Mare z Easttownu

• USA Mare of Easttown

V minisérii Mare z Easttownu sa predstavuje Kate Winsletová v úlohe Mare Sheehanovej, detektívky z pensylvánskeho mestečka. Kým Mare vyšetruje miestnu vraždu, jej vlastný život sa pomaly rozpadá. Príbeh, ktorý skúma temnú stránku uzavretej komunity, je autentickou výpoveďou o tom, ako rodina a dávne tragédie ovplyvňujú našu prítomnosť. (HBO Slovakia)

golfista

Kate Winslet dospěla do své nejlepší formy a díky produkci HBO vznikla minisérie, která výrazně převyšuje všechno co jsem letos viděl. ()

verbal

Winsletka ušla vskutku dlouhou a plodnou cestu od dob, kdy prkenně pózovala s Rockem Siffredim, jenž odtehdy neušel ani hovno, na přídi apokalyptického parníku a neumětelsky lačně vyhlížela blížící se ledovec. Ze slečny Kopytové vyrostla Paní Herečka, co tuhle místy až nehygienickou vidláckou seržantku Mařku hraje tak, že vám při jejím sledování pomalu začíná smrdět z huby, samovolně se mastí vlasy, neutěšeně se zvětšuje podbradek a na zapařených nohách bují meziprstní mykózy. Ovšem pozor! I přesto všechno bába stále tak nějak zvláštně apeluje, způsobuje takovou až zvrácenou hormonální zmatenost a vyvolává neurčité seksuální pocity. Něco, jako když se vám vlastní bratr náhle vrátí z výletu z Transylvánie a nutí vás, abyste mu říkali „Milado“. Kdyby nebyla tak patnáct až dvacet let nad mou důstojnost a instalační manýry, kdo ví, jestli bych neměl na obrazovce sqrny od jogurtu. Ale dost o mě! Když zcela abstrahuji od všech těch potenciálních gerontoperverzí a parádního Katčina výronu, tedy pardon, chtěl jsem samozřejmě říct „výkonu“, jedná se o veskrze svižný, dialogově vymazlený, svěže neprobuzený a vcelku originální seroš s místy až odpudivou sociologickou sondáží do nevábných niter amerických maloměstských vypatlanců a gřusů. A navíc „takový psychologický“, jak by řekl můj proktolog. ()

Tosim

Dramatická a precizní záležitost s nepodceněnou detektivní zápletkou, což je u seriálu z USA stále záležitostí menšiny. Zajímavý pohled do nižších tříd americké společnosti, ve kterém je maximálně počet všech těch tajemství, patologických vztahů a poklesků na hranici uvěřitelnosti. 90%. ()

Malarkey

Výhoda této detektivní minisérie není jenom v tom, že v rámci vyšetřování vše orientuje na americké maloměsto, čímž seriálu jako samotnému dost přidává na atmosféře. Ještě větší výhoda seriálu je ta, že Vás jednoduše překvapí kvalitním kriminálním příběhem. Asi tak, jako když si přečtete nějakou detektivku a zhodnotíte ji jako něco, co jste dosud ještě nečetli. Mare z Easttownu je totiž v podobném duchu a to, že Kate Winslet je Mare Sheehan tomu jen a jen přispívá. Neskutečná detektivka. Nenápadná, ale o to skvostnější. ()

Radek99

Americké silně sociálně laděné krimi drama s až britským vyzněním (dost se podobá třeba britskému krimi seriálu Šťastné údolí atd.) tematizující ženu coby hrdinku. Seriálový portrét sociálně rozvrácené Ameriky, odvrácené strany amerického snu. Komunita jako požehnání, ale i prokletí. Dost mi to rovněž připomínalo kultovní seriál The Killing, zvláště pak jeho americkou verzi - a to nejen kvůli podobně smutné životem decimované policistce (Kate Winslet je tu opravdu skvělá - mimochodem třeba ten její pennsylvánský přízvuk je dokonalý). Vysoký standard produkce HBO byl opět zachován... Doufám, že tento seriál bude mít další série... ()

Superpero

Kate Winslet to nehraje, ale žije. Totálně drsná, ale stále chybující člověk, co má touhy  a slabiny. Klobouček dolů. Celá minisérie je na vysoké úrovni. Americké prdelákovy, kde se všichni znají jménem, život je tam drsný a je uvnitř něco shnilého mám rád a i zde se jim takový podařilo velmi dobře vykreslit. I ty odbočky od hlavního vyšetřování mi nevadily. Co mi tak utkvělo byla scéna když šla Kate Winslet poprvý k psycholožce a já čekal, že jí klasicky bude posílat do prdele, jako drsnej polda a ona jí spíše rezignovaně popsala svůj postoj. Pěkná scénáristická práce. Negativně mi utkvěla scéna, když se její dcera ožrala. Bylo to až komicky špatně zahrané a tak jakoby násilně vložené. Celkově ale naprosto super a absolutorium nedávám, jen díky tomu, že mě to prostě úplně nestrhlo. ()

Fr

NENÍ NA NÁS ROZHODOVAT, KDO A CO SI ZASLOUŽÍ. NAŠÍM ÚKOLEM JE POUZE MILOVAT…“ ///    Příběh rodiny Mare Sheehanové. Ta je detektivem na malém městě, kde je zavražděna mladá holka a další dvě uneseny. Lidé kolem jsou s těmi sračkami tak nějak spjati, do toho mají svoje problémy… stejně jako Mare. Problémům rozumíte, chápete v podstatě všechny postavy, a že je to fajn podívaná, není ani tak zásluha Winsletky (která od Titaniku uplavala kus cesty), ale všech. Prostě parádní dramatickej krimi seriál, kde se hlavní postava zbavuje kostlivců na půdě a stává se šťastnou. Snad.   ///  NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Píchám mladou holku. 2.) Zajímaj mě problémy druhých.  /// Thx za titule „Petr Miklica“.       /// PŘÍBĚH  *****  HUMOR  ne  AKCE  ne  NAPĚTÍ  ** ()

dO_od

// Nejlepší seriálová krimi od první řady True Detective, včetně oh shit momentů i pomyslných emocionálních zaklapnutí, které člověka naprosto semelou. Kate Winslet má Emmy v kapse, Craig Zobel jakbysmet, a HBO opět potvrzuje, že v tomhle žánru nemá konkurenci. ()

Djoker

Easttown je možná až příliš divoké městečko plné zdegenerovaných rednecků, kterým není cizí násilí, ale v konkurenci směšných krimi seriálů s nezajímavými charaktery jde o jasnou špičku. Tvůrci zručně zamotali několik případů do sebe a chytře nechávají diváka, aby šel po špatných stopách. Rodinné peripetie celému vyšetřování dodávají také slušné grády. Všemu samozřejmě vévodí Winslet, která si životem omlácenou ženu střihla ve velkém stylu. S1: 85% ()

gudaulin

Mare z Easttownu není běžný kriminální seriál, jakých produkce chrlí každý rok tucty. Za to, že se série stala jedním z nejdiskutovanějších a nejvyhledávanějších titulů současnosti, vděčí práci s charaktery a tomu, že si klade otázky, jaká je povaha a fungování amerických maloměstských komunit. Výborný scénář nenašlapuje opatrně kolem bolavých vředů dnešní Ameriky, divák má například možnost sledovat, jakým způsobem dopadá na Američany neuvěřitelně rozbujelá epidemie zneužívání opiátů vzniklá masovým předepisováním léků proti bolesti vyvolávajících rychlou a těžkou závislost. To vše je podepřeno kvalitním hereckým obsazením v čele s Kate Winslet, která popadla příležitost za pačesy a podala podle mého nejvyzrálejší a nejvýraznější výkon své kariéry. Její nabroušená, emočně vyprahlá policistka je přesvědčivá a zajímavá. Není prvoplánově sympatická, leckdy šlápne vedle, ale její tah na branku posouvá případ k cíli i přes odmítavé reakce okolí včetně jejích nejbližších. Seriál jsem nepřijal bez výhrad, považuju ho za emočně přepálený. Tohle nadužívání emocí, respektive citová manipulace ze strany tvůrců, sice zdaleka nedospěla do stavu emočního porna, jako tomu bylo v případě seriálu Tohle jsme my, ale i tak na mě působila rušivě a podepsala se na ztrátě tempa posledního dílu. Celkový dojem: 75 %. ()

Sarkastic

„Můj syn se zabil, Lori. Je mi líto, že neumím rozproudit zábavu.“ - „Aby bylo jasno, nikdy jsi neuměla rozproudit zábavu. Všechny od sebe odstrkuješ.“ - „Tebe taky?“ - „Já se ale nedám.“ Jenže aby to nebylo mnohem těžší, než se může zdát…V přehršli nových seriálů jsem vsadil na koně z dílny HBO. A byla to trefa do černého! Kate nezklamala a luxusní prostor, který dostala, využila maximálně. Její ironický, zahořklý, zraněný policejní buldok, který využívá práci k tomu, aby nemusel řešit osobní problémy (při nichž i „uklouzne“), byl jasným tahounem. Tím spíš, když se pohybuje v nevelké, uzavřené komunitě, kde se všichni znají a vědí o sobě doslova vše. A právě vyváženost sociální tématiky spolu s krimi vyšetřováním (falešná vodítka, která diváka umně strhávají ze správné cesty) mě moc bavila. Konec byl možná malinko natažený, ale mělo to svůj důvod. Za mě slabších 5*. „Užila sis to?“ - „Jo, jasně. Jako každej, kdo jde na svatbu exmanželovi.“ - „Ale zvládáš to dost dobře.“ - „Jo, ty tři Bloody Mary předtím mi asi pomohly.“ ()

Gilmour93

Watch Children. Poctivá symbióza kriminálky a sociálně-psychologického dramatu, ve které Mare jako Titán drží z Diovy vůle easttownská nebesa a svůj život žije pro druhé, ač ti ji těmi svými fackují. Nepřináší v té temnotě spásu, jen čeká s pochodní u jisker naděje.. Vzpomněl jsem si na dva citáty. V Zahlerově Mean Business on North Ganson Street je přenosná charakteristika místa: „Je to část Rezavého pásu. Mělo budoucnost v době, kdy se Asiatům říkalo Orientálci..“ Ve Flashbacks of a Fool zase padlo: „Jediná věc, na kterou potřebujete odvahu, je zůstat.“ Člověk musí tvořit místo, protože jak je tomu naopak, nekončí to dobře. Good night, Mare.. ()

TeeAge

Herecký koncert všetkých zúčastnených, kde máte pocit, že scenárista je fanušíkom G.R.R Martina, pretože toľko trápenia a smrti si naozaj nikto nezaslúži. Príbehovo trpké ako citrón, ale katarziou sladké ako med. ()

zelvopyr

Easttown je typické americké městečko. Všichni užívají drogy: staříci alkohol a nikotin, mladší tvrdé drogy, školáci trávu. Všichni se znají, každý spí s každým, polovina je ozbrojena, polovina z nich hotova okamžitě střílet. Asi čtvrtina lidí střelnou zbraní končí život. Všichni zjevně zobou antidepresiva, a mají proč. Už jsem zmínil vysoké procento sebevražd? Na pozadí tohoto trochu zeschematizovaného protipólu amerického snu se řeší vztahy matka - dítě na fakt spoustu způsobů a je to toho vpletený celkem zbytný detektivní motiv.  Výsledek funguje, hlavní hvězda má příležitost vyniknout díky nespěchavému tempu, některé vedlejší hvězdy jí skvěle pomáhají, dcera je příšerné dřevo. ()

JitkaCardova

Pozor, tohle je jeden dlouhej zhrzenej spoiler. *** Herecky virtuózní ztvárnění složité ženské osobnosti procházející těžkou životní etapou je pro mě na tomhle počinu jediná ocenění hodná věc. Postava Kate Winslet je jednoduše uhrančivá, věrohodná, krásná, vydržela bych sledovat další hodiny a hodiny, jak se to, co se v ní děje, na ní všechno odráží, jak ji to, čím prochází, opracovává a proměňuje z neústupné, tvrdohlavé, uštěpačné a utahané ženské ve zkušenější, trpělivější, smířlivější, laskavější... v krásnější... lepší bytost. *** Jenže to samo na dobré filmové dílo nestačí. A všechno ostatní v tom balíčku prostě tvoří produkt ke konzumaci vhodně a chytře namíchaný ze žádoucích ingrediencí a kulis a s jasným (falešně) uklidňujícím sdělením: i když lítají třísky, z ošklivého chaosu nakonec povstává příjemný řád. Každá postava tu znázorňuje do pár vět načrtnuté sociální klišé a jako taková má předem předvídatelně určenou trajektorii, i konec (negr se ufetuje a přestane všechny trápit, a jeho obětavá sestra i s rodinou přijde o roli a zmizí ze scény, milá a chytrá dcera odjíždí na vysokou do světa za mávání kapesníčků, mladý prostitutky jsou vražděný nebo v zajetí a na svobodě přijdou o roli a mizí ze scény, exmanželé, bývalky a současky se spřátelí, bílá drogově závislá mladá matka se z lásky k synkovi vrací na odvykačku, dowňačka nenápadně prošumí, policista-vyšetřovací parťák je zastřelen, hostující učitel tvůrčího psaní odjede na další štaci, stará matka s dospělou dcerou si vzájemně i každá sobě odpustí (doprčic, proč na tohle Bergman potřeboval celou Podzimní sonátu?), duchovní se škraloupem dostane druhou šanci tmelit komunitu atd. Nic nepřekvapí, neurazí – až na to, že přesně to je definice urážlivého kýče, ubíjející mediokracie – vlády prostřednosti – která nás škatulkuje, otupuje a zabavuje nás nám samým, našim osvobodivým realizacím.). *** Mimochodem není bez významu, že všechny tematizované sociální problémy i radovánky (drogy a alkohol, šikana, partičky, kapely, chytání ryb, chataření, lesbická láska, incesty, mladá mateřství...) tu jsou dnes stejně, jako tu byly už v šedesátkách – seriál se odehrává v apolitickém bezčasí, a jako kdyby nevěděl nic ani o klimatické krizi a dalších aktuálních problémech, ačkoli je plný smartphonů. Ale hlavně fakt bolí, že celé dílo je jeden papírem šustící konstrukt, záměrně si nastrojující situace (například scény při mytí chlapečka ve vaně, kdy starší žena klade matce na srdce, aby ani na chvilku nepolevila v pozornosti) a cílící na dojemné finále. Což je forma neslučitelná s žánrem vyšetřování zločinu v sevřené lokální komunitě – místo abychom každou vteřinou z každého gesta či výměny pohledů místní komunitu lépe poznávali a rozvíjeli si cit a zkušenou vnímavost pro vnitřní hlubší logiku chování jejích členů a její utvářenost, nás série až do pátého dílu bombarduje pořád novými z vnějšku přicházejícími postavami, fakty a informacemi, které se předem nedají nijak vyvodit, ale přinášejí zvraty a posuny, takže jakékoli aktivní pokusy ze strany diváka něco odhalovat jsou nežádoucí a odsouzené k jalovosti – divák se má nechat pasivně a lacině překvapovat vším, co se právě dedukovat nedalo a nemělo. Děj se tu posouvá na základě nových a nových překvapení a strojeností, které jako by vypadly z desatera Hříchů pro pátera Knoxe, prohřešků, kterých se dopouští jen špatný nebo zlomyslný scénárista – či demiurg. A šestý a sedmý díl pak jsou tu už jen od toho, aby všechny trajektorie dovedly do jejich divácky (a tak nějak lidsky) uspokojivých sladkobolných konců, a to dokonce i za cenu řady logických chyb, chatrných oslích můstků, nepřesností a nedotažeností, což je u detektivky omluvitelné snad jen tím, že v éře post-faktické, post-kvalitativní a post-pravdivostní na tom přece ani moc nesejde, hlavně že to bylo cool, vždyť kdo dneska ví něco o konzistentnosti a logice vyplývání? *** Chyb je tam moc. Ta nejblbší: v jednu chvíli se starý pán svěřuje Mare, že jeho zbraň několik dní chyběla, a celkem přesně popisuje, jak to ví, aby se v další scéně ten, kdo dívku nakonec nešťastnou náhodou připravil o život, přiznal, že ji odnesl jen na několik krátkých nočních hodin, během nichž by to, že pistole chybí, stařík ani zjistit nemohl.  Nebo se od Mare dozvíme, že policie z výpisů ví, že ten večer na Johnův mobil nikdo nevolal, takže on se jí přizná, že používali předplacené jednorázové, aby se vzápětí ukázalo, že mu právě na jeho mobil oběť volala. Nebo: proč by si ten feťák pro svoji dceru vybíral k narozeninám z nabídnutých cizích holčičích věcí zrovna dres, na kterém je jméno a příjmení jiné holky, nebo cizí pamětní mikinu? (Tj., kdyby je u něj nepotřebovali ve scénáři najít a identifikovat?)  Nebo co ta nastrojenost, s níž vyšetřovatelé dostali pod nos naservírovanou poznávací značku dodávky, aby je to rychle dovedlo k jedinému a od pohledu čítankově podezřelému týpkovi, který opravdu v tom malém městě všem na očích na půdě vězní rok a půl různá děvčata? A ta pistole speciální edice „Detective“, která se na poslední chvíli objeví, aby to do sebe zapadlo, jak je potřeba? Atd. atp. A ach jo. Nehledě na to nakašírované maloměšťácké poselství, že nemáme traumatizovat děti nevěrami a rozpady "jádrových" rodin, protože to může vést k nedozírně tragickým koncům, které si přece nikdo nepřál, když v dnešní době, kdy vychází najevo, že se máme a musíme všichni vnímat jako mnohem širší funkční celek, v němž je nutné budovat důvěru, jinak jako lidstvo dost možná nepřežijeme ani konec tohohle století, je zrovna tohle už dost přežitý pohled na věc. Ach. Ach. *** Bonus: Úsměvné by bylo dotočit v nastolených intencích ještě dva díly, kdy v osmém by vyšlo najevo, díky tomu, že zase ještě něco do sebe nezapadá (třeba to s tou zbraní), že dívku nezabil ani ten malý kluk, ale vzal to na sebe, protože chtěl chránit Lori, svoji maminku, a v devátém by se konečně ukázalo, že to nebyla ani Lori, ale ta že zase chtěla chránit svoji dceru s Downovým syndromem, která za prvé měla popravdě všechny důvody to tam komplet vyvraždit, když si vezmu, jak se tam k ní všichni, včetně autorů série, chovali, a za druhé by to bylo originální vysvobození ze stereotypů o postižených a taky by to získalo tolik chybějící nadhled a sebeironii ;) Howgh. *~ () (menej) (viac)

Spiker01

Nejlepší role Kate Winslet? Možná i ano, minimálně z těch, které jsem měl tu možnost vidět a ceny Emmy ji jistě neminou. Zároveň jsem rád, že HBO stále točí tyto starosvětské detektivky, ač to není můj nejoblíbenější žánr, jednou ročně si rád dám (loni výborný The Outsider). Pro mě osobně to nebyla taková šleha, kterou bych si musel ihned pustit celou, resp po týdnech, v době premiéry (nakonec jsem si ji rozdávkoval na celé léto a je pravda, co kritizují někteří škarohlídové, místy je to až příliš překombinované. Na druhou stranu Mare dokáže pravidelně překvapovat až šokovat častými závěrečnými zvraty a na mě to fungovalo moc dobře. Opět se spekuluje o další řadě, ale po zkušenosti například se Sedmilhářkami a plném vytěžení toho světa jsem proti, raději ať vznikne duchovní nástupce, třeba i zrovna s Winslet a jako vždy vynikajícím Evanem Petersem. ()

castor

Všichni nadávají, jak v Easttownu chcípl pes. Řešit tak cokoliv kriminálního v komunitě plné sociálních problémů, plíživé rezignace a bolesti je obtížné, což ještě umocní vražda mladé matky pohozené v zátoce. Policie je navíc pod tlakem kvůli neobjasněnému, rok starému, zmizení jiné dívky. Místní bývalé basketbalové hvězdě Kate Winslet dávno není pětadvacet, je svérázná, jízlivá, pije, nadává a sama bojuje s nepřízní osudu. A tahle role pro ni byla další výzvou. Jde o sólové představení, které pomrkává po nějaké televizní ceně. Snaží se zvládnout nelehké postavení detektivky v městečku, ve kterém není těžké každého znát jménem, ostatně sama má snad v každém pátém baráku nějakého bratrance. Děj je uchopený tak, že divák je téměř vždy o krok před policií. Má tak určitá očekávání, která mu ale tvůrci místy zajímavě vyvrátí. Kdekdo neříká celou pravdu, pachatelem může být kdokoliv. Možná jich je zbytečně moc, ale úkroky od vyšetřování mě baví. Nehraje se tu na vykopávání dveří a odjišťování bouchaček, tady se sází na dialogy a atmosféru nezdravé maloměstské komunity, jejíž mladou generaci ničí drogy, prostituce a pokřivené vztahy. Takže tvůrci klidně na čas odhodí případ dívek na vedlejší kolej a detailněji se věnují osobním problémům hlavní protagonistky a její rodiny. Matka Helen válí, černohumorné prvky jsou většinou spojené s ní. Místy může nicméně vadit už moc ucourané tempo a odbočky k vedlejším postavám. A usmiřování a objímání bylo v závěru příliš. Tomu chybí nějaký pověstný vrchol, který přišel o pár dílů dřív. Ale celkově pochopitelně spokojenost. Velká!! ()

*CARNIFEX*

Očakávania vyššie než realita, no stále je “Mariena z Východu” solídna social-krimi, ktorá by spôsobom zamotania samotnej story, severským zážitkom chcela byť, no bohužiaľ ten závan z poza oceánu, sa proste nedá z tela zmyť. Dalo sa, žiadna strata času to nebola, no tá hranica 90% je tak trošku ako žart na účet volajúceho. Čakal som atmosferickejšiu zábavu, ktorá bude viac zahalená do rúška temnoty. “Nevadí”. ()

Davies182

Můj filmový/televizní život se za poslední roky bohužel smrsknul do stavu, který můžu popsat asi takhle: "tak fajn, tahle věc kdysi dávno byla fakt největší pecka, co se jen tak nevidí (Černobyl, Temný případ 1), a další taková událost, o které si budou všichni povídat, přijde zase za xx let, achjo, bůhví, kdy to přesně bude... " No, tak ta událost přišla na přelomu jara a léta 2021, a zase na HBO! ()

Začalo natáčení Daredevila a Penguina

Začalo natáčení Daredevila a Penguina

07.03.2023

Komiksové projekty se v současnosti netěší takové oblibě, jako v dobách Avengers: Infinity War a Endgame, přesto ale studiím vydělávají stále velké peníze, a tak éry Marvelu i DC směle pokračují dál.… (viac)

Seriálový Last of Us až v roce 2023

Seriálový Last of Us až v roce 2023

17.02.2022

Špatné zprávy pro fanoušky herní série The Last of Us. Šéf programu HBO Casey Bloys totiž čerstvě upřesnil, kdy si myslí, že diváci uvidí očekávanou seriálovou adaptaci od Craiga Mazina (Černobyl) a… (viac)

O čem by mohla být druhá řada seriálové Mare?

O čem by mohla být druhá řada seriálové Mare?

03.01.2022

Herečka Kate Winslet (Titanic, Steve Jobs) a tvůrci seriálu Mare z Easttownu režisér Craig Zobel (Z for Zachariah) a Brad Ingelsby (scenárista Cesty zpátky) už za svůj seriál několik prestižních… (viac)