Wednesday

Chytrá, sarkastická a tak trochu bezcitná? Wednesday Addamsová vyšetřuje sérii vražd a tu a tam se na Akademii Nevermore s někým spřátelí. Udělá si ale i pár nepřátel. (Netflix)

HarryCameron

Pozor,recenzia obsahuje SPOILERY** "OMG, ďalší seriál o rodine Addamsovcov? Zase raz niekto ide variť 3x prevarenú vodu ?" -  tak presne to ma napadlo keď som sa o tomto dielku dopočul.  Dočkal som sa však moderného a sviežeho spracovania, kde hlavná - aj keď "večne nasratá"- postava hláškuje o stošesť, vlkodlaci a sirény používaju smartfóny a sociálne siete no a VEC ma bavila často krát viac ako niektoré "kompletné" postavy. Nechýba ani kriminálno - nadprirodzená zápletka s monštrom ( ktorého skutočná identita ma prekvapila - mal som iný tip :) Trochu mi však prekážalo zjavné cielenie na teenage kategoriu divákov a x klise použitých v seriáli, napríklad - SPOILER **hlavná postava takmer zomrie,ale zrazu je zázračne vyliečená a samozrejme vsetkych nakoniec zachrani** -KONIEC SPOILERU** kdeže som to už asi tak videl?   Každopádne celkovo ide o príjemnú, nadpriemernú zabavu, hviezdičku navyše dávam za : výbornú Jennu Ortega na ktorej stojí celý seriál a hlavne jej skvely tanec a lá Lady Gaga  :)  Najslabšia epizoda 5, najlepšie epizody 6 a 7. Top hláška seriálu  : "Is your spectral vision impaired ? Im dying !"  :) ()

verbal

Středy bylo třeba. Jednak se ze světa přiteplených slůňátek a močopudných sirotků s opětovně nabytou záhrobní hravostí vrátil velký Tim v celé své morbidní síle, druhak se ukázalo, že materiál pro náctileté retardéry nemusí nutně vypadat jako plagiátorská lobotomie typu Heryho Potrata nebo pásová rakovinotvorná ultralobotomie typu Upířích akademií, deníků a Satan ví čeho všeho ještě, třeťak se na výsluní zaslouženě dostala mimicky dokonalá nihilgotka naprosto xežrání – slečna Ortégová, no a čtvrťak si zase jednou od cévkování dědy Daglese odskočila před kameru Kateřina Zeta Jonášová a ukázala, že lze stárnout s grácií a i bez přídavků výraznějších konzervantů, přičemž samice i po datu spotřeby nemusí nutně hned zplesnivět a i ve svém požehnaném věku může pořád být skoro Alfa. Prostě milý, hravý, zábavný a scénáristicky příliš nedebilizující seroš s mnoha rozkokošnými hřbitovními detaily, plně ctící tradice Adamsovic klanu a s atmosférou silně připomínající legendární Buffy. Tudíž jedinou škodou zůstává, že se toho satanžel chytla neomarxistická platforma demagogické patodiverzity, kterou však Tim až na dva drobné pomrdy naštěstí téměř dokázal udržet na duhové uzdě. Při pohledu na nigerijskou negrosirénu by Homér patrně kapku proškrtal Trojskou válku, protože by Paris (samozřejmě senegalský mouřenín) prostě vyprcal krásného Hektora (nebinární transvestita) a vše by zůstalo doma, a to včetně Odysea a jeho náruživě žárlivého achujského manžela Agamemnóna. A to, že má příznačně zženštilý tlustý šprt bez kamarádů – Evžen – dvě maminky, není, milí soudruzi, legálně ani biologicky možné. Mohl by mít maximálně jednu maminku a jednu lesbotetu (A ne, nemusí ji říkat tati!), popřípadě dvě lesbotety, které by oslovoval třeba „matky na lízing“. Ovšem vzhledem k absenci dalších patoincidencí nic, kvůli čemu by si jeden okamžitě musel zalívat oči voskem a připoutávat se ke stěžni. ()

Enšpígl

Rozjezd byl absolutně světovej, konfrontace Wednesday s okolním světem byla neuvěřitelně zábavná, přesně takovej sarkastickej humor je můj nejoblíbenější šálek kávy. Postupně se seriál proměnuje na fantasy krimi což nepopírám, že mě taky bavilo, ale ubíralo to na zábavnosti od Wednesday. Mírně mě nějaké scény či rekvizity připoměly dvě nejslavnější filmové fantasy série což není zrovna k ocenění na druhou stranu ta prostřihávka na hřbitově s odkazem na Burtonovi filmy byla luxus. Celkově se jedná, ale o nápaditej, svižnej, zábavnej seriál, kterýmu naprosto kraluje Jenna Marie Ortega. luxusní herečka. ()

Malarkey

Velice povedený young adult, který má tu sílu, že zaujme i letité fanoušky Tima Burtona. Bavil jsem se od začátku do konce. Má to takový ten feeling Bradavic z Harryho Pottera v té dospělejší éře, jen s tím rozdílem, že za osm epizod toho nestihli říct skoro nic kolem a plně se věnoval především hlavnímu tématu. Já tedy doufám, že to není konec, protože Jenna Ortega se v roli jednoznačně našla. Navíc super, že je to hlavně o ní, protože casting zbylé Addamsovy rodiny spíš zklamal. I z toho důvodu nakonec dávám čtyři hvězdy. Jsem spokojen v rámci Wednesday, ale jsou role, které jsou tak nesmazatelně zapsané v historii filmografie, že je nikdo jiný nemůže napodobit. Jen Christina Ricci v rámci Addamsovy rodiny může cestovat časem napříč dobrem a zlem. ()

Rimsy

Na třetí pokus se to Timu Burtonovi podařilo. Už od 80. let se totiž motal kolem několika zpracování Addamsovy rodiny. Jenže dvojici populárních snímků z počátku 90. let nakonec režíroval Barry Sonnenfeld a o animák, který se po průtazích dostal do kin v roce 2019, se postarali Greg Tiernan a Conrad Vernon. Makabrózní poetika Addamsovy rodiny se přitom k Burtonově stylu a poetice nadmíru hodí, takže fanoušci a fanynky tvorby čtyřiašedesátiletého rodáka z Kalifornie mohou jásat, že je dlouho vyhlížené spojení tématu a tvůrce konečně na světě. Přesněji řečeno, jásat mohou hlavně ti, kteří právě vstupují do období pubescence. ()

DaViD´82

Addamsovic nihilisticky-sarkastická dcerka v "jakože Bradavické škole" v hávu nových pojetí Sabriny či Riverdale; tedy nějaké ty záhady, vraždy, tajemství a středoškolské lásky jak ze Školy zlomených srdcí. Papírově největší zádrhel v podobě ústřední postavy na jednu notu, která má jako pomocníka nemluvnou proprietu, vůbec není slabinou. Ortega je suverénní i uhrančivá, nenapodobujuje pouze ikonickou Ricci, a Věc je využívána hravě a nápaditě. Problémy jsou jinde. Pojetí Wednesday jako goth náctileté není vždy zcela šťastné, u původní Wendy to nebyla slupka chránící emoce, ale její skutečné já. Slabší detektivní záhady je také škoda. Především to však táhne dolů vata, které je tu na pouhých osm epizod přespříliš. Jako jednohubková fantasy makabrozní středoškolská vztahovka každopádně solidní. Je na čem stavět, pojetí je to nosné, pouze zatím ne zcela využité. | S1: 3/5 | ()

Algernons

Jenna Ortega jako Wednesday neuvěřitelně válí a je to jeden z top castingu posledních let! Ostatně ona, Věc a ostatní obsazení a jejich postavy jsou hlavním táhákem v této temně vtipné divnosti. Jedná se o přijemnou školní záležitost alá Harry Potter s Burtonovským stylem a hravostí a je to jednoduše přijemná podivaná. Samotná gradace příběhu i záhada lehce pokulhává a jde o dost předvidatelnou podívanou, která má trochu krkolomnější a né úplně uspokojivý zakončení a ty payoffy nebyly tak silný, jak by mohli být. Avšak jde o příjemnou podivanou u které jsem měl většinu času jemný úšklebek radosti (Hlavně v první půlce seriálu). Jako pohodovka na večer je to ideální. 7/10. ()

Mazarini

Kdybych byla zrovna menstrujici 12 leta tynka, dam o hvezdu navic. Nadherne, predvidatelne, cringe. Nejvetsi zklamani jsou paradoxne rodina, cekal jsem od rodicu vic. ()

Fr

„NEVERMORE BYL VYTVOŘEN JAKO ÚTOČIŠTĚ PRO DĚTI, ABY SE MOHLI VZDĚLÁVAT A ROZVÍJET, NEHLEDĚ NA TO, KÝM NEBO ČÍM JSOU…“ Uff! Tim Burton a jeho neuvěřitelný vidění světa mi chyběli. A jemu zřejmě zase tyhle příběhy. Wednesday je totiž parádně ujetá pohádka o dívce, která má ty nejlepší vlastnosti sériových vrahů… Má to parádní tempo, nechybí hlášky, černohumorný píčoviny (v podání černohumornejch postav) a překvapivě (?) i dramatickej podtext. Závěr je sice zbytečně týnejdžerskej, ale i kvůli tý větě „Už je mi o moc lépe“ jdu do plnejch!     /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jablko u nás nehnije daleko od stromu. 2.) Sluší mně jen pohřební šaty.  /// Thx za titule „Alena Novotná“.                   PŘÍBĚH  *****  HUMOR  **  AKCE  *  NAPĚTÍ  * ()

kiddo

Dostala jsem zaplaceno, abych se na to podívala, a rande u Pravý blondýnky bylo upřímně vtipný, takže nemůžu úplně pyskovat. Jinak je to standardní rozvláčná moderní teenagerovka, která se nápadově vyčerpá po 2 epizodách a uprostřed zapomene, jaký postavy píše (Addamsovi zničehonic vyznávají normální morální hodnoty a jsou těžce proti vraždění a stalkování, k). ()

EvilPhoEniX

Tim Burton natočil pro Netflix spin- off Addamsové rodiny a je z toho budoucí klasika pro moderní diváky, ale potěší i fanoušky Burtonovy tvorby. Wednesday je nečekaný hit a další velký úspěch pro Netflix, já se obával v obyčejnou teen spotřební taškařici, ale je to paráda po všech stránkách. Wednesday je poctivá a temná detektivka, kterou by mohla závidět i Agatha Christie s esencí Harryho Pottera zasazená do světa Addamsové rodiny s kapkou hororu. Tohle je koktejl, který chutná výborně. Celou show si krade pro sebe Jenna Ortega, novodobá Scream Queen ( Babysitter, Vřískot, X, Wednesday) slušná hororová kariéra na 20 let, ( Chci vidět Samaru Weaving, Jennu Ortegu a Anyu -Taylor Joy v jednom filmu !!). Ortega se do role Wednesday narodila, její sarkasmus a cynismus z ní dělá ikonickou postavu a působivého detektiva, kterého by chtěl za parťáka i Sherlock Holmes. Málokdy se stane, že ženská postava zvládne utáhnout celý film natož seriál, ale Ortega to zvládá s přehledem, nenechá si srát od nikoho na hlavu a její hlášky i roztomilý look je vyloženě trefa do černého. Vizuálně je Wednesday velmi fajn, scénař je slušný, je to napsáno velmi inteligentně ( né jen samotné dialogy, ale i dějové zvraty- finální je nečekaný!), hudba je příjemná, vedlejší postavy jsou sympatické, prostředí školy Nevermore připomene to nejlepší z HP a líbilo se mi i netradiční ústřední monstrum. ( nestaví to na žádném explicitním násilí ani jumpscarech, ale tady mi to vůbec nevadí). Jde o svěží a zábavnou žánrovku, která potěší teenagery i dospělé a to se stává málokdy. Velkým plusem je i dravost příběhu, kde zábavnost hraje prim a celých 8 dílů se dá zhlédnout na jeden nádech a sledování je to vskutku příjemné. 8/10. ()

dO_od

// Teen Sherlock s méně výpravným Potterem v konečně zase jednou funkční fantasy od Netflixu. Hlavně ale důkaz, že když máte skvělé postavy a sympatické herce, vytáhnete tím do nadprůměru i jinak skrz naskrz průhlednou schematickou zápletku, jaká tady zejména v druhé půlce trochu zabíjela jakoukoli snahu o napětí. Jenže Jenny Ortega v roli nihilistické a sarkastické Wednesday byla jednoduše k sežrání a několikrát jsem se nachytal, jak se u jejích hlášek upřímně bavím. Burtonovy první čtyři epizody navíc mají i velmi dobrou režii a šťávu, díky jaké si vás to pevně zaháčkuje, takže kolem a kolem zkrátka povedená oddychovka, u níž si s radostí dám za rok další nášup. 7/10 ()

Marius

Skoro plný kotol a né že ne. A chcem vidieť Wednesday randiť s Eugenom, ten jediný na ňu má. Jenna Ortega si to dáva. 9/10 ()

monolog

Je to strašné. Gomez Addams se nějakým zvláštním způsobem změnil na Festera, jen mu vyrostly vlasy. To ho do hajzlu nemohl hrát třeba Banderas? Ten by byl luxusní Gomez. A místo aby se podezřením z vraždy vychloubal, tak to tají! Co to je za blbost. Gomez by byl nadšený, že ho považují za bestiálního vraha... Morticie si neužívá to, že si nerozumí s dcerou a mají rozpory a dcera ji nenávidí, ale má z toho špatnou náladu a radši ji zavřou do Bradavic (ty uniformy byly jak kdyby je stáhli z Hermiony). A Wednesday... Ta malá chudinka... Co jí to udělali? Že by ji tak poznamenal ten tábor z filmu z roku 1993? Trochu ji lze poznat ve scéně s piraněmi, ale jinak je jak vyměněná. Má kamarády, nikoho nemučí, není nad věcí, ale chová se emotivně (!) a je ve stresu, háže drsné hlášky, které však většinou vyznívají pekelně pozérsky, a místo aby byla temnou a nedostižnou femme fatale, tak je jen tupou namistrovanou primadonou. A usmívá se! Vyznívá tak velmi hloupě. Prostředí školy je nevyužité a když jsme u toho, tak to rozdělení na upíry, vlkodlaky, mořské panny a to čtvrtý už nevím bylo jako co? Addamsovic svět byl mírně tajemný, ale většinou tam o žádné tyto trapné serepetičky vůbec nešlo. Mnohem lepší by bylo, kdyby to byla nějaká přísně katolická škola, případně standardní polepšovna, kterou by jí určil soud... Jenže takhle to je jen další věc, která do Addamsovic univerza nezapadá a tak to posílá do kopru. A temný, morbidní humor balancující na hraně nebo ji občas překračující se ztratil kam? Změnilo se to v pseudorodinné drama plné trapných hlášek, které se po nějaké době také vytrácejí a uvolňují tak místo standardním americkým vztahovým klišé kecům... Jenna Ortega je asi celkem fajn, ale kromě jedné zamračené polohy (a občas úsměvu) její tváře a přihrbeného postoje jsem si nevšiml, že by tak extra dobře hrála. Vypadá, jak kdyby jí někdo narval něco velkýho tam, kde slunce nesvítí. Má ji být 16, ale je jak trpaslík. Nejlepší Wednesday je stále Christina.. Jo a Christinu Ricci jsem si musel vygooglit, koho hraje, protože bych ji nepoznal a její role nijak zvlášť nevybočuje... Tim Burton feeling je naprosto nevýrazný a jeho hračičkovství a temný humor tam prostě není. Celkově to považuju za naprosto zprasenou šanci na dobrý seriál a ztrátu času. Vhodné leda tak pro malé děti. Detektivní linka je naprosto obyčejná. Trochu inteligentní člověk odhalí vraha tak ve druhém dílu a balancuje mezi dvěma, kteří to nakonec jsou. Jen ubohá Wednesday postupně obviní všechny, kteří jsou k dispozici... Na zlepšení chuti si budu muset pustit některou ze starých verzí. A když to vidím, tak jsem fakt rád, že Burton ty filmy z 90. tých let nedělal, protože tohle se mu fakt nepovedlo. To mohl točit naprosto kdokoliv a hůř by to nedopadlo. Ale švy prachy určitě dostal. ()

Marceloo

Po nátlaku rodičov je Wednesday Addams nútená navštevovať novú školu s názvom Nevermore Academy. Ide o školu pre odlišné deti, ktoré nedokážu zapadnúť do normálneho sveta. Wednesday už po krátkom čase zistí, že nie každý je z jej prítomnosti v škole nadšený, pretože sa stane obeťou útoku, ktorý mal vyústiť v jej smrť. Musí zistiť, kto sa ju pokúsil zavraždiť. – Po tejto strede patrí Jenne koruna hororovej královny roku 2022. Štyri kvalitné celovečerné horory s väčšími alebo menšími úlohami  plus seriál, v ktorom bez problémov zatieňuje všetkých ostatných hercov. To už sa v dnešnej dobe často nevidí a má u mňa obrovské uznanie. Už po sequele k The Babysitter som vedel, že toto dievča bude úžasnou herečkou. Ťažký charakter Wednesday Addams stvárnila bravúrne. Hláškuje s top formou, resting bitch face zvládla na jednotku a v podstate si ani neviem predstaviť, kto by sa ako náhrada Christiny Ricci hodil do tejto úlohy viac. Seriál je tak trochu mixom viacerých Netflix projektov posledných rokov, ako napríklad Chilling Adventures of Sabrina, The Order alebo Fear Street, takže originálne to príliš nie je, ale velmi ma zaujal príjemný latino podtext, ktorý tvorcovia zakomponovali pomocou hudby a občasných výstupov v španielčine. Záhada okolo vražedného monštra ma dosť chytila a na rozdiel od minulotýždňového 1899 sa tvorcom nerozpadla už v polovici seriálu, ale fungovala až do úplného konca. Aj keď sa to v závere začalo zamotávať už trochu nasilu, stále ma to bavilo. Čo sa týka povinného woke Netflix balastu, seriál je až prekvapivo umiernený. Prvý homosexuálny pár sa objaví až v piatej epizóde (aj to len na chvílku), čo je tuším aj tohtoročný rekord. Aj v rámci feminizmu je Wednesday napísaná znesitelne a dialógy nepôsobia prvoplánovo. Z negatív musím opäť spomenúť nedostatok originality, čo by u príležitostných divákov nemuselo byť problémom, ale aktívni diváci v tom zrejme rozpoznajú nespočet inšpirácií z moderných projektov. Dá sa povedať, že aj herecké výkony sú slabé, ale dôvodom je v tomto prípade to, že Jenna Ortega je oproti vedlajším postavám úplne niekde inde. Taktiež to mohlo vyjsť ešte pred Halloweenom, kedy by sa to hodilo viac, ale aj tak to je jedna z najviac uspokojivých vecí, ktoré som tento rok videl a pozitíva tu s prehladom prevládajú nad všetkým, čo sa tu nepodarilo. Taktiež si myslím, že táto verzia by nemala uraziť ani ortodoxných fanúšikov pôvodných verzií, pretože prinajmenšom Christina Ricci je klasicky viac než uspokojivá a už sa kvôli nej nemôžem dočkať druhej série Yellowjackets. ()

Morien

Ach, čas malin nezralých. P.S.: Percy Hynes White vypadá strašně moc jako Kristen Stewart, nejspíš teda ještě v kombinaci s Calebem Landry Jonesem. Asi bych chtěla film, kde by všichni tři hráli sourozence nebo tak něco. ()

Eliott

Finále sice prokázalo, že scénář nebyl zdaleka tak dobrý jak jsem se zpočátku domníval, ale i tak se Timu Burtonovi podařilo svými čtyřmi epizodami vybudoval opravdu silné základy pro tento seriál. Ani to však nestačilo, neboť záhy se otěží chopí dvojice nezkušených aktivistů a celé to velmi rychle ztrácí své kouzlo. Z ničeho nic se tak atmosféra převrátí do prázdného teen dramatu, ve kterém se vše točí kolem vyšetřování, při němž naše hlavní hrdinka poměrně brzy ustupuje od svých základních hodnot, až je z ní vlastně jen obyčejná emo/goth holka s maskou drsňačky. Pro něco takového jsem však seriál sledovat nezačal a i když přeci jen ještě svitně naděje na úctyhodný konec, stejně to končí spíše trapasem. Abych také připsal nějaké klady, tak vizuál je úchvatný, černý humor funguje také dobře. A asi nemám vůbec nic, co bych mohl vytknout Jenně Orteze, která svou roli ztvárnila bezchybně a hlavně díky ní považuji celé dílo za vcelku příjemnou, ale ne tak temnou jak bych rád, oddechovku. Asi bude fér ohodnotit třemi hvězdami, ale vzhledem k tomu jak moc jsem si užíval první polovinu seriálu, jsem velmi zklamaný. 55% ()

Botič

Trefa do černého! Úplně jsem se netvářil na to, že se má většina děje odehrávat na internátní škole. Ale má to určitou esenci série o Harry Potterovi, takže Wednesday občas dost tlačila na ty správný čudlíky. ()

Spiker01

SEASON 1 : Neskutečně přehypované, ale samozřejmě nikomu neberu, že naprosto hřeší na Harryho Pottera a bere vše alespoň náznakem podobné tématem. Jenna Ortega je vycházející hvězdnička, která si naprostým právem získává v Hollywoodu veškerou pozornost, v čemž ji role Wednesday nakopla do obřích výšin. Naopak bych nepřeceňoval tvůrčí roli Tima Burtona, což je jeden z těch vyšeptalých režisérů, co posledních 10 letech už nemá bohužel co nabídnout. Tři hvězdy za obvyklou netflixovskou natahovanost...pět, šest dílů by bohatě stačilo.. ()

NinadeL

Addamsovu rodinu zbožňuju a samozřejmě jsem si postupně našla zálibu ve všech formátech na tohle téma, juvenilní animáky nevyjímaje. Nicméně po letech od původního nápadu papá Addamse (Addamsovi poprvé vyšli v novinách v roce 1938) se nám rodinka rozdrobila do spin-offu Wednesday společně s tím, že pubertální hrdinka hraje hlavní roli i v muzikálu Addams Family Andrew Lippa (2009). Nejsem si jistá, že právě tohle je ideální cesta pro moderní pokračování Addamsových, ale pokud to značku udrží živou, tak to zřejmě musí stačit. Koncept seriálu kombinuje schémata kolem internátních škol s mladistvými monstry (zdravíme Monster High), ale primárně je to detektivka, což je vlastně škoda. Takže cosi dobrého se tu najít dá, například příbuzní Addamsovi ve vedlejších rolích nebo zábava s otci zakladateli. Někteří spolužáci Wednesday jsou zajímavá monstra, ale to je asi tak všechno. Uvidíme, jestli se 2. série náhodou nezlepší. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Vřískot opouští i Jenna Ortega

Vřískot opouští i Jenna Ortega

22.11.2023

Ne, nevidíte dvojmo. Obsazení sedmého Vřískotu skutečně odpadává rychleji, než kdyby herečky likvidoval samotný zabiják Ghostface. Pouhých několik hodin po zprávách, že populární hororovou sérii po… (viac)

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty