Mare z Easttownu

• USA Mare of Easttown

V minisérii Mare z Easttownu sa predstavuje Kate Winsletová v úlohe Mare Sheehanovej, detektívky z pensylvánskeho mestečka. Kým Mare vyšetruje miestnu vraždu, jej vlastný život sa pomaly rozpadá. Príbeh, ktorý skúma temnú stránku uzavretej komunity, je autentickou výpoveďou o tom, ako rodina a dávne tragédie ovplyvňujú našu prítomnosť. (HBO Slovakia)

Recenzie používateľa castor k tomuto seriálu (8)

Mare z Easttownu (2021)

Všichni nadávají, jak v Easttownu chcípl pes. Řešit tak cokoliv kriminálního v komunitě plné sociálních problémů, plíživé rezignace a bolesti je obtížné, což ještě umocní vražda mladé matky pohozené v zátoce. Policie je navíc pod tlakem kvůli neobjasněnému, rok starému, zmizení jiné dívky. Místní bývalé basketbalové hvězdě Kate Winslet dávno není pětadvacet, je svérázná, jízlivá, pije, nadává a sama bojuje s nepřízní osudu. A tahle role pro ni byla další výzvou. Jde o sólové představení, které pomrkává po nějaké televizní ceně. Snaží se zvládnout nelehké postavení detektivky v městečku, ve kterém není těžké každého znát jménem, ostatně sama má snad v každém pátém baráku nějakého bratrance. Děj je uchopený tak, že divák je téměř vždy o krok před policií. Má tak určitá očekávání, která mu ale tvůrci místy zajímavě vyvrátí. Kdekdo neříká celou pravdu, pachatelem může být kdokoliv. Možná jich je zbytečně moc, ale úkroky od vyšetřování mě baví. Nehraje se tu na vykopávání dveří a odjišťování bouchaček, tady se sází na dialogy a atmosféru nezdravé maloměstské komunity, jejíž mladou generaci ničí drogy, prostituce a pokřivené vztahy. Takže tvůrci klidně na čas odhodí případ dívek na vedlejší kolej a detailněji se věnují osobním problémům hlavní protagonistky a její rodiny. Matka Helen válí, černohumorné prvky jsou většinou spojené s ní. Místy může nicméně vadit už moc ucourané tempo a odbočky k vedlejším postavám. A usmiřování a objímání bylo v závěru příliš. Tomu chybí nějaký pověstný vrchol, který přišel o pár dílů dřív. Ale celkově pochopitelně spokojenost. Velká!! ()

Jastrabia žena (2021) (E01)

Už jen ty úvodní zašedlé záběry jsou skvěle ponuré. A brzké ranní volání důchodkyně ukazuje, jak se v malém městečku mnozí znají a jak si vidí do oken. A všichni nadávají, jak v Easttownu chcípl pes. Řešit tak cokoliv kriminálního v komunitě plné opravdovosti, žalu, sociálních problémů, plíživé rezignace a bolesti je pro policistku obtížné, což ještě umocní vražda mladé matky. Policie je navíc pod tlakem kvůli neobjasněnému, rok starému, zmizení jiné dívky. Místní bývalé basketbalové hvězdě Kate Winslet dávno není pětadvacet, je svérázná, pije, nadává a sama bojuje s nepřízní osudu. A tahle role pro ni byla další výzvou. Ač tu máme na pilot celkem požehnaně vedlejších postav, za mě je rozjezd sedmidílného seriálu velmi silný. A vůbec nevadí, jak pomalý byl. ()

Otcovia (2021) (E02)

Otec se jí kdysi dávno zastřelil, sama tragicky přišla o syna, zřejmě brzy bude muset bojovat o opatrovnictví malého vnoučka, navíc se její bývalý manžel, který bydlí hned v sousedství, zasnoubil s jinou. A do toho si její kamarádka ze střední v televizi opakovaně stěžuje na to, že policie nic nedělá s její rok pohřešovanou dcerou. Jenže ke stále otevřenému případu přibyla brutální vražda mladé matky pohozené v zátoce. Kdekdo neříká celou pravdu, pachatelem může být kdokoliv. Možná jich je zbytečně moc, ale úkroky od vyšetřování mě baví. Nehraje se tu na vykopávání dveří a odjišťování bouchaček, tady se sází na dialogy a atmosféru nezdravé maloměstské komunity, jejíž mladou generaci ničí drogy, plíživá rezignace a pokřivené vztahy. ()

Druhý pokus (2021) (E03)

Neveselé osudy lidí v jednom americkém zapadákově pokračují. Erina kamarádka ví víc, než tvrdí. A co jáhen, kterému mrtvá v noci volala a který má pořádný škraloup z minulosti? Výstup svérázné Mare před bývalým manželem skvostný, ta se toho nebojí. Jenže v závěru se u ní doma objeví naštvaný náčelník sboru. Solidně depresivní sonda do problémů lidí na maloměstě, kdy si ve vedlejších příbězích divák mnohdy najde něco, s čím může souznít. Kate Winslet ve vleklé osobní krizi podává civilní a přesvědčivý výkon, jde o další sólové představení, které pomrkává po nějaké té televizní ceně. Snaží se zvládnout nelehké postavení detektivky v městečku, ve kterém není těžké každého znát jménem, ostatně sama má v každém pátém baráku nějakého bratrance nebo jinou vazbu. ()

Úbohý Sizyfos (2021) (E04)

Nucená dovolená startuje. Dawn má další naději v případě rok zmizelé dcery. Objevují se kostlivci z minulosti, postavy vypouští další střípky do skládačky a mezitím se ztratí další dívka. A vyšetřovatelé přeci jenom najdou mezi nimi pojítko (potřeba vydělat si trochu víc peněz), ač náčelník před médii tvrdí, že trojice případů spolu nesouvisí. Návštěva bývalé přítelkyně dcery úžasná, respektive znovu dojde na jízlivý humor Mare a její matky. Právě tyhle prvky situační komedie je třeba vyzdvihnout. Už jsme zároveň definitivně pronikli do komplikovanějšího soukromí hlavní hrdinky, detaily tvůrci vypustili pozvolna a nenásilně. Karty jsou rozdané velmi slušně, ovšem skvělé dialogy a uvěřitelně vykreslenou atmosféru maloměsta sráží místy už moc ucourané tempo a odbočky k vedlejším postavám. Proto výjimečně ty tři hvězdy. ()

Ilúzie (2021) (E05)

I když snaha uchopit víc žánrů trvá (a chápu, že o „vztahovku“ ne každý stojí), nicméně tvůrci klidně na čas odhodí případ zmizelých dívek na vedlejší kolej a detailněji se věnují osobním problémům hlavní protagonistky a její rodiny. Dál se nicméně netlačí na pilu, navíc tu máme jeden z vrcholů série. Otec se synkem mají tajemství, staré rány u terapeutky ze sebe sype také Mare. Přijde i kouzelný moment ze smutečního setkání u sousedů (matka Helen válí, úsměvné prvky jsou většinou spojené s ní). Vyšetřovatelé mají shodu u podezřelých dodávek i adresy majitelů. Finále silné. Zamlouvá se mi, že děj je uchopený tak, že divák je téměř vždy o krok před policií. Má tak určitá očekávání, která mu ale tvůrci (místy) zajímavě vyvrátí. ()

V nejtěžší chvíli (2021) (E06)

Už je patrné, že dílů mělo být šest a nikoliv sedm. Některé linie větvíme zbytečně moc, ale nevadí, silná atmosféra maloměsta, sociální peripetie a výkon Kate Winslet přinášejí hodně plusových bodů. Právě Mare s ohledem na události jakoby „přehodnocovala“ svůj dosavadní život, netěší se domů jen na vychlazené pivo a jízlivých poznámek z její strany rovněž ubylo. Divák může nicméně dál dumat, zda je dominantou skutečně policejní vyšetřování nebo jednoduše vztahy jako takové. Možná (kromě jiných drobných výtek) vadí i to, že tvůrci snad postupovali podle nějakých povinných tabulek, protože na mnohé můžeme pohlížet z pohledu sexuality, etnika, zdravotního handicapu, k tomu přihoďme drogy, prostituci, škraloup církve a všelijaké psychické potíže, které v mnohých rodinách zanechávají nemalé stopy. Každopádně jak se dalo očekávat, pachatel není jediný. Postupnými krůčky odhalujeme další stopy a v širší rodině Mareiny nejlepší kamarádky to vře. ()

Svátost (2021) (E07)

Tak se nám to celé uzavírá. Vnímáme, že morální či citové potíže mladých mají nemalé kořeny v selhávání jejich rodičů. I Mare to tak vnímá. Prvních pár minut silných, finále každopádně není o americké velkohubé akci, ale o postupném „uzavírání“ komplikovaných sociálních vazeb. A určitě se dalo ze všeho toho usmiřování, objímání u rodinného stolu nebo kázání napraveného kněze ukrojit. Prostě těch ingrediencí bylo příliš a často se navzájem přebíjely. A je tu závěr, ve kterém mi prostě chyběl nějaký pověstný vrchol. Ale celkově pochopitelně spokojenost. Velká!! ()

Začalo natáčení Daredevila a Penguina

Začalo natáčení Daredevila a Penguina

07.03.2023

Komiksové projekty se v současnosti netěší takové oblibě, jako v dobách Avengers: Infinity War a Endgame, přesto ale studiím vydělávají stále velké peníze, a tak éry Marvelu i DC směle pokračují dál.… (viac)

Seriálový Last of Us až v roce 2023

Seriálový Last of Us až v roce 2023

17.02.2022

Špatné zprávy pro fanoušky herní série The Last of Us. Šéf programu HBO Casey Bloys totiž čerstvě upřesnil, kdy si myslí, že diváci uvidí očekávanou seriálovou adaptaci od Craiga Mazina (Černobyl) a… (viac)

O čem by mohla být druhá řada seriálové Mare?

O čem by mohla být druhá řada seriálové Mare?

03.01.2022

Herečka Kate Winslet (Titanic, Steve Jobs) a tvůrci seriálu Mare z Easttownu režisér Craig Zobel (Z for Zachariah) a Brad Ingelsby (scenárista Cesty zpátky) už za svůj seriál několik prestižních… (viac)