Je rok 1864 a vojna občianska vojna je v plnom prúde. Vo väzenských táboroch Únie je veľa vojakov Konfederácie a jedinou možnosťou, ako tam neumrieť na rôzne choroby, je obliecť si modrú uniformu a vydať sa na západ chrániť Severanov pred Indiánmi. Plukovník Clay Tucker (Joseph Cotten) so svojou jednotkou kavalérie túto ponuku príjme s vidinou toho, že odtiaľ bude ľahšie ujsť späť na Juh, než z väzenia. V pevnosti Thorn sa dostanú pod velenie majora Henryho Kennistona (Jeff Chandler), ktorý považuje Tuckera a jeho mužov za rebelov a od začiatku im nedôveruje a tuší, že pri najbližšej možnej príležitosti z pevnosti utečú. S blížiacim sa stretom s kmeňom Apačov, budú musieť obaja dôstojníci ešte raz prehodnotiť svoje plány, aj názory jeden na druhého. (Dale)

Dale

Robert Wise bol skvelý režisér, ktorý zvládal všetky žánre (od muzikálu, cez horor po sci-fi) a myslím, že toto je jeho jediný western, no jeho režisérske kvality sú viditeľné aj tu. Film má zaujímavý príbeh, charakterovo silné postavy, stojace proti sebe (Cotten vs. Chandler) a vydarenú záverečnú bitku s Indiánmi. Dosť pracuje s psychológiou postáv, nejde o žiadne priehľadné jednofarebné postavičky, aké bývajú vo väčšine westernov a tak je ťažko predvídať, ako sa zachovajú a ako sa celý film skončí. Jediné, čo mi tu chýbalo, bola farba, aby tie unionistické uniformy lepšie vynikli, ale Wise rád točil bez farby, takže bohužiaľ. Aj tak ide rozhodne o jeden z tých lepších westernov svojej doby. ()