mimochodem nám ukazuje neutěšené obrázky rumunského města. Jako nápad to úplně neodsuzuji, ale sledovat podobné filmové cvičení přes půl hodiny bylo o výdrži. To jsem navíc netušil, jak bude zpracovaná druhá pasáž. Tady šlo o koláž studentských cvičení na téma, co všechno je v Rumunsku špatně. Zadání asi bylo: délka půl minuty, co se vám nelíbí na rumunské historii, musí to být netradiční a ideálně šokující. Pro mě to byla nuda hraničící s odpadem. Poslední část byla nejzajímavější. Vcelku slušný mix postav dával vzhledem k dobrému námětu prostor pro skvělé dialogy. Opět bohužel… prostor byl z větší části nevyužitý. Navíc to ani filmařsky občas nedávalo smysl a některé věci tam byly nacpané na sílu. Generál jí banán u sledování porna? Opravdu je nutné se snížit i k tak trapným detailům a nápodobám? Lidi se nahlas hádají a najednou v klidu čte týpek nějaké sociologické pojednání a je ticho a všichni poslouchají? Ne, Smolných pich nebyl dobrý film a za sebe jej nedoporučuji ani artovým fanouškům. Slabé dvě hvězdy, kdy to zachraňuje třetí část. Kritiku společnosti jde natočit mnohem poutavěji a lákání na šokující porno je laciné. ()

HarryBlock

Nie je to dokonalé, ale má to toľko geniálnych momentov, že človek sa nakoniec neubráni nadšeniu. Satira demaskujúca pokrytectvo rodičov, ktorí vlastnú perverziu skrývajú za zodpovednosť chrániť morálny vývin svojho dieťaťa. Piatu hviezdu dávam za ten nečakaný koniec. ()

kolemjdouc

Řešilo se porno ale spíš se mělo řešit kdo prezentoval soukromí učitelky na internetu.Co si kdo dělá za dveřmi svého soukromí je jeho věc.Připomnělo mi to záběry jednoho známého člověka u nás když se ho potřebovali politicky zbavit a překřížit mu cestu do Vatikánu.Zveřejnili soukromí pořízené z nějakého asi dronu .....A ti kdo tak vehementně odsuzovali učitelku měli asi sami máslo na hlavě..Tak to totiž v drtivé většině bývá.Naše houno nesmrdí! Prostě internet je nebezpečný a manipulativní. ()

b.dragonfly

3 minuty pichu a pak hodina nudy. Nemůžu říct, že bych se chvilkama poťouchle neusmívala, ale osobně mně to nijak neohromilo. Závěrečná pasáž, kdy je učitelka lynčovaná rodiči na třídní schůzce, se mi asi líbila nejvíc - to byla klasická ukázka pokrytectví a předsudků celé společnosti, a to nejen v Rumunsku. Vtipné je, na co všechno dětičky tajně koukají, ale když se jedná o učitele, tak je to naprosto nepřípustné. Položme si otázku.. To si jako vážně všichni myslí, že my učitelky nešukáme? --- ()

zelvicka.

Hooodně festivalový film. Porno - product placement (ještě si myslím že neplacený) - příběh - vtipy - 12 rozzlobených mužů. Jestli proti ničemu z toho nic nemáte, tak je to film pro vás. ()

Renfield

Pitomý porno v prologu a následné zúčtování s národem (národy) a covidem, ve třech kapitolách. V té první kamera pronásleduje hlavní hrdinku v ulicích Bukureště, aby vždy ke konci záběru svůj pohled zaměřila na něco úplně jiného, pro příběh nedůležitého... alespoň se to tak může zprvu zdát. Často jsou to zničené domy, hyzdící reklamy, auta (ta doslova promlouvají) a s těmi související lidé, zkrátka život ve velkoměstě. Právě o ten jde v této kapitole především. Druhá kapitola, jiný film, režisérovo hlavní zúčtování. Z větší části zajímavé, přesto velmi dlouhé a hlavní dění docela rušící, takové "pásmo reklam". Třetí a nejsilnější kapitola, zúčtování s učitelkou, případně rodiči, ve třech závěrech. Výborná konverzačka, která ještě podtrhuje to, co je už nějakou dobu jasné, o žádné pitomé porno tu vlastně vůbec nejde. Panoptikum pokrytectví, jemuž ten třetí závěr sluší snad nejvíce. 65% ()

bobstock

Pro satiricky-neortodoxní diváky smýšlející o lidské vině a stráveném čase na této planetě. Rumunská zvláštnost rozdělena na tři části, kde se po živém pornu podíváme procházkou po špinavých ulicích Bukurešti včetně špatně vysraných obyvatel. V další trocha trefné filozofie nejen o rumunské podstatě. A konečně poslední soud o pokryteckém lynčování učitelského kolegy, který jim to se vším udělátkem vrátí. :)  ´´Co je budoucnost? 99% vyhynulých druhů.´´  65% ()

tomashrabek

Rozpadnutý film. Skôr než ako zaujímavú hru s formou vnímam rozdelenie na tri odlišné segmenty ako výraz kreatívneho zúfalstva. Prvá časť je svojou dĺžkou a vyprázdnenosťou takmer neupozerateľná a pokusy identifikovať ju ako kritiku vulgárnosti verejného priestoru mi prídu prestrelené – navyše by k takejto expozícii stačilo minút 5, nie 40. Druhá časť je povinným teoretickým základom pre ľudí neznalých rumunského kontextu, ale opäť – filmová reč ponúka desiatky iných spôsobov, ako diváka oboznámiť so všetkými potrebnými faktami organickejším spôsobom. No a napokon tretia, nosná časť, je tá, ktorá mala byť jadrom filmu, ale je len jeho nepodareným vyústením. Na rozdiel od konverzačných drám/komédií francúzskeho strihu tu nepozorujeme snahu o preklenutie priepastí medzi jednotlivými časťami spoločnosti, nevidíme žiaden pokus o pochopenie druhého. Ide len o karikatúru a výsmech, presviedčanie presvedčených, ktoré si ako jednohubku vychutnajú ľudia naladení na svetonázor autorov, ale nepomôže prekonaniu predsudkov u všetkých ostatných. Čo je, samozrejme, legitímny prístup, ale mne osobne príde nesympatický a v niektorých ohľadoch aj škodlivý. Som rád, že aj v takýchto ťažkých podmienkach sa v Rumunsku točia odvážne experimentálne filmy, ale prísľub propozície pre mňa ostáva nenaplnený a prepálená stopáž odradí veľkú časť divákov pred poslednou kapitolou, ktorá ako jediná má čo ponúknuť. ()

rotel odpad!

Prvá časť - potulky po schátralom meste (asi Bukurešť), som mal dojem, že kameraman občas zaspal. Druhá časť - bez ladu a skladu. Tretia, neviem, no mne to nesadlo. Tak aj hodnotenie je veľmi slabé. Záver - trikrát, ale ani jeden ma neoslovil. V pamäti ostane asi len úvodná trojminútovka (ala Pornhub) ()

VictorMartel

Tenhle film má svou hlavu. A je to hlava přemýšlivá, důsledná a schopná překládat lidskou morální bídu do neotřelé formy komiky. Je to hlava Voltaireova, kterou měl u nás v Evropě už Kusturica. Judeho spoluobčané jistě nežijí v nejlepším z možných Rumunsek. Ne, stejně jako dnešní Česko, je to Rumunsko zatížené pokrytci, kteří si hýčkají skrznaskrz ubohé nároky na to, co je „nejlepší“. Alibismus kreténských rodičů vybavujících své děti online elektronikou a pak si naříkajících nad tím, kam cesty internetu vedou? Korupce? Segregace? Levným hazardem zdecimované obyvatelstvo? Žárlení na cizí krásu maskující se do kategorií důstojnosti? Tisíciletým strašením analfabetů napakovaná církev, ohledy k dávno přežitým institucím a zprofanovaným normám? Ustavičné narážení do eminentních příživníků, sráčů a všech těch mocensko-byrokratických anachronismů? Jak bych asi mohl všechny tyto a další momenty pochopit, kdyby jimi nebylo zaneřáděno to exotické místo, které prý máme nazývat vlastí? ()

Chřástal

Film začíná zostra jako regulérní domácí péčko, aby vyvrcholením Smolného pichu byla třídní schůzka. Vrchol pak Radu Jude rafinovaně oddaluje pochůzkami po zarouškované Bukurešti s líně zevlující kamerou, a nato ještě nasadí trochu toho sado-maso svou koláží z aforismů, filosofických citátů a statistických údajů. Chození po městě zřejmě ukazuje každodenní porušování pravidel (hygienických opatření, silničního provozu, slušnosti), vulgaritu a sebestřednost a taky na jednu stranu nezájem o veřejný prostor (omšelá prostranství, opadávající budovy) a na druhou stranu masáž imagologie v podobě všemožných reklam. Třídní schůzka je opravdu něco – přehazování odpovědnosti, hulvátství, přetvářka (výborně využité proticovidové roušky jako leckdy groteskní masky), blbost i obyčejná trapnost. ()

Jurkodak1

Moje hodnocení je asi jen prozatimní, neboť jsem ovlivněn štěstím z toho, že jsem se po půlroce pandemického lockdownu dostal do kina. Nacházím v tomto filmu některé nedostatky či tvůrčí záměry, které mi nesedly, a to: nekonečné chození po Bukurešti v 1. části filmu a celá 2. čast, která je tedy alespoň většinou vtipná (ale moralizující, což poslední dobou ve filmech nemám rád). 3. část je skvělá, vystihuje to charaktery, které vypluly (ve všech západních kulturách) během pandemie, a čecháčkovství oné dámy z Česka by se dalo krájet. "English please, we don't speak Czech" "Oh, sorry, jů nou, Karel Gott and Václav Havel...". Velice oceňuji zaznamenání pandemické doby, v budoucnu to snad nostalgičtí diváci a historici ocení. ()

otovickypatriot

Je to jako rána pěstí, kterou člověk dostane při otevření internetové diskuse na libovolné žhavé téma. Ta míra bezohlednosti a nedostatku pochopení děsí. Jasně, je to místy schválně over the top a hezky to exploatuje. Vlastně kdybych chtěl být zlý, Jude tu působí jako dejepisář/historik, kterýmu přeteče kýbl a začne se bezuzdně trefovat do jednak dávných křivd jako v Barbarech, jednak do stavu zoufale zmatené společnosti dneška, která se čím dál víc utápí ve vulgaritě a vlastní nekompetenci. Je to nádherně jízlivý, až morbidní film, který je intelektuální, ale v žádném případě suchopárný a didaktický. Jude prostě jede a baví mě. (Už podruhé) ()

Bozvav odpad!

Moralistická hříčka, která má ovšem velmi nudnou, nestravitelnou podobu. Byť chápu, jaký kontrast zamýšleli tvůrci vytvořit, ale to se jim rozhodně nepovedlo. Zhlédnutí bylo mučením.  Jako sociálně vztahová studie s morálním přesahem, dobré akorát tak pro puberťáky. Jako drama naprosto nefunkčí a jako komedie, nevtipné a rozpaky budící. Škoda toho námětu. ()

Majkak

Radu Jude povedeně buduje kontrasty, byť někdy balancuje na hranici přílišné doslovnosti. Zřejmě frustraci z rumunské reality, kde se nejspíš ženy více setkávají s oplzlými narážkami na veřejnosti a šíleného pohoršení z amatérského porna dostupného na stránkách pro dospělé. Pro rodiče není problémem to, jak se děti dostaly k porno snímkům, to je asi normální, všichni bychom to chtěli vidět, průšvih je, že tam viděly učitelku. Zajímavě zdokumentovaná část týkající se místních reálií. Nejlepší je asi zdánlivě nejnudnější část, učitelka cestou na třídní schůzi. Všední život myšky v nudném kostýmku, po které pokřikují chlapi na ulicích, a která se doma odvazuje při radovánkách s manželem. Přitom patří k učitelům se skvělými výsledky, což ale pro část rodičů není tak podstatné. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD