Mark vedie tím pracovníkov, ktorí si nechali chirurgicky oddeliť spomienky na pracovný a osobný život. Keď sa však mimo práce objaví tajomný kolega, začne sa ich cesta za objavením pravdy o svojej práci. (Apple TV+)

TheEvilTwin

Od Severance jsem podle ohlasů čekal naprosto fantastickou scifi bombu, která ještě neměla obdoby, ale za mě se zas tak převratný zázrak nekoná a ačkoliv jsem si seriál celkem užil, mé očekávání byly vyšší. První dva díly jsou excelentní, svým hlavním tématem, budovanou atmosférou, postavami i vývojem děje diváka dost šikovně namotají a stejně tak poslední dva díly jsou nabité zvraty, dějem, u kterého nabíhá husí kůže a zastavuje se dech, i solidním cliffhangerem do další série. Trochu problém mám však s pěti díly mezi začátkem a koncem.  Nemůžu říct, že by byly vyloženě špatné, ale tak nějak než abych se těšil na každý další díl, tak jsem seriálem spíše proplouval a jen netrpělivě čekal, kdy konečně nám tvůrci začnou odhalovat děsivou pravdu a vůdčího mistra loutkaře - a ono to ne a ne všech pět dílů přijít. V konečném důsledku to pak působí místy dost natahovaně a ne až tak šokujícně a zajímavě, jak bychom všichni doufali, no naštěstí byl seriál v posledním dvoudíle zachráněn od zkázy a i přesto, že můžou výše zmíněné výtky působit negativním dojmem, jsem se Severance ve výsledku spokojen. Originalita, sociální a filozofický přesah a tvůrčí kvalita i peníze ze seriálu doslova tryskají, a tak jednoduše není nouze o pořádnou dávku dobré filmařiny, a to je už samo o sobě jeden obrovský plus. ()

Malarkey

Zajímavý námět trošičku sráží nevýraznost a patolízalství hlavních postav. Naštěstí tu ale jsou John Turturro a Christopher Walken, kteří to svými dialogy občas příjemně rozčísnou. Až tak moc, že okamžitě rozlišíte povedené momenty od těch méně výrazných, kterých v celkovém kontextu děje je jednoznačně víc. Nějak jsem se nedokázal rozhodnout, zdali chci pokračovat s každou další epizodou, až jsem nakonec došel na konec první série. Nejsem si ale jist, že budu pokračovat s druhou. Má to nicméně obrovský potenciál, který by se mohl zvrhnout v něco, co způsobí, že se v seriálu konečně začne něco dít. První série mě ale svým minimalismem o tom zatím úplně nepřesvědčila. ()

Radek99

Originální seriálová korporátní dystopie vizuálně velmi zajímavě pojatá - zaměstnanci korporátu coby laboratorní myši v labyrintu...korporát substituující moderní formu otroctví... Dílo výrazně komorní, až minimalistické, s úspornou výpravou, rozdělené na dvě vizuálně odlišená pásma - pásmo zaměstnání charakterizované studeným umělým světlem a jakousi korporátní estetikou a designem s prostředím až sterilním a pásmo civilní charakterizované nedostatkem světla, odehrávající se většinou za šera v přítmí... Jak už jsem psal dříve u jeho předchozích režijních projektů - Ben Stiller je mnohem lepší režisér než herec a osobně bych ho v budoucnu raději viděl už jen na režisérské stoličce než před kamerou...Odloučení sice není takový seriálový masterpiece jako Stillerovo předchozí Útěk z vězení v Dannemoře, ale i tak jde o seriál vysoko čnějící nad běžnou seriálovou produkcí... ()

Algernons

Ukázkový příklad toho, jak se dělá pořádný seriál! Silná unikátní premisa, která je promyšlená, skvěle rozpracovaná a postupně probádaná na dřeň. To hlavní, co pozvedává tento dystopický korporátní svět, je provedení naprosto všeho. Vynikající scénář, který má perfektně napsané postavy zpracovávající tuto situaci po svém. Pozvednuté vynikajícími a jemnými hereckými výkony, které nepůsobí nuceně, ale přirozeně. Úžasné a systematické postupné odkrývání všech informací a střípku, ať už mají navnadit a nebo naopak nabídnout odpovědi. To jak nám dávkují jednotlivé informace, je tak moc skvěle promyšlené, vždy se vše dozvíte tak akorát včas, aby to tvořilo napětí a nebo změnilo vyznění scén. To vše odehrávající se v dokonalých setech korporátů a jeho okolí. Naprosto  miluji režii jednotlivých epizod a bez přeháněný považuji KAŽDÝ záběr seriálu za perfektní a dokonalý. To vše už jen dokresluje paleta barev a soundtrack. Jeden z nejzáživnějších a nejpoutavějších seriálových zážitků posledních let, který vás donutí prahnout po odpovědích, zamilovat si postavy a prožívat s nimi každý zlom. Finále první série bylo nonstop napětí v jehož vyvrcholení mi málem puklo srdce. Četl jsem u jednotlivých epizod stížnost, na pomalé odkrývání záhady, ale osobně mi přijde, že je to více o těch postavách a o tom jak odloučení prožívají, než o záhadě samotné, ale věřím, že se nakonec dočkáme uspokojivých odpovědí. Tak silnou víru v Severence mám! Zatím 10/10. ()

Fr

„PROČ MY TADY DOLE DĚLÁME V NAPROSTÝ NEVĚDOMOSTI? PROČ NÁM NEŘEKNOU, PROČ JE NAŠE PRÁCE TAJNÁ?“…  Markova (a těch ostatních taky) práce je tak tajná, že musel podstoupit odloučení… Kurva… trochu nuda (obojí - ta práce i seroš). Postupně (a pomalu) odhalujou principy odloučení a jistou záhadu. Taky asi máme zírat, že korporátní organizace budoucnosti (?) vykazuje známky stalinismu. Je to všechno o pár lidech, takže by se mělo něco dít, aby to nestálo za hovno. A vono – no jak kdy. Přemejšlení a snahy těch „vypnutejch“ je zdlouhavý a Markův osobní život to moc nevylepšuje. A když to začne bejt kurva zajímavý…. tak to skončí! Ty vole, já nevím…   /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Nevěřím v osobní morální zodpovědnost. 2.) V práci jsem za vola.  ///  Thx za titule „Růžena Svobodová“.                 PŘÍBĚH  ***  HUMOR  ne  AKCE  ne  NAPĚTÍ  * ()

emma53

Nevím ani proč jsem si Severence pořizovala, protože žánr sci fi je mi celkem vzdálený, ale faktem je, že mě svým způsobem fascinoval. Pouze asi tři díly jsem tak trochu prostepovala, ale jinak jsem jela jeden díl za druhým a čekala jsem, kdy se to konečně posune do trochu větší akce, víc odhalí celý vnitřní systém, potažmo i venkovní a přestože se tak až moc nestalo, bylo to zkrátka vtahující. Celá hlavní čtyřka hrála suprově, ale kdo byl naprosto dokonalý, tak musím vyzdvihnout Patricii. Tu jsem fakt nesnášela hned zkraje a vydrželo mně to hodně dlouho. Ona se do takových rolí přímo pokládá, když vezmu v úvahu třeba seriál Odhalení, kde byla taktéž na odstřel. A Johna Turturra mám ráda a i tady dokázal, že zkrátka umí. Celkově toho tedy vůbec nelituji a jsem zvědavá jestli se z toho vyvrbí druhá série, protože všechny ingredience tomu nasvědčují. ()

choze

Skvělá mysteriózní korporátní kafkárna, která beze spěchu odhaluje svůj svět a místo vysvětlování o co tam jde, se nám dostává dalších zvratů. Někoho to tak bude nudit, mou pozornost to udrželo i tak. Vedle slibného námětu nabízí i kvalitní vizuál, atmosféru a casting. Patricia Arquette je výborná záporačka. Celé by to mohla být novodobá mysteriózně-hororová klasika, ale do té tomu zatím něco chybí. ()

JitkaCardova

Dlouho to nevypadá a to pomalé tempo, vatovitost a vzrůstající počet nevysvětlených drobných logických rozporů začnou být odrazující, ale po propadu do největší skepse (cca 6. díl) to rázem začne nabírat rafinované obrátky a spět k velice výživnému finále. Zdaleka ne všechny diskrepance se tím uspokojivě vysvětlí, což mi od tvůrců připadá jako neférové usnadnění práce, a mám první sérii velice za zlé, že graduje a končí pouhým twistem v rozjetém příběhu, který bude v druhé sérii prostě dál pokračovat, spět k finále. Nevidím pak jiný důvod pro dělení seriálu do sérií než umělé namotávání diváka, klamavou práci s očekáváním. Jinak zůstávám zvědavá, jestli se to obhájí. *~ ()

liskam

Nebudu nic prozrazovat, NEBUDU! Realita je ale taková, že nic podobného jsem ještě neviděl! A to jsem toho už vyděl docela dost. Pecka. 94% Ps: Za mě naprosto bravůrní herecký výkony v podstatě od všech! ()

boshke

Ch a Ch. Chození a chodby... Typický, moderní, táhlý seriál. Premisa bombastická, která logicky navnadí. Na začátku nevíme nic (říkáme s Járou Cimrmanem). Velice, VELICE pomalu se nám premisa odhaluje. Asi tak 1,5% za epizodu... Takže je divák navnazen a sleduje další a další chodby a další a další chození. 3%. Pak další a další chodby a další a další chození. 4,5%. Další a další chodby a další a další chození. 6%... Na konci série ví více méně pořád to samé prd jako na začátku, ale "stay tuned for the second series". Ne, děkuji... 60% ()

Chrustyn

Kritika korporátu, společnosti jako takové nebo pohled na ztracené duše pracujících "dělníků" v korporátních společnostech. Na oko zajímavé a ze začátku vtahující. Jako celek ale neskutečně utahané a nudné a další z příkladů, kdy by osekání na celovečerní stopáž, jedině prospělo. ()

anais

Promyšlené, napínavé, vtipné, dojemné... skvělá hudba, vynikající herci... Nápad - jednoduchý, originální. Po dlouhé době jsem měl pocit, že se nedívám jen na další seriálový recyklát. Severance je pro mě překvapaním roku, a jen doufám že to tvůrci nebudou natahovat do nekonečna. Byla by to strašná škoda. ()

BoPo

Odloučení je ten typ seriálu, kde dostanete jednu odpoveď a hneď sa objavia tri nové otázky. Zároveň seriál, v ktorom si musíte pracne hladať pointu toho, prečo Vás vlastne baví sa na to pozerať. Po dlhej dobe zasa raz úvodná znelka, ktorá zaujala. Človek v nej rád hľadá skryté indície. Celkom dlho som si zvykal na ústredného hrdinu. Pôsobí, ako keby ste AI zadali otázku: Ako by vyzeral Tom Cruise, keby nebol fešák? Ďalej čítať, len ak ste videli kompletnú prvú sériu. SPOILER: Bavili ma ksichtové „výmeny“ v rámci výťahu. Čím viac dielov vidíte, tým viac je Vám jasné, že cieľom seriálu nie je na Vás vybafnúť šokujúce tajomstvo. On len tajomný spôsobom servíruje vizuálne skvelo stvárnenú, výborne zahranú a do dôležitých detailov premyslenú satiru na prácu v korporáte (nezmyselné pracovné oddelenia, bizarné interné smernice,...). Seriál Vás čoraz výraznejšie núti premýšľať o dôsledkoch odlúčenia. Jeden žije na úkor druhé. Robí z neho otroka, ale pritom zotročuje seba samého. Otrok neustále myslí na svojho šéfa, chce ho spoznať, zároveň ho neznáša, chce dať výpoveď, ale pritom nechce, lebo koniec v práci je koniec všetkého. Teším sa, kam sa dej v ďalšej sérii posunie skrz dôsledky pracovnej cesty mimo firmu. A aká bude pointa nadstavby, ktorá buduje tajomný zámer všetkého. ()

Lacike

1. séria: Je to skvelé a pokiaľ si to chcete čo najviac užiť, tak si nič viac nezisťujte a rovno do toho. Už len vyzradenie základného konceptu seriálu zníži pôsobivosť prvého dielu, v ktorom pomaly zisťujeme, či ide o niečo nadprirodzené až pekelné alebo to má racionálne vedecké vysvetlenie. A pokiaľ nemáte radi seriály, ktoré ústredný koncept naťahujú donekonečna ako to robil Lost, tak budete trpieť viac ako ústredné postavy. Za mňa skvelý koncept a bavilo ma sledovať hlavne dianie vnútri. Pomalé spoznávanie jak to tam funguje a psychologické vykreslenie postáv. To som si užíval a pomalé tempo mi vôbec nevadilo.  Pripomínalo mi to sci-fi filmy o antiutopii v ktorých sa hlavný hrdina po precitnutí snaží bojovať proti systému. Preto ma najviac bavilo prvých 6 dielov, kým sme poriadne nevedeli kto je na čele toho všetkého. Pointa, že za všetkým je nejaký zlý jednotlivec, ktorý sa ten systém ešte len snaží rozšíriť do celého sveta, ma dvakrát nepotešila. Viac by sa mi páčilo, keby tak už fungoval celý svet a my by sme sledovali formujúci sa odpor proti systému. Ďalej ma trochu sklamalo, že príliš nevyužili premiešanie vzťahov medzi vnútornými a vonkajšími verziami postáv. Napríklad keby diabolská šéfka Harmony Cobelová bola vo vonkajšom svete naozaj len otravná neškodná susedka, by bolo oveľa vtipnejšie. To s Markovou ženou prišlo príliš neskoro a nepôsobilo to na mňa tak silne ako malo. Snáď z toho viac vyťažia v druhej sérii. Finále je dokonale podvratne vygradované a v tom najlepšom pokračovanie nabudúce. Už sa ho neviem dočkať a snáď si to udrží kvalitu. 8/10. ()

SlecnaSmilly

Já si vždycky zprovozním nějakou službu na tři měsíce zdarma, pak si tam zamiluju nějaký pěkný seriál a musím to jak trubka platit dál, páč mě děsně zajímá, jak se to bude vyvíjet. Úplně to vidím, jak na centrále Applu svolali meeting “hele klucí, SlecnaSmilly si kupuje novej telefon, měli bychom na tu naši TV švihnout konečně něco pořádnýho.” Voilá, už jsem lapena, protože jak by řekla Simona Krainová - Severance je masterpiece. Denně se teď modlím k Všemohoucímu, aby nenechal vydat skupinu Kryštof další poetické album a aby Ben Stiller seděl už jen za kamerou. Snad se nebudou s druhou řadou flákat nějak extra dlouho, protože já jsem sakra napjatá a každej měsíc za to tvrdě platím. ()

ledzepfan

Super. Má to originální nápad, metronomicky přesné tempo, nesnaží se to být překombinované, herecky je to špička. Patricia A. si potřetí v krátkém čase střihla charakter na zabití.. a oči jsem spustit nemohl z Britt Lower (za tu tam dokopnu pátou hvězdu). Poslední dva díly jsem byl napnutej jak struna a teď fakt doufám, že druhá série nebude dělat zagorku a přifičí co možná nejdříve.. ()

easaque

-4* Po dlouhé době se mi podařilo narazit na konečně nějaký originální "sci-fi" seriál. Sice jsem se divil, že tohle má na svědomí Ben Stiller, kterého mám zařazeného do odlišného žánru filmů, ale asi jako režisér si vybírá něco úplně jiného. Námět je rozhodně zajímavý a taky netrvalo dlouho, než jsem po objevení si ho pustil. Na konci jsem se rozhodoval mezi 3 a 4 hvězdama, protože pro obě hodnocení mám své důvody. Ale nakonec dám vyšší známku a uvidíme, co přinese další série, kterou si nenechám ujít. Mezi klady patří atmosféra, herecké obsazení i provedení. A jestli Vás zajímají mé výtky, tak ve stručnosti jen 2 - zbytečně je natažený na moc epizod a uprostřed ve třech nebo čtyřech dílech to byla většinou natahovaná nuda. A určitě nic neprozradím, když napíšu že první série spíš přináší víc otázek než odpovědí a byla to pouhá příprava na další, což se mi moc nelíbí. Ale asi to stojí za doporučení a nechám se překvapit jestli si to v pokračování nepokazí a bude minimálně stejně napínavá. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

29.12.2022

Za Teda Lassa si připlatíme

Za Teda Lassa si připlatíme

30.10.2022

Když se před třemi lety spustila streamovací služba Apple TV+, měla v nabídce pouhých pět titulů. Teď už jich jsou desítky a mnoho z nich sbírá prestižní ceny, od televizních Emmy po filmové Oscary.… (viac)

Nominace na ceny Emmy 2022 oznámeny

Nominace na ceny Emmy 2022 oznámeny

12.07.2022

Poprvé v historii oznámila Televizní akademie letošní nominace na ceny Emmy, aniž by uvedla, která streamovací služba nebo televizní stanice má největší množství želízek v ohni. Samo o sobě to není… (viac)